ISSN: -
Polish Journal of Pathology Supplement
Bieżący suplement Archiwum Polish Journal of Pathology
1/2010
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Klasyfikacja histopatologiczna raka płuca

Renata Langfort

Pol J Pathol 2010; 1 (Suplement 1): s24-s33
Data publikacji online: 2011/01/13
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

1. Klasyfikacja raka płuca wg Światowej Organizacji Zdrowia (2004)

2. Mikroskopowe kryteria różnicowania raków płuca

Podstawą rozpoznania typu histologicznego raka płuca jest standardowe barwienie hematoksyliną-eozyną (HE) i ocena w mikroskopie świetlnym, na podstawie kryteriów przedstawionych w klasyfikacji guzów płuca i opłucnej, wg WHO (2004). W przypadkach niedrobnokomórkowych raków płuc (NDRP) średnio i źle zróżnicowanych zaleca się wykonanie barwień dodatkowych, histochemicznych, przede wszystkim śluzu (mucykarmin, paS z diastazą). W rakach wykazujących budowę neuroendokrynną konieczne jest wykonanie odpowiednich reakcji immunohistochemicznych (chromogranina A, synaptofizyna, NCAM/CD56). Dodatnia reakcja z przynajmniej jednym z markerów pozwala na rozpoznanie raka neuroendokrynnego. Mikroskopowe kryteria różnicowania wybranych raków płuca przedstawiono w tabeli II.

2.1. Rak płaskonabłonkowy (squamous carcinoma)

Podstawowym kryterium mikroskopowym rozpoznania raka płaskonabłonkowego płuca jest stwierdzenie ognisk rogowacenia i/lub mostków międzykomórkowych w utkaniu nowotworu. Rogowacenie może mieć formę pereł rogowych lub rogowacenia pojedynczych komórek (ryc. 1.). Postać podstawnokomórkowa (bazaloidna) jest nowo wprowadzonym wariantem raka płaskonabłonkowego, który budową przypomina raka podstawnokomórkowego skóry. Obok rogowacenia, na obwodzie gniazd nowo­tworowych występują palisadowate układy komórek o hiperchromatycznych jądrach i dość skąpej cytoplazmie.

2.2. Rak gruczołowy (adenocarcinoma)

Rozpoznanie raka gruczołowego wymaga stwierdzenia struktur pęcherzykowych lub brodawkowych w utkaniu guza i/lub obecności śluzu w cytoplazmie komórek nowotworowych (ryc. 2.).

Poszczególne struktury mogą występować wspólnie lub jedna z nich stanowi element dominujący w budowie nowotworu. Około 85% raków gruczołowych odpowiada podtypowi mieszanemu (rak gruczołowy podtyp mieszany), w którym występują różne formy – zarówno lite, jak i pęcherzykowe, brodawkowe, oskrzelikowo-pęcherzykowe. W rozpoznaniu mikroskopowym należy uwzględnić dominujące utkanie, np. rak gruczołowy, podtyp mieszany, głównie o charakterze brodawkowym.

W rakach gruczołowych mieszanych, zawierających komponent oskrzelikowo-pęcherzykowy zalecane jest umieszczenie tej informacji w opisie, z podaniem jego procentowego udziału. Występowanie utkania oskrzelikowo-pęcherzykowego ma znaczenie...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.