ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
7/2005
vol. 8
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Jaskrawe życie. Rozmowa z prof. Krystyną Czechowicz-Janicką

Janusz Michalak

Przew Lek 2005, 7: 17-20
Data publikacji online: 2005/10/13
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Rozmowa z prof. Krystyną Czechowicz-Janicką
prezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Jaskry,
dyrektor Instytutu Jaskry i Chorób Oka w Warszawie

Czy lekarz pierwszego kontaktu jest w stanie prawidłowo zdiagnozować jaskrę?
Zdiagnozować jaskrę może tylko okulista, specjalista w dziedzinie jaskry, czyli glaukomatolog. Lekarz rodzinny pełni jednak ważną rolę w procesie rozpoznawania i leczenia tego schorzenia. Dobrze wyszkolony lekarz pierwszego kontaktu powinien u swoich pacjentów potrafić określić występowanie czynników, wskazujących na ryzyko jaskry i odpowiednio wcześnie skierować ich do specjalisty. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Jaskry w ramach ogólnopolskiego programu kształcenia lekarzy rodzinnych przeszkoliło już ok. 3,5 tys. osób. Uczestnicząc w programie Ministerstwa Zdrowia Polsko – nie ślepnij, przygotowaliśmy dla lekarzy pierwszego kontaktu specjalną broszurę. Zawiera ona m.in. zestaw 12 pytań, które ułatwiają przeprowadzenie wywiadu, pozwalającego na ocenę ryzyka występowania jaskry. Pozytywny wynik testu nie oznacza jednak, że pacjent na pewno cierpi na tę chorobę. Potwierdzić lub wykluczyć tę ewentualność może w dalszym badaniu jedynie glaukomatolog.
Po co szkolić lekarzy pierwszego kontaktu, skoro pacjenci cierpiący na bóle oczu czy zmniejszenie pola widzenia zapewne sami od razu wybiorą się do okulisty?
Właśnie z tym utartym schematem, który jeszcze nie tak dawno wpajano studentom medycyny, staramy się usilnie walczyć. W powszechnym mniemaniu jaskra kojarzy się z bólami głowy i oczu. Tymczasem w większości przypadków jaskra przebiega bezobjawowo.
Chce pani powiedzieć, że lekarz rodzinny powinien przeprowadzać wywiad w kierunku jaskry u pacjentów, którzy nie skarżą się na żadne dolegliwości związane z narządem wzroku?
To byłaby sytuacja idealna, do której dążymy. Zależy nam na czynnej postawie lekarzy pierwszego kontaktu w wykrywaniu jaskry. Tylko wtedy jesteśmy w stanie wykryć chorobę odpowiednio wcześnie, kiedy leczenie może przynieść najlepsze efekty. Podstawowe pytanie wywiadu dotyczy występowania jaskry w rodzinie. Jeśli były takie przypadki, zwłaszcza wśród krewnych z rodziny matki, to prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia jest bardzo duże.
Jaskra jest chorobą dziedziczną?
Tak, zwłaszcza po matce. W tym przypadku ryzyko zachorowania wynosi aż 70 proc. Walczymy też ze stereotypem, że jaskra jest chorobą ludzi...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.