eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
3/2007
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Komentarz do artykułu
Interpretacja wyników analizy statystycznej danych

Andrzej Szafranek

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2007; 4 (3): 320-321
Online publish date: 2007/09/14
View full text Get citation
 
mgr inż. Andrzej Szafranek
Pracownia Informatyki, Śląskie Centrum Chorób Serca, Zabrze

Prawda jest zbyt złożona, by dawała się obejrzeć inaczej niż w przybliżeni
John von Neumann



Odkrywanie prawdy o cechach badanej populacji na drodze interpretacji i uogólniania wyników badania opartego na analizie próby losowej stanowi zasadniczy instrument stosowany w pracy badawczej we wszystkich dziedzinach nauki, również w medycynie.
Tak rozumiane wnioskowanie statystyczne zawiera dwie grupy metod interpretacji wyników. Jedna to estymacja (parametryczna i nieparametryczna), czyli szacowanie nieznanych parametrów i określanie postaci rozkładu, a druga to weryfikacja hipotez statystycznych w oparciu o założony model koncepcyjny. W każdym z przypadków mamy do czynienia z podejmowaniem zasadniczych decyzji na podstawie wybranej, reprezentatywnej próby.
Analizowana praca adresowana jest głównie do naukowców-badaczy z zakresu medycyny, wykorzystujących w swoich badaniach złożony aparat metod statystycznych. Autor przedstawia doniosłość kolejnych etapów realizacji medycznych prac badawczych, tzn. fazę statystycznego planowania eksperymentu oraz analizy statystycznej danych eksperymentalnych. Postawiony w pracy cel jest jasny i niezwykle ważki, albowiem, jak pokazują badania, właśnie etap opracowania danych i użyte do tego metody dyskwalifikują czasem bardzo ciekawie zapowiadające się prace naukowo-badawcze.
David S. Moore, profesor z Department of Statistics Mathematical Sciences Building w swoim eseju donosi, że kiedy prowadzono badania nad skutecznością metod operacyjnego leczenia wrzodu dwunastnicy, po otwarciu jamy brzusznej pacjenta komisja stwierdzała, które z czterech technik operacyjnych mogą być zastosowane w tym przypadku [1]. Po ustaleniu tego chirurg operujący dostawał przygotowaną przez statystyka kopertę z informacją określającą, która z możliwych technik ma być zastosowana. Postępując zgodnie z informacją, uzyskiwano dwa cele – właściwe leczenie pacjenta oraz zapewnienie pełnowartościowych wyników potrzebnych do dalszych badań statystycznych, tzn. takich, gdzie zminimalizowano nieprzewidziane czynniki zewnętrzne. Powyższy przykład świadczy o doniosłości problemu zapewnienia optymalnych warunków planowania eksperymentu jako wstępu do stawiania i weryfikowania hipotez.
Również, co podkreśla autor, w realizacji projektu badawczego bardzo ważne jest zapewnienie reprezentatywności próby,...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.