Środa, 11 września |
08:30
– 10:30
|
Zebranie ZG PTN - Hotel Royal
|
10:30
– 11:00
|
PRZERWA
|
Środa, 11 września |
SALA GŁÓWNA OPERY
BIAŁOWIEŻA
11:00
– 12:30
|
Warsztaty - Leczenie swoiste ostrej fazy udaru mózgu
Przewodniczący
Adam Kobayashi Warszawa |
11:00
– 11:20
|
Udar krwotoczny – nowe wytyczne
Wykładowca
Bartosz Karaszewski Gdańsk |
11:20
– 11:40
|
Leczenie trombolityczne i przeciwpłytkowe w udarze niedokrwiennym mózgu – nowe wytyczne
Wykładowca
Michał Karliński Warszawa |
11:40
– 12:00
|
Leczenie wewnątrznaczyniowe w udarze niedokrwiennym – nowe wytyczne
Wykładowca
Anetta Lasek-Bal Katowice |
12:00
– 12:20
|
Kontrola ciśnienia tętniczego w ostrej fazie udarów mózgu
Wykładowca
Dariusz Gąsecki Gdańsk |
12:20
– 12:30
|
Dyskusja
|
12:30
– 12:45
|
PRZERWA
|
12:45
– 14:15
|
Warsztaty - Profilaktyka udaru mózgu
Przewodniczący
Michał Karliński Warszawa |
12:45
– 13:15
|
Współczesne leczenie dyslipidemii
Wykładowca
Piotr Dobrowolski Warszawa |
13:15
– 13:45
|
Leczenie przeciwkrzepliwe w medycynie udaru mózgu
Wykładowca
Jacek Staszewski Warszawa |
13:45
– 14:15
|
Farmakoterapia cukrzycy – stan aktualny
Wykładowca
Maciej Niewada Warszawa |
14:15
– 18:00
|
PRZERWA
|
18:00
– 20:00
|
Sesja Inauguracyjna
Przewodniczący
Alina Kułakowska Białystok Konrad Rejdak Lublin |
|
Powitanie zaproszonych gości
Wykładowcy
|
|
Misja Europejskiej Akademii Neurologii
Wykładowca
Elena Moro Francja |
|
Stroke and dementia prevention through brain health promotion
Wykładowca
Vladimir Hachinski Kanada |
|
Zastosowanie sztucznej inteligencjii w medycynie
Wykładowca
Marcin Moniuszko Białystok |
SALA KAMERALNA OPERY
SUPRAŚL
11:00
– 12:30
|
Warsztaty - Diagnostyka różnicowa padaczki
Przewodniczący
Konrad Rejdak Lublin |
11:00
– 11:25
|
Studium przypadku 1
Wykładowca
Iwona Halczuk Lublin |
11:25
– 11:50
|
Studium przypadku 2
Wykładowca
Andrzej Rysz Warszawa |
11:50
– 12:15
|
Studium przypadku 3
Wykładowca
Konrad Rejdak Lublin |
12:15
– 12:30
|
Dyskusja
|
12:30
– 12:45
|
PRZERWA
|
12:45
– 14:15
|
Warsztaty - Leczenie padaczki
Przewodniczący
Danuta Ryglewicz Warszawa |
12:45
– 13:05
|
Wprowadzenie do farmakoterapii padaczki
Wykładowca
Konrad Rejdak Lublin |
13:05
– 13:25
|
Standardy w leczeniu padaczki
Wykładowca
Halina Sienkiewicz-Jarosz Warszawa |
13:25
– 13:45
|
Metody neurostymulacyjne w leczeniu padaczki lekoopornej
Wykładowca
Magdalena Konopko Warszawa |
13:45
– 14:05
|
Metody resekcyjne w leczeniu padaczki lekoopornej
Wykładowca w trakcie ustalania |
14:05
– 14:15
|
Dyskusja
|
14:15
– 14:30
|
PRZERWA
|
14:30
– 17:30
|
Walne Zebranie Delegatów PTN
|
17:30
– 18:00
|
PRZERWA
|
SALA PRÓB ORKIESTRY OPERY
ZABŁUDÓW
11:00
– 12:30
|
Warsztaty - Diagnostyka różnicowa i leczenie parkinsonizmu
Przewodniczący
Sławomir Budrewicz Wrocław Andrzej Bogucki Łódź |
11:00
