eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2009
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

KRONIKA NAUKOWA
58. Kongres Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Serca i Naczyń (ESCVS), Warszawa, 30 kwietnia–2 maja 2009 roku

Marian Zembala
,
Piotr Andziak

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2009; 6 (2): 202–205
Online publish date: 2009/06/30
View full text Get citation
 
W wyniku głosowania Zarządu ESCVS, które odbyło się w 2007 roku w Wenecji, w dniach 30 kwietnia – 2 maja 2009 roku Warszawa stała się gospodarzem Europejskiego Kongresu Chirurgii Serca i Naczyń (ang. European Society for Cardiovascular Surgery – ESCVS).

Miejscem obrad był wygodny, przyjazny dla uczestników i znakomicie położony, bo w centrum miasta, Hotel Sofitel Victoria. Przybyło ponad 700 uczestników z 41 krajów Europy, Azji i Ameryki. Bogaty program naukowy i szkoleniowy obejmował sesje plenarne poświęcone m.in. najtrudniejszemu wyzwaniu współczesnej chirurgii, tj. tętniakom aorty: wstępującej, łuku, piersiowej i piersiowo-brzusznej, w całym złożonym aspekcie nowoczesnej diagnostyki, wyboru strategii leczenia i przeciwdziałaniu możliwym powikłaniom. Już od Kongresu ESCVS w Atenach (Grecja) w roku 2005 uznano, że to właśnie tętniaki aorty będą stanowiły wiodącą problematykę spotkań tego najstarszego europejskiego towarzystwa i integracyjne sesje plenarne z udziałem kardiochirurgów, chirurgów naczyniowych, endowaskularnych, anestezjologów, radiologów, kardiologów będą wspólnie zajmować się tym trudnym zagadnieniem.
Obecność wybitnych światowych ekspertów z olbrzymim doświadczeniem w tej dziedzinie kardiochirurgii mocno podniosła rangę tych całodniowych sesji szkoleniowych i sprawiła, że poziom naukowy uznano za bardzo wysoki.
Tymczasem sesje szkoleniowe poświęcone były także nowościom z zakresu współczesnej kardiochirurgii i kardiologii oraz angiologii i chirurgii naczyniowej. Uczestnicy sesji z zakresu nowych przezcewnikowych technik wszczepienia zastawki aortalnej i płucnej zgodnie uznali, że była to jedna z najlepszych sesji tematycznych w roku 2009 w Europie.
O randze Kongresu decyduje poziom wygłaszanych oryginalnych prac naukowych. Najwięcej prac prezentowali Włosi (79 przyjętych prac, w tym 38 z kardiochirurgii, 41 z chirurgii naczyniowej); następnie do najbardziej aktywnych trzeba zaliczyć Polaków (75), Rosjan (35), Brytyjczyków (24) i Niemców (23). Nie zawiedli też Austriacy (17), Japończycy (17), Hiszpanie (16), Amerykanie (16) i Chińczycy (9). Uznano, że poziom naukowy był wysoki, a wymagania wobec przyjętych prac duże. Szczególną aprobatę uzyskał nowatorski sposób prezentowania prac plakatowych, co spotkało się z dużym uznaniem wśród uczestników Kongresu.

Dotychczas Polacy bardzo rzadko byli gospodarzami europejskich i światowych kongresów medycznych. Przyczyn omijania...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.