eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2010
vol. 7
 
Share:
Share:

Komentarze biorących udział w dyskusji

Online publish date: 2011/01/03
Article file
Get citation
 
 

Komentarze biorących udział w dyskusji







Janusz Kowalewski : Szczególnie godna podkreślenia wydaje mi się Pana krytyczna ocena prezentowanego przypadku i wykazanie, że pewne rzeczy mogłyby się potoczyć inaczej, gdyby wcześniej podjęto inne decyzje.

Marcin Zieliński : Rzeczywiście bardzo ciekawy przypadek. Gratuluję. Chciałbym zapytać, jakie zabiegi były wykonywane u pacjenta, ponieważ, mówiąc szczerze, na zaprezentowanym tomogramie, ten naciek jest przed mostkiem, a nie w śródpiersiu. Zapewne w innych projekcjach widać, że jest w śródpiersiu. Wynika z tego, że zabiegu nie wykonano z dostępu przez torakotomię tylko leczenie odbywało się przez miejscowe nacięcie?

Kazimierz Wojtuń : Powikłanie leczono przez nacięcie i usunięcie martwej tkanki mostka. Ze względu na to, że naciek sięgał do przedniego śródpiersia, byliśmy zmuszeni do resekcji metodą otwartą. Oprócz tego stwierdzono ropowicę ściany klatki piersiowej między mięśniem piersiowym większym i mniejszym lewym, gdzie również były zmiany ropne, więc musieliśmy tę okolicę oczyszczać, setonować i drenować.

Marcin Zieliński: Czy przyczyną zasłabnięcia pacjenta była cukrzyca?

Kazimierz Wojtuń : Najprawdopodobniej tak, jednak nie byliśmy w stanie potwierdzić tego w badaniach laboratoryjnych, a pacjent nie pamiętał zdarzenia.

Dariusz Tomaszewski : Czy była wykonywana bronchoskopia?

Kazimierz Wojtuń : Nie wykonywaliśmy początkowo bronchoskopii, ze względu na to, że w tomografii nie opisywano żadnej patologii w drzewie oskrzelowym. Bronchoskopię wykonano dopiero na dalszym etapie leczenia.

Mariusz Łapiński : Patrząc na badanie tomokomputerowe wykonane bezpośrednio po urazie, uważam, że Państwa postępowanie było prawidłowe i nie zaproponowałbym agresywniejszego leczenia. Czy Koledzy obecnie zalecaliby bardziej agresywniejsze postępowanie?

Kazimierz Wojtuń: Nie, ale pacjenta można było obserwować, a ze względu na zasłabnięcie został skierowany do leczenia ambulatoryjnego, do kardiologa. Tak więc nie było dalszej obserwacji chirurgicznej.
Copyright: © 2011 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.