– 11:20
|
Rzadkie przyczyny parkinsonizmu
Wykładowca
Jarosław Dulski Gdańsk |
11:20
– 11:40
|
Warianty kliniczne porażenia postępującego nadjądrowego
Wykładowca
Ewa Papuć Lublin |
11:40
– 12:00
|
Zaburzenia chodu w zespołach parkinsonowskich
Wykładowca
Michał Schinwelski Gdańsk |
12:00
– 12:20
|
Postępowanie w stanach nagłych w chorobie Parkinsona
Wykładowca
Agata Gajos Łódź |
12:20
– 12:30
|
Dyskusja
|
12:30
– 12:45
|
PRZERWA
|
12:45
– 14:15
|
Warsztaty - Diagnostyka różnicowa parkinsonizmu i ruchów mimowolnych
Przewodniczący
Andrzej Friedman Warszawa Grzegorz Opala Katowice |
12:45
– 13:05
|
Pląsawica - różnorodność obrazu klinicznego i leczenia
Wykładowca
Monika Rudzińska-Bar Kraków |
13:05
– 13:25
|
Różnicowanie napadów padaczkowych i niektórych ruchów mimowolnych
Wykładowca
Piotr Janik Warszawa |
13:25
– 13:45
|
Fenomenologia czynnościowych (psychogennych) zaburzeń ruchowych
Wykładowca
Justyna Kaczyńska Warszawa |
13:45
– 14:05
|
Postępowanie w funkcjonalnych zaburzeniach ruchowych
Wykładowca
Magdalena Boczarska-Jedynak Oświęcim |
14:05
– 14:15
|
Dyskusja
|
TEATR LALEK DUŻA SCENA
CHOROSZCZ
11:00
– 12:30
|
Warsztaty - Polineuropatie zapalne
Przewodniczenie i wykłady Wykładowcy
Anna Potulska-Chromik Warszawa Marta Lipowska Warszawa |
11:00
– 11:20
|
Czy można na podstawie badania elektrofizjologicznego zróżnicować polineuropatię zapalną i genetycznie uwarunkowaną?
|
11:20
– 11:40
|
Czy badanie elektrofizjologiczne jest ważne w rozpoznawaniu zespołu Guillaina-Barrego?
|
11:40
– 12:00
|
Brak poprawy po leczeniu u pacjenta z zespołem Guillaina-Barrego. Czy to na pewno ten zespół?
|
12:00
– 12:20
|
Brak poprawy po leczeniu u pacjenta z przewlekłą polineuropatią demielinizacyjną. CIDP oporna na leczenie? Inne rozpoznanie?
|
12:20
– 12:30
|
Kiedy i jak zakończyć leczenie pacjenta z przewlekłą zapalną polineuropatią demielinizacyjną
|
12:30
– 12:45
|
PRZERWA
|
12:45
– 14:15
|
Warsztaty - Choroby złącza nerwowo-mięśniowego
Program sesji w trakcie ustalania Przewodniczący
Anna Kostera-Pruszczyk Warszawa |
TEATR LALEK MAŁA SCENA
TYKOCIN
11:00
– 12:30
|
Warsztaty - Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego w chorobach demielizacyjnych
Przewodniczenie i wykłady Wykładowcy
Marta Łukaszewicz-Zając Białystok Barbara Mroczko Białystok |
11:00
– 11:20
|
Ilościowa analiza stężeń białek płynu mózgowo-rdzeniowego oraz ocena współczynników białkowych – interpretacja wyników
|
11:20
– 11:40
|
Omówienie metody wykorzystywanej do izoelektroogniskowania IgG PMR
|
11:40
– 12:00
|
Interpretacja wyników izoelektroogniskowania IgG PMR
|
12:00
– 12:30
|
Zastosowanie metody izoelektroogniskowania IgG PMR w diagnostyce pacjentów z chorobami demielinizacyjnymi
|
12:30
– 12:45
|
PRZERWA
|
12:45
– 14:15
|
