Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
10/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Kamica górnego odcinka układu moczowego

Andrzej Antczak

Przew Lek 2001, 4, 10, 89-92
Online publish date: 2003/11/04
View full text Get citation
 


Kamica układu moczowego jest jedną z częściej występujących chorób urologicznych. Istotę schorzenia stanowi odkładanie się substancji krystalicznych w drogach moczowych. Kamica moczowa jest schorzeniem występującym stosunkowo często w krajach rozwiniętych i dotyczy 1–5 proc. populacji.






Ryzyko powstania kamicy u dorosłego mężczyzny dochodzi do 20 proc., u kobiety do ok. 5–10 proc. Podawana częstość nawrotów kamicy wynosi aż 50 proc. w ciągu 5 lat od rozpoznania pierwszego kamienia. Czynnikami mającymi wpływ na powstawanie złogów są uwarunkowania genetyczne i anatomiczne (wady układu moczowego), schorzenia metaboliczne, warunki środowiskowe, nawyki żywieniowe. Pomimo tego w większości przypadków trudno jest jednoznacznie ustalić przyczynę występowania choroby.

Dla powstawania lub tworzenia się kamieni w drogach moczowych, niezależnie od składu, istotne znaczenie mają następujące czynniki:

- czas przebywania kryształu w drogach moczowych,

- stopień przesycenia moczu określonym składnikiem,

- pH moczu,

- obecność czynników hamujących i przyspieszających powstawanie złogów,

- adsorpcja kryształów na jądrze.

Postępy patofizjologii i równoczesne ulepszanie metod diagnostyczno-analitycznych spowodowały, że możliwe staje się wyjaśnienie fizjologicznych lub środowiskowych przyczyn kamicy nerkowej. Problemy etiopatogenezy związane są z różnorodnością budowy chemicznej złogów. Analiza składu chemicznego kamieni nerkowych wskazuje na to, że przeszło 40 proc. złogów składa się ze szczawianu wapnia i fosforanu wapnia, 35 proc. ze szczawianu wapnia, 10 proc. z fosforanu magnezowo-amonowego (struwitu) i węglanu apatytu, 10 proc. z kwasu moczowego, a pozostałe 2 proc. z cystyny i ksantyny.

Powstawanie kamieni moczowych uwarunkowane jest 3 grupami czynników, które mają różne znaczenie u poszczególnych chorych i w rozmaitych rodzajach kamicy. Są to:

- czynniki ogólnoustrojowe,

- osobnicze własności dróg moczowych,

- warunki środowiska.

Ok. 75 proc. kamieni moczowych zawiera wapń. Hiperkalcuria występuje u ok. 60 proc. chorych na kamicę wapniową i jest uważana za ważny lub najważniejszy czynnik wpływający na powstawanie kamieni. Jako przyczyna nadmiernego wydalania wapnia z moczem wymieniane są 3 czynniki:

- nadmierne wchłanianie...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.