Szanowni Państwo,
w tym roku nie mógł odbyć się XX zjazd PTAiIT z oczywistych dla nas wszystkich względów wynikających z pandemii SARS-CoV-2. Mam świadomość niedostatku wzajemnego komunikowania się naszego środowiska w obszarze nauki i edukacji, tak jak zresztą ma to miejsce w innych dyscyplinach medycyny. Namiastką działań proedukacyjnych są „webinaria”, czy też fora, na których w formie on-line wypowiadają się i dyskutują eksperci. Nie odbył się także zjazd Europejskiego Towarzystwa Anestezjologii (ESA), a od 1 października 2020 r. Europejskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii (ESAIC). To kluczowa dla naszej dyscypliny w Polsce decyzja podjęta przez ESA i członków NASC.
W związku z tym chciałbym powrócić do wcześniej, regularnie realizowanej koncepcji przeprowadzenia Naszej Międzyzjazdowej Konferencji „Pułapki w Anestezjologii i Intensywnej Terapii”. Będzie ona oczywiście przeprowadzona w formie on-line, jednak zorganizowana w wymiarze sesji naukowych wraz z przewodniczącymi i prowadzącymi sesje. Proponuję, aby konferencja odbyła się w dniach 16-18 grudnia 2020 roku. Zamierzam poruszyć podczas sesji plenarnych zagadnienia związane z obecnością naszej dyscypliny w świecie objętym pandemią SARS-CoV-2, zarówno w wymiarze organizacyjnym, kadrowym no i oczywiście terapeutycznym. Zagadnienia wynikające z tych sesji obejmą zarówno anestezjologię i intensywną terapię, w tym również spektakularne osiągnięcia terapeutyczne naszych ośrodków, które dotyczyły szczególnych przypadków przebiegu COVID-19. Pozostałe sesję plenarne obejmą najczęściej nurtujące nas zagadnienia związane monitorowaniem dynamiki układu krążenia, monitorowaniem oddychania i wentylacji mechanicznej, szczególnego postępowania w położnictwie i wybranych zagadnieniach analgezji i znieczulenia regionalnego. W szerokim ujęciu chciałbym zaproponować zagadnienia związane z koncepcją ERAS oraz PSH, neuroanestezjologii i intensywnej terapii chorych z urazami czaszkowo-mózgowymi oraz udarami krwotocznymi i niedokrwiennymi. Leczenie żywieniowe nadal jest piętą achillesową naszych szpitali wraz z umiejętnością oceny wolemii i stosowanej płynoterapii dożylnej. Wstrząs septyczny AKI oraz zakażenia to nieustający problem diagnostyczny, organizacyjny i terapeutyczny. Szeroko wchodzące na stanowiska intensywnej terapii technologie obrazowania, w szczególności USG, ale nie tylko, omówimy w odrębnej sesji. Leczenie innych rodzajów wstrząsu, w tym krwotocznego, zaburzenia w układzie krzepnięcia oraz ich leczenie nie zostaną pominięta przez organizatora, jak również nie wymienione w tym liście, jednak zamieszczone odrębnie poniżej. Organizatorem logistycznym konferencji on-line jest Wydawnictwo Termedia, które z powodzeniem zrealizowało już kilka tego typu zdarzeń naukowych w pełnym wymiarze sesji naukowych, z niezawodną komunikacją oraz możliwością interakcji z uczestnikami.
Zachęcam i zapraszam zatem Państwa do udziału w tej formie konferencji. Moim zadaniem jest zapewnienie obecności wykładowców będących autorytetami w wybranych zagadnieniach. Liczę na przychylny odbiór tej praktycznie jedynie możliwej aktualnie formy konferencji i interakcji z wykładowcami.
Pozostaje z wyrazami szacunku
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i Naukowego
Prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Prof. dr hab. med. Krzysztof Kusza