Warsztaty - Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego w chorobach neurodegeneracyjnych
Przewodniczenie i wykłady Wykładowcy
Agnieszka Kulczyńska-Przybik Białystok Barbara Mroczko Białystok |
12:45
– 13:05
|
Omówienie metod wykorzystywanych do badania płynu mózgowo-rdzeniowego w diagnostyce chorób neurodegeneracyjnych
|
13:05
– 13:25
|
Błędy przedlaboratoryjne i laboratoryjne w badaniach płynu mózgowo-rdzeniowego
|
13:25
– 13:45
|
Interpretacja wyników badania biomarkerów choroby Alzheimera w płynie mózgowo-rdzeniowym
|
13:45
– 14:05
|
Nowe perspektywy w diagnostyce chorób neurodegeneracyjnych w oparciu o badania we krwi
|
14:05
– 14:15
|
Dyskusja
|
SALA WYDZIAŁU ARCHITEKTURY
AUGUSTÓW
15:00
– 18:00
|
PRZERWA
|
Środa, 11 września |
20:00
– 22:00
|
Program pozamerytoryczny
|
Czwartek, 12 września |
SALA GŁÓWNA OPERY
BIAŁOWIEŻA
07:30
– 08:30
|
Śniadanie z ekspertem
Udar mózgu w Polsce Przewodniczący
Agnieszka Słowik Kraków |
07:30
– 07:50
|
Doświadczenia polskich ośrodków udarowych. Przegląd publikacji 2021-2024
Wykładowca
Agnieszka Słowik Kraków |
07:50
– 08:10
|
Sztuczna inteligencja w rehabilitacji kognitywnej po udarze mózgu. Badanie ABAStroke
Wykładowca
Paweł Wrona Kraków |
08:10
– 08:30
|
Delirium u pacjentów po udarze mózgu: częstość występowania, czynniki ryzyka i prognoza
Wykładowca
Elżbieta Klimiec-Moskal Kraków |
08:30
– 09:00
|
PRZERWA
|
09:00
– 10:00
|
Sesja sponsorowana
|
10:00
– 10:20
|
PRZERWA
|
10:20
– 12:10
|
Sesja Prezydencka
Przewodniczący
Alina Kułakowska Białystok Konrad Rejdak Lublin |
10:20
– 10:40
|
Deep Brain Stimulation (DBS) in Parkinson's disease
Wykładowca
Elena Moro Francja |
10:40
– 11:00
|
Non-motor symptoms of Parkinson's disease
Wykładowca
Lars Timmermann Niemcy |
11:00
– 11:20
|
The Quest to Solve MS
Wykładowca
Stephen Hauser USA |
11:20
– 11:40
|
Ataksje rdzeniowo-móżdżkowe: aktualny stan, wyzwania i kierunki badawcze
Wykładowca
|
11:40
– 12:00
|
Neurochemiczna diagnostyka chorób otępiennych
Wykładowca
Piotr Lewczuk Niemcy |
12:00
– 12:10
|
Podsumowanie sesji
|
12:10
– 12:30
|
PRZERWA
|
12:30
– 13:30
|
Sesja sponsorowana
|
13:30
– 14:10
|
PRZERWA NA LUNCH / SESJE POSTEROWE
|
14:10
– 15:00
|
Sesja specjalna: Kobiety w neurologii
(w trakcie przerwy na lunch) Przewodniczący
Anna Członkowska Warszawa Elena Moro Francja |
14:10
– 14:25
|
Women in neurology
Wykładowca
Elena Moro Francja |
14:25
– 14:40
|
Profesor Irena Hausmanowa - Petrusewicz - życie i dorobek naukowy
Wykładowca
Anna Kostera-Pruszczyk Warszawa |
14:40
– 15:00
|
Dyskusja
|
15:00
– 16:30
|
Choroby Naczyniowe
Przewodniczący
Anna Członkowska Warszawa Bartosz Karaszewski Gdańsk |
15:00
– 15:30
|
The brain’s two blood pressures system – clinical implications
Wykładowca
Vladimir Hachinski Kanada |
15:30
– 16:00
|
Czy afazja jest taka sama w każdym języku?
Thomas Bak |
16:00
– 16:30
|
Nowe paradygmaty w leczeniu ostrej fazy udaru mózgu
Wykładowca
Adam Kobayashi Warszawa |
16:30
– 16:50
|
PRZERWA
|
16:50
– 18:00
|
Doniesienia własne - Choroby naczyniowe układu nerwowego cz. 1
8 minut prezentacja + 2 minuty dyskusja |
16:50
– 17:00
|
Zmienność ciśnienia tętniczego podczas zabiegu trombektomii mechanicznej u pacjentów z udarem niedokrwiennym a kontrolna objętość zawału mózgu
Marcin Wiącek, Izabella Tomaszewska-Lampart,
Katarzyna Jucha,
Paulina Pudło, Halina Bartosik-Psujek |
17:00
– 17:10
|
Zróżnicowany efekt kliniczny leczenia trombektomią mechaniczną chorych z udarem niedokrwiennym mózgu mimo pełnego/prawie pełnego przywrócenia przepływu w obszarze zaopatrywanym przez udrażnianą tętnicę – doświadczenia własne
Krystian Mross,
prof. Przemysław Nowacki,
Sandra Pyza,
Edyta Korczak-Dolecka,
Piotr Bąk, Anna Bajer-Czajkowska,
Agata Krajewska, Marta Masztalewicz |
17:10
– 17:20
|
Czy rodzaj migotania przedsionków jest czynnikiem predykcyjnym zgonu w ciągu 30 dni od czasu leczenia trombolitycznego za pomocą alteplazy w przebiegu udaru niedokrwiennego?
Karol Jastrzębski
|
17:20
– 17:30
|
Ryzyko warte zachodu? Analiza profilu pacjentów kwalifikowanych do przezskórnego zamknięcia przetrwałego otworu owalnego celem profilaktyki wtórnej kryptogennego udaru mózgu
Michał Borończyk,
Julia Woźniak,
Natalia Kardas,
Magdalena Mąka,
Nikita Skorgowski,
Daria Rost, Grzegorz Smolka, Aleksandra Michalewska-Włudarczyk, Przemysław Puz, Anetta Lasek-Bal |
17:30
– 17:40
|
Czynniki ryzyka ostrego uszkodzenia nerek podczas hospitalizacji u pacjentów z ostrym udarem niedokrwiennym mózgu leczonych za pomocą trombektomii mechanicznej
Paweł Wrona,
Katarzyna Sawczyńska,
Dominik Wróbel,
Kaja Zdrojewska,
Paweł Mizera,
Mateusz Giełczyński,
Paweł Brzegowy,
Tadeusz Popiela,
Agnieszka Słowik,
Marcin Krzanowski
|
17:40
– 17:50
|
Wpływ deficytów perfuzji na wyniki funkcjonalne u pacjentów z ostrym udarem niedokrwiennym mózgu leczonych za pomocą trombektomii mechanicznej w zależności od płci
Paweł Wrona,
Dominik Wróbel,
Tomasz Homa,
Katarzyna Sawczyńska,
Klaudia Jakobschy,
Mateusz Giełczyński,
Gabriela Wrona,
Tadeusz Popiela,
Agnieszka Słowik,
Wojciech Turaj
|
17:50
– 18:00
|
Dyskusja
|
18:00
– 18:20
|
PRZERWA
|
18:20
– 19:30
|
Doniesienia własne - Choroby naczyniowe układu nerwowego cz. 2
8 minut prezentacja + 2 minuty dyskusja |
18:20
– 18:30
|
W jakim stopniu ocena stopnia sprawności pacjenta przy wypisie z oddziału udarowego wyraża faktyczny efekt leczenia udaru mózgu
Natalia Pożarowszczyk,
Maciej Nowak,
Iwona Kurkowska-Jastrzębska,
Michał Karliński |
18:30
– 18:40
|
Sztywność tętnic obwodowych jako niezależny predyktor stanu funkcjonalnego po udarze niedokrwiennym mózgu
Krzysztof Kamiński,
Kamil Kowalczyk,
Mariusz Kwarciany,
Krzysztof Narkiewicz,
Bartosz Karaszewski,
Dariusz Gąsecki
|
18:40
– 18:50
|
Porównanie skuteczności trombektomii mechanicznej w przebiegu niedrożności dystalnego odcinka tętnicy środkowej mózgu w standardowym oraz późnym oknie czasowym
Marcin Blajer |
18:50
– 19:00
|
Ocena odsetka pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu potencjalnie kwalifikowanych do leczenia metodą trombektomii mechanicznej
Marcin Wiącek,
Katarzyna Koszarska,
Katarzyna Wąchała,
Sylwia Lepak, Paweł Wrona,
Martyna Martysiewicz,
Marek Kachnic,
Magdalena Szuścik,
Dominik Wróbel, Halina Bartosik-Psujek, |
19:00
– 19:10
|
Ocena dysfagii neurogennej w fiberoskopowym badaniu połykania u pacjentów w podostrej fazie naczyniopochodnego uszkodzenia mózgowia
Edyta Zomkowska, Piotr Misiowiec, Natalia Jarmołowicz-Aniołkowska, Vikash Jaiswal, Mikołaj Tokarczyk, Hanna Zajączkiewicz
|
19:10
– 19:20
|
Leczenie wewnątrznaczyniowe udaru niedokrwiennego mózgu wywołanego podwójną patologią (tandem occlusion)
Jan Kłopocki,
Violetta Palacz-Duda,
Joanna Matjanowska,
Magdalena Konieczna-Brazis,
Łukasz Sokołowski,
Mariusz Baumgart,
Krzysztof Słomiński,
Paulina Sobieszak-Skura,
Piotr Płeszka,
Iwona Rutkowska,
Piotr Rusiński,
Karolina Głowacka,
Joanna Krzywania-Fifielska,
Sonia Deja-Piesik,
Adrian Biernaciak,
Aleksander Dobrzański,
Agnieszka Górska,
Grzegorz Meder,
Wojciech Skura,
Paweł Gruchała,
Marianna Mizera,
Milena Świtońska,
|
19:20
– 19:30
|
Dyskusja
|
SALA KAMERALNA OPERY
SUPRAŚL
07:30
– 08:30
|
Śniadanie z ekspertem
Leczenie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa Przewodniczący
Tomasz Łysoń Białystok Jan Kochanowicz Białystok |
07:30
– 07:50
|
Diagnostyka i leczenie farmakologiczne choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa
Wykładowca
Jan Kochanowicz Białystok |
07:50
– 08:10
|
Wyzwania fizjoterapeutyczne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa
Wykładowca
Andrzej Niewiński Białystok |
08:10
– 08:30
|
Neurochirurgiczne leczenie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa
Wykładowca
Tomasz Łysoń Białystok |
08:30
– 09:00
|
PRZERWA
|
09:00
– 09:20
|
Andeksanet alfa w praktyce klinicznej: strategie zarządzania ryzykiem krwawienia u pacjentów leczonych ksabanami
Wykładowca
Agnieszka Słowik Kraków |
09:00
– 10:00
|
Sesja sponsorowana firmy
Trio wyzwań neurologicznych: Udary Krwotoczne, Miastenia i Polineuropatia – Nowe możliwości |
09:20
– 09:40
|
Miejsce inhibitorów składowej C5 dopełniacza w terapii pacjentów z miastenią gravis
Wykładowca
Anna Kostera-Pruszczyk Warszawa |
09:40
– 10:00
|
Oblicza polineuropatii
Wykładowca
Marta Lipowska Warszawa |
10:00
– 12:30
|
PRZERWA
|
12:30
– 13:15
|
Sesja sponsorowana firmy
Interdyscyplinarne podejście do pacjenta z SM Przewodniczący
Alicja Kalinowska Poznań Aleksandra Podlecka-Piętowska Warszawa |
13:15
– 13:30
|
Sesja sponsorowana
|
13:30
– 15:00
|
PRZERWA NA LUNCH / SESJE POSTEROWE
|
15:00
– 16:30
|
Choroby układu pozapiramidowego
Przewodniczący
Piotr Janik Warszawa Anna Krygowska-Wajs Kraków |
15:00
– 15:17
|
Rola toksyn środowiskowych w etiologii choroby Parkinsona
Wykładowca
Sławomir Budrewicz Wrocław |
15:17
– 15:34
|
Choroba Parkinsona - jedna czy wiele chorób? - implikacje diagnostyczno-terapeutyczne
Wykładowca
Jarosław Sławek Gdańsk |
15:34
– 16:04
|
Postępy w terapii genowej w chorobie Parkinsona – wyniki wstępne
Wykładowca
Krzysztof Bankiewