eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
3/2011
vol. 8
 
Share:
Share:
abstract:

KRONIKA NAUKOWA
Ucząc się od najlepszych – Herz und Gefäss Klinik w Bad Neustadt

Radosław Wilimski

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2011; 8 (3): 418–419
Online publish date: 2011/09/30
View full text Get citation
 
Podróże kształcą, a jednocześnie inspirują i wytyczają nowe kierunki rozwoju zawodowego. Staże zagraniczne stanowią jedną z najbardziej efektywnych i zarazem efektownych form zdobywania doświadczenia. Z reguły skondensowana pod względem czasowym i ukierunkowana tematycznie forma takiego kursu pozwala na maksymalne wykorzystanie niełatwo zdobytego „wolnego” czasu. Gdzie w takim razie najlepiej zainwestować swój czas, aby maksymalnie skorzystać ze stażu kardiochirurgicznego?

Opierając się na programach kardiochirurgicznych konferencji naukowych, które odbywały się w ostatnich latach w Polsce oraz publikacjach dotyczących chirurgii zastawki aortalnej, tętniaków aorty i chirurgii zastawki mitralnej, wybór miejsca stażu okazał się dość prosty. Dwie osoby o ogromnym doświadczeniu praktycznym i dydaktycznym oraz nowatorskim podejściu do kardiochirurgii w jednym miejscu – prof. Paweł Urbański oraz dr Patrick Perier z Herz und Gefäss Klinik w Bad Neustadt (ryc. 1.).

Herz und Gefäss Klinik została otwarta w 1984 r. Dysponuje 6 salami operacyjnymi, 36 łóżkami na oddziale intensywnej opieki pooperacyjnej i 27 łóżkami na oddziale Intermediate Care. Rocznie wykonywanych jest prawie 4000 zabiegów, w tym 2200 z użyciem krążenia pozaustrojowego. Kierownikiem Kliniki jest prof. Anno Diegeler.

Profesor Urbański (ryc. 2.) w każdym detalu perfekcyjnie zaplanował i pomógł w organizacji szkolenia w Bad Neustadt. Wśród wielu operacji przeprowadzonych w tym czasie w Klinice swoją uwagę skupiłem na zabiegach wykonywanych przez niego i dr. Perier.

Podczas stażu codziennie mogłem obserwować zabiegi tętniaków aorty wstępującej i/lub łuku aorty oraz zabiegi rekonstrukcyjne niedomykalnej zastawki aortalnej. Miałem również okazję uczestniczyć w rzadkim zabiegu reoperacji koarktacji aorty w połączeniu z rekonstrukcją dwupłatkowej zastawki aortalnej u dorosłego pacjenta. Zabiegi rekonstrukcyjne zastawki aortalnej polegające na anatomicznej rekonstrukcji aparatu zastawkowego (opuszki aorty oraz płatków) stanowiły wyjątkową możliwość poznania bardzo zindywidualizowanej techniki operacyjnej prof. Urbańskiego, a jednocześnie były wyśmienitą lekcją patofizjologii tej wady (ryc. 3.). W zabiegach naprawczych płatków aortalnych w Klinice prof. Urbańskiego rutynowo jest pobierany i opracowywany chirurgicznie fragment własnego worka osierdziowego pacjenta, który jest następnie utrwalany w 1,5-procentowym roztworze glutaraldehydu. Spośród...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.