Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
5/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Kamica żółciowa - rozpoznanie i leczenie

Andrzej Nowak
,
Ewa Nowakowska-Duława

Online publish date: 2004/02/11
View full text Get citation
 


Kamica żółciowa jest najczęstszą chorobą dróg żółciowych i jedną z najczęstszych chorób nękających ludzkość. Dotyczyć może każdej części dróg żółciowych: pęcherzyka żółciowego (cholelithiasis), dróg żółciowych zewnątrzwątrobowych (choledocholithiasis) i wewnątrzwątrobowych (cholangiolithiasis, hepatolithiasis).
Obserwuje się znaczne różnice częstości występowania kamicy żółciowej pomiędzy różnymi narodowościami i grupami etnicznymi, co wskazuje na znaczenie czynników genetycznych i środowiskowych w etiopatogenezie choroby. Wykonane w naszym kraju ultrasonograficzne badania sekcyjne oraz populacyjne wykazały, że na kamicę pęcherzyka żółciowego choruje w Polsce od kilku do kilkunastu procent populacji. Kamica występuje częściej wśród kobiet i proporcja ta wynosi ok. 2:1. Częstość występowania kamicy wzrasta z wiekiem.






Rozróżniamy dwa główne typy kamicy żółciowej: kamicę cholesterolową i kamicę barwnikową. Pomiędzy tymi dwoma typami kamieni występuje cały szereg postaci mieszanych. W krajach zachodnich dominuje kamica cholesterolowa, podczas gdy w krajach Dalekiego Wschodu częstsza jest kamica barwnikowa.



Kamicę cholesterolową od wielu lat uważa się za chorobę metaboliczną i w jej przebiegu rozpoznaje się występujące równolegle zaburzenia, jak:

- przesycenie żółci cholesterolem,

- przyspieszoną krystalizację cholesterolu w żółci,

- zastój żółci, wynikający najczęściej z zaburzeń motoryki pęcherzyka żółciowego.

Podstawową przyczyną tworzenia się złogów cholesterolowych jest wzrost litogenności żółci w wyniku względnego nadmiaru sekrecji cholesterolu wobec takich składników przeciwdziałających tworzeniu złogów, jak sole kwasów żółciowych, lecytyna i fosfolipidy.


Na zachwianie równowagi fazowej żółci mogą wpływać różne czynniki. Pierwszym jest nadmierna utrata kwasów żółciowych, która może występować w chorobach jelita krętego (choroba Leśniowskiego-Crohna w przypadku jego resekcji lub zespoleniu jelita czczego z okrężnicą z wyłączeniem końcowej części jelita cienkiego, w zaburzeniach wchłaniania lub w przypadku leczniczego podawania cholestyraminy). Dochodzi wtedy do zaburzeń krążenia jelitowo-wątrobowego na skutek obniżenia wchłaniania kwasów żółciowych w jelicie krętym i w konsekwencji obniżenia ich sekrecji w wątrobie, co prowadzi do produkcji litogennej żółci...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.