eISSN: 1644-4116
ISSN: 1429-8538
Psychoonkologia
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
1/2009
vol. 13
 
Share:
Share:
abstract:

Jubileusz za nami!

Justyna Pronobis

Online publish date: 2010/09/30
View full text Get citation
 

Jubileusz za nami!



We Władysławowie 11–12 września 2009 r. odbyła się 10. Jubileuszowa Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna, będąca zwieńczeniem 15-letniej aktywności w dziedzinie psychoonkologii w Polsce.
To znaczące osiągnięcie jest zasługą rosnącej z roku na rok grupy entuzjastów, którym przewodniczy i całym sercem służy twórczyni polskiej psychoonkologii, pani prof. Krystyna de Walden-Gałuszko. Na naszym rodzimym gruncie stworzyła podstawy systemu opieki psychoonkologicznej dla chorych na raka, gdy w tym czasie w Nowym Jorku, w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center prekursorką psychoonkologii była, również lekarz psychiatra, prof. Jimmie Holland. Obie panie, każda w swoim kraju, założyły towarzystwa psychoonkologii. Teraz współpraca rozwija się pomyślnie, ostatnio z inicjatywy Zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Psychoonkologicznego (International Psycho-Oncology Society – IPOS) powstała Federacja Międzynarodowych Towarzystw Psychoonkologicznych (Federation of the National Societies of Psycho-Oncology). Federacja ma na celu wspieranie i rozwój psychoonkologii również w rozwijających się krajach Europy Wschodniej.
We Władysławowie w przeddzień konferencji odbyła się sesja warsztatowa. Szczególnie dużym zainteresowaniem, wyrażonym zarówno licznym, jak i aktywnym uczestnictwem, cieszyły się warsztaty dotyczące egzystencjalnego podejścia terapeutycznego i systemowej terapii rodzin. Warsztaty z zakresu pomocy psychologicznej dla rodziny chorego onkologicznie przy nawrocie choroby nowotworowej prowadziła Bożena Winch, psycholog z długoletnim doświadczeniem. Uczyła, jak zaczynając od stawiania pytań natury egzystencjalnej, np. „Co to znaczy dla pana, że ma pan raka?”, można pracować z samoniszczącymi mechanizmami obronnymi pacjenta, które prowadzą do zaniechania leczenia onkologicznego.
Podczas warsztatów z systemowej terapii rodzin w chorobie nowotworowej okazało się, że zastosowanie techniki genogramu pozwala na odczytanie nieprawdopodobnie dużej i wartościowej dla dynamiki procesu terapeutycznego wiedzy na temat pacjenta i jego systemu rodzinnego. Warsztaty, prowadzone przez Martę Porębiak i Annę Błogosz, były również okazją do praktycznego ćwiczenia techniki genogramu.
Konferencja rozpoczęła się od przywitania gości z Białorusi, Węgier, a także z USA w osobie przewodniczącego IPOS prof. Williama Breitbarta, twórcy Meaning-Centered Group Psychotherapy in Advanced Cancer – psychoterapii grupowej w...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.