eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2010
vol. 7
 
Share:
Share:
abstract:

Komentarze biorących udział w dyskusji

Online publish date: 2011/01/03
View full text Get citation
 

Komentarze biorących udział w dyskusji







Józef Kozak: Czy powikłanie było wynikiem przemieszczenia się części jelit ponad przeponę przy gastrektomii, czy był to błąd zakładania drenu – bo skąd później pojawił się ubytek w przeponie?

Jeżeli stwierdzono przetokę, dlaczego nie założyliście Państwo jejunostomii odżywczej?

Rafał Nowicki: Pętle jelitowe były ustalone w zrostach i pomimo ubytku w przeponie nie przemieściły się do klatki piersiowej. Ubytek w przeponie, jak przypuszczam, był wynikiem wcześniejszego zabiegu, a następnie powiększył się na skutek procesu ropnego w nadbrzuszu. Drenaż po CABG założony został typowo: pod łukami żebrowymi, nadprzeponowo, poprzez pochewki mięśni prostych brzucha w okolicy ich górnych przyczepów. Moim zdaniem przyczyną tego nieszczęśliwego powikłania były raczej zmienione warunki anatomiczne w nadbrzuszu niż błąd techniczny podczas rutynowego drenażu. Potwierdza to fakt, iż w czasie zabiegu zeszycia przetoki operujący chirurg ogólny miał duże trudności z jej zlokalizowaniem i sam podczas preparowania uszkodził jelito cienkie.

Pacjentka była żywiona przez sondę żołądkową, której koniec przeprowadzono poniżej zaopatrzonej przetoki. Decyzję o niezakładaniu jejunostomii odżywczej podjął operujący chirurg ogólny.

Jan Rogowski: Niewątpliwie przypadek jest bardzo dyskusyjny. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę na pewną grupę chorych, która na pewno będzie trafiała na Państwa oddziały, szczególnie kardiochirurgiczne. Są to chorzy dializowani otrzewnowo. Proszę bardzo uważać przy otwieraniu klatki piersiowej, aby nie otworzyć otrzewnej, ponieważ potem dializuje się i otrzewną, i śródpiersie i pojawia się duży problem.

Witold Rzyman: Chciałbym bardzo podziękować Panu za prezentację, ponieważ takie przedstawienie powikłania jest podstawą. Od słuchaczy oczekujemy komentarzy – jak byście (jak byśmy) to zrobili – albo przestróg na dany temat.

Stanisław Woś: Chciałem Państwu przedstawić przypadek z mojego doświadczenia, jeszcze gdy pracowałem na chirurgii w Klinice prof. Szyszko. Podczas dyżuru został przywieziony górnik z wypadku w kopalni Makoszowy, gdzie został uderzony wagonikiem. Pacjent był w stanie ciężkim. Wykonano badanie radiologiczne klatki piersiowej, w którym stwierdzono odmę prężną. Pacjent miał bardzo nasiloną duszność pomimo tlenoterapii. Oczywiście natychmiast...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.