eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2010
vol. 7
 
Share:
Share:

KRONIKA NAUKOWA
VII Konferencja Naukowa Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego

Beata Zawadowicz

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2010; 7 (1): 98–100
Online publish date: 2010/03/31
Article file
- 19.pdf  [0.19 MB]
Get citation
 
 
Doroczna, VII już Konferencja Naukowa Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego zorganizowana wspólnie
z Okręgową Izbą Lekarską i Urzędem Miasta Częstochowy składała się z dwóch sesji – historycznej i naukowej.
Sesja historyczna na temat „Szkoła Lwowska i jej wpływ na rozwój medycyny polskiej” odbyła się w Ratuszu Miejskim w Czę-stochowie, 20 września 2009 r., a sesja naukowa na temat „Postępy i dylematy w kardiologii”, poświęcona pamięci prof. Zbignie-wa Religi, odbyła się 17 października w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.
Sesja historyczna stała się jednocześnie, (po przełożeniu VII Światowego Kongresu w Toruniu na rok przyszły) jedynym tego-rocznym spotkaniem Polonii medycznej z całego świata. W przeddzień tego wydarzenia w nowej siedzibie OIL w Częstochowie odbyło się zebranie wyborcze Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych oraz, wieczorem, uroczysty apel w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Prezesem Federacji został ponownie prof. Jan Borowiec ze Szwecji.
Gościliśmy blisko 100 lekarzy i prezesów polskich towarzystw medycznych z Austrii, Białorusi, Gruzji, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Szwecji, Ukrainy i USA. Pomysł tematyki sesji historycznej powstał w Towarzystwie Lekarskim Częstochowskim w 90. rocznicę Obrony Lwowa i z okazji zbliżającej się 70. rocznicy tragicznych losów Lwowoskiej Szkoły Lekarskiej w czasie II wojny światowej, o których przejmujący wykład wygłosiła dr Helena Tarnawiecka ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskich we Lwowie, otrzymując owacje na stojąco. Wykład ten zyskał miano dorocznego wykładu im. doktora Władysława Biegańskiego.
Wykład im. dr. Władysława Biegańskiego jest wygłaszany każdorazowo podczas uroczystości wręczania Honorowych Statu-etek Biegańskiego, przyznawanych przez Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie raz w roku, w częstochowskim ratuszu.
W czasie sesji przypomniano sylwetki wybitnych i często zapomnianych przedstawicieli Szkoły Lwowskiej. Uczestnicy sesji obej-rzeli film o jednym z nich, prof. Rudolfie Weiglu, w reżyserii Haliny Szymury z Telewizji Polskiej. Wśród wykładowców byli goście z Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego (prof. Jerzy Mazur) i Stowarzyszenia Lekarzy Polskich we Lwowie (dr Helena Tarnawiecka). Wykłady wygłosili także prof. Wanda Wojtkiewicz-Rok z Wrocławia, prof. Igor Gościński z Krakowa, dr Monika Nowkowska-Zamachowska z Krakowa, dr Dariusz Białas z Wrocławia, dr Stanisław Gawrychowski, dr Wanda Terlecka i dr Beata Zawadowicz
z Częstochowy. Moderatorami sesji byli: prof. Zbigniew Chłap, prof. Igor Gościński, dr Ewelina Hrycaj-Małanicz (prezes Stowarzysze-nia Lekarzy Polskich we Lwowie), prof. Wanda Wojtkiewicz-Rok.
Sesja miała również konteksty częstochowskie. Historię Uniwersytetu Ziem Zachodnich w latach 1940–1944, z jego filią w Czę-stochowie, gdzie potajemnie kształcono przyszłych lekarzy, przedstawiła dr Beata Zawadowicz. Przypominano postaci dwóch patronów częstochowskich szpitali – Rudolfa Weigla i Ludwka Rydygiera.
20 września 2009 r. po sesji historycznej, na zakończenie spotkania Polonii medycznej w Częstochowie, o godz. 16.00 w Fil-harmonii Częstochowskiej odbył się koncert charytatywny „Dar serca – polscy artyści Kresom”. Dochód
z niego Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie przeznaczyło na pomoc lekarzom ze Wschodu. Dyrektorem artystycznym koncer-tu był Jan Milun z USA (pochodzący z Wilna), Ambasador Kultury Polskiej w Świecie, założyciel Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Bostonie.
Liczna przybyła na koncert widownia miała okazję podziwiać wspaniałych artystów. Wystąpili artyści Teatru Wielkiego w War-szawie – Wanda Bargiełowska-Bargeyłło (alt), Anna Kutkowska-Kass (sopran), Małgorzata Pańko (mezzosopran), Opery Śląskiej – Juliusz Ursyn-Niemcewicz (tenor), solistka z Wilna, uczestniczka sesji historycznej, dr n. med. Natalia Sosnowska (sopran liryczny), Orkiestra Kameralna Cantare et Sonare z Lublina z solistą Mariuszem Dereweckim (skrzypce), Chór Męski Pochodnia z Częstochowy, pianiści – Grzegorz Niemczuk z Katowic, który zagrał Etiudę Rewolucyjną i Poloneza As-dur Fryderyka Chopina oraz Robert Morawski z Warszawy, który fantastycznie akompaniował solistom. Koncert prowadziła red. Halina Szymura z TVP, przekazując publiczności wiele ciekawych informacji dotyczących wykonawców i autorów prezentowanych utworów. Wykonano utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Wincentego z Kielczy, Romualda Twardowskiego, Camilla Saint-Saens’a, Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucci-niego, Georges’a Bizeta, Giuseppe Sartiego. Po zakończonym koncercie artyści zebrali owacje na stojąco.
Podczas sesji historycznej, 20 września 2009 r. 22 laureatom wręczone zostały Honorowe Statuetki Biegańskiego nadawane przez Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie. Wśród laureatów znaleźli się prezesi polonijnych organizacji medycznych: Bronisław Ora-wiec z Chicago, Maria Syczewska z Białorusi, Bronisława Siwicka z Litwy, Ewelina Hrycaj-Małanicz ze Lwowa, Aleksander Pułyk z Ukrainy oraz Angela Bogutska z Mołdawii. Nasi goście z zagranicy byli pod wrażeniem koncertu, którego wysłuchali w Filharmonii. Na zakończenie pan Jan Milun przekazał na moje ręce list z życzeniami sukcesów od Senatu Massachusetts. Przekazał też przesłanie w intencji utworzenia Centrum Współpracy Polonia Medyczna – Polska Medyczna właśnie tu, w Częstochowie – stolicy duchowej wszystkich Polaków. To w Częstochowie narodziła się idea Światowych Kongresów Polonii Medycznej i tu odbyły się już 4 udane kongresy – ostatni, największy w 2006 r.
Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, dr Konstanty Radziwiłł, otrzymując Honorową Statuetkę Biegańskiego, powiedział: „Towarzy-stwo Lekarskie Częstochowskie to jedno z najważniejszych i najaktywniejszych towarzystw w Polsce. Chciałbym szczególnie podzię-kować za organizację sesji naukowej poświęconej Szkole Lwowskiej. Trzeba odbudowywać wiedzę na ten temat, niwelować braki pamięci. Ta sesja jest potrzebna dla tych, którzy tam zostali, ale także dla tych, którzy żyją tutaj. Szkoła Lwowska jest niezmiernie ważna dla polskiej medycyny”.
Kolejny laureat Honorowej Statuetki Biegańskiego i jednocześnie moderator sesji historycznej „Szkoła Lwowska i jej wpływ na rozwój medycyny polskiej”, prof. Zbigniew Chłap napisał: „Opracowania naukowe i dokumenty zgromadzone w czasie konferencji mają nie tylko historyczną wartość, ale są cennym przekazem dla współczesnych pokoleń o źródłach naszej narodowej kultury, o ówczesnym zaangażowaniu społecznym i patriotyzmie. Szczególnie dziękuję pani prezes, jej współpracownikom za życzliwą promo-cję działalności Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, które od 20 lat stara się wspierać naszych rodaków na Kresach Południowo-Wschodnich, szczególnie we Lwowie, utrzymując bliskie kontakty z wszystkimi Towarzystwami Lekarskimi na Kresach. Obecność delegacji tych Towarzystw w czasie konferencji to jeszcze jeden przyczynek do uznania wielkich zasług Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego”.
Niezwykle udana była sesja naukowa VII Konferencji Naukowej Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego – „Postępy i dy-lematy w kardiologii”, poświęcona pamięci prof. Zbigniewa Religi. Wszystkie wykłady sesji, przedstawiające najnowsze osiągnię-cia w kardiologii i kardiochirurgii, zostały zadedykowane profesorowi.
