Zaproszenie O konferencji Program Komitet Naukowy Streszczenia Sesja plakatowa Warsztaty Spektakl teatralny Rejestracja uczestników Zakwaterowanie Relacja z poprzednich konferencji Powrót do Termedia.pl
Zaproszenie


Szanowni Państwo,

zapraszam do Warszawy na 26 Konferencję Sekcji Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Wiodącym tematem będą zaburzenia poznania i funkcjonowania społecznego u osób młodych.

Jednym z podstawowych założeń psychiatrii rozwojowej jest pogląd o kluczowym znaczeniu relacji z innymi dla zdrowia psychicznego. Wraz z wiekiem poszerza się krąg osób, które stanowią obiekt tej relacji, od najważniejszego opiekuna, poprzez rodzinę, grupę rówieśniczą do pozostałych członków społeczeństwa. Badania m.in. nad całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, neuronami lustrzanymi oraz empatyzowaniem uświadomiły nam w ostatnich latach, że umiejętności społeczne, które ze względu na swoją naturalność umykały do tej pory uwadze badaczy, są w swojej istocie złożonymi zjawiskami poznawczo-emocjonalnymi, u których podłoża leży czynność struktur OUN nazywanych mózgiem społecznym. Coraz więcej danych wskazuje, że zaburzenia poznania społecznego nie są objawem swoistym zaburzeń ze spektrum autyzmu, ale w subtelnej postaci występują także w innych zaburzeniach rozwojowych, będąc niekiedy istotnym elementem procesu patogenetycznego. Zwraca się uwagę na ich znaczenie dla występowania agresji rówieśniczej i lęku społecznego, a także na możliwość nadawania nadmiernego znaczenia interakcjom społecznym w zaburzeniach psychotycznych.

Czy współczesne metody psycho- i farmakoterapeutyczne mogą poprawiać nasze umiejętności społeczne? – to fascynujące pytanie, na które wciąż nie znamy odpowiedzi. Podobnie nie jest jasne, czy eksperymentalne metody terapeutyczne, takie jak komputerowa nauka rozpoznawania emocji czy podawanie substancji o działaniu prospołecznym, np. oksytocyny, znajdą swoje miejsce w terapii psychiatrycznej. Te, a także inne interesujące zagadnienia będą omawiane w trakcie Konferencji – serdecznie zachęcam Państwa do udziału.


 
dr hab. n. med. Filip Rybakowski 
Kierownik naukowy
PATRONATY
MEDIALNE