eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2009
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

KRONIKA NAUKOWA
89. Kongres American Association for Thoracic Surgery

Edward Malec

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2009; 6 (2): 206–207
Online publish date: 2009/06/30
View full text Get citation
 
Tegoroczny, 89. Kongres Amerykańskiego Towarzystwa Torakochirurgicznego (ang. American Association for Thoracic Surgery – AATS) odbył się w dniach 9–13 maja w Bostonie. Towarzystwo zostało założone w 1917 roku i aktualnie jest międzynarodową organizacją skupiającą około 1200 członków, wybitnych chirurgów, reprezentujących 35 krajów. Również i w tym roku tradycyjnie przedstawiono najnowsze osiagnięcia w diagnostyce i leczeniu chirurgicznym chorób układu krążenia oraz narządów klatki piersiowej (dorosłych i dzieci), jak również najświeższe zdobycze nauk podstawowych mających znaczenie dla kardiochirurgii i torakochirurgii.
W pierwszym dniu zjazdu odbyły się trzy równoległe sympozja szkoleniowe z zakresu kardiochirurgii dorosłych, torakochirurgii oraz chirurgicznego leczenia wrodzonych wad serca. Sympozjum dotyczące problemów leczenia wrodzonych wad serca zostało zorganizowane i przeprowadzone przez Williama Gaynora, wybitnego kardiochirurga ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii. Pierwsza część poświęcona byla prezentacji najnowszych osiagnięć w zakresie pooperacyjnego leczenia pacjentów, a w szczególności omówiono znaczenie spektroskopii w bliskiej podczerwieni (ang. near-infrared spectroscopy – NIRS) w nieinwazyjnym, przezskórnym monitorowniu zaopatrzenia tkanek w tlen, podstawowego wykładnika rzutu serca.
W kolejnej sesji odbyła się debata dotycząca wykonywania fenestracji w czasie operacji Fontana. W debacie wzięło udział dwóch znakomitych kardiochirurgów: Scott M. Bradly – pro i Frank L. Hanley – kontra. Oczywiście zdania na temat pozostawienia połączenia pomiędzy krążeniem systemowym i płucnym po operacji pozostały podzielone. Wiekszość uczestników debaty wydawała się przekonana, że fenestrację należy wykonywać wówczas, gdy pacjent obciążony jest pewnymi czynnikami ryzyka do przeprowadzenia tej operacji.
Wiele uwagi w czasie sympozjum poświęcono również znaczeniu badań doświadczalnych w kardiochirugii dziecięcej i problemom związanym z wdrażaniem tych badań do praktyki klinicznej.
Ostatnia, najciekawsza według mojej oceny sesja, odbyła się w godzinach popołudniowych i zatytułowana była ”The Fontan/Kreutzer procedure at 40”. Po 40 latach od wprowadzenia do leczenia dzieci z pojedynczą komorą operacji Fontana/Kreutzera, dwaj znakomici, legendarni kardiochirurdzy: prof. Francis M. Fontan i prof. Guillermo O. Kreutzer, w sposób niepozbawiony emocji przedstawili swoje pierwsze...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.