17 października 2009 r. przyjechali do Częstochowy uczniowie i przyjaciele prof. Religi z całej Polski i kilku krajów świata – USA, Ukrainy i Litwy.
Ponad 300 uczestników sesji obejrzało premierę filmu red. Haliny Szymury z TVP pt. „Profesor – Zbigniew Religa”, od której rozpoczęła się konferencja. Profesorowie Andrzej Bochenek i Marian Zembala – uczniowie i kontynuatorzy dzieła prof. Religi, opowiadali, jak powstawała polska kardiochirurgia, która obecnie jest na tak wysokim poziomie.
Na sesji obecni byli żona i syn prof. Zbigniewa Religi, dr Anna Wajszczuk-Religa i dr Grzegorz Religa – również kardiochirurg.
Specjalnie na tę konferencję, dodajmy – na własny koszt, przyleciało trzech wykładowców z USA: prof. Stefan Kiesz
z San Antonio, prof. Tadeusz Maliński z OHIO University, który wygłosił przewodni wykład konferencji na temat „Funkcja śródbłonka w cukrzycy i otyłości”, oraz prof. Adam Styś z Południowej Dakoty. Poza nimi wykłady wygłosili prof. Stefan Grajek z Poznania, prof. Marian Zembala z Zabrza, prof. Paweł Buszman z Katowic, prof. Mariusz Gąsior z Zabrza, dr hab. Leszek Bryniarski z Krakowa, dr hab. Andrzej Lekston z Zabrza, dr hab. Marek Cisowski z Katowic, dr Wiktor Kuliczkowski z Wrocławia, dr Krzysztof Wilczek z Zabrza, dr Mirosław Wilczyński z Katowic. Profesora Zbigniewa Religę wspominali prof. Marian Zembala, dr Mieczysław Wyględowski i red. Halina Szymura.
Moderatorami sesji byli: prof. prof. Paweł Buszman, Stefan Grajek, Tadeusz Maliński i Adam Styś.
Ciekawe przypadki choroby pnia lewej tętnicy wieńcowej, które wywołały burzliwą dyskusję wśród moderatorów, przedstawiła dr Beata Zawadowicz z Częstochowy.
W wykładach poruszano następujące problemy: jak najskuteczniej leczyć chorego z objawową chorobą wieńcową i cukrzycą, jakie jest optymalne leczenie choroby pnia lewej tętnicy wieńcowej, problem oporności na leki przeciwpłytkowe. Profesor Stefan Kiesz przedstawił najnowsze rozwiązania w leczeniu krytycznego niedokrwienia kończyn dolnych, niektóre jeszcze niedostępne w Polsce. Przedstawiono nowe technologie medyczne implantacji zastawki aortalnej – kardiochirurg dr hab. Marek Cisowski mało inwazyjną przezkoniuszkową, a kardiolog inwazyjny dr Krzysztof Wilczek mało inwazyjną przezskórną.
W poszczególnych blokach tematycznych swoje racje prezentowali zarówno kardiochirurdzy, jak i kardiolodzy. Przedstawione przez nich wykłady i dyskusje pozwoliły chociaż częściowo rozwiązać dylematy, jak powinniśmy postępować w leczeniu naszych chorych, jaką metodę leczenia wybrać jako najskuteczniejszą dla danego pacjenta. Wniosek jest taki, że tylko ścisła współpraca między kardiologiem prowadzącym, kardiologiem inwazyjnym i kardiochirurgiem pozwala na wybór najskuteczniejszego sposobu leczenia najcięższych scho-rzeń kardiologicznych prezentowanych na konferencji.
Wykład prof. Malińskiego – biochemika zajmującego się nanomedycyną – o roli tlenku azotu w patogenezie i leczeniu schorzeń kardiologicznych, bardzo wzbogacił dyskusję informacjami na temat leków, które należy stosować u chorych na cukrzycę, u których zaburzona jest funkcja śródbłonka.
Profesor Tadeusz Maliński zaproponował także stworzenie i zastosowanie stentów powlekanych lekiem podnoszącym poziom tlenku azotu w śródbłonku.
Na zakończenie sesji prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego dr Beata Zawadowicz wręczyła profesorom pracu-jącym w USA dyplomy Honorowego Członkowstwa Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, będące wyrazem uznania i wdzięczności za udział w konferencjach.
Do organizatorów dotarło wiele wspaniałych ocen bardzo wysokiego, naukowego poziomu konferencji i przydatności zdobytej wiedzy w codziennej praktyce lekarskiej.
Copyright: © 2010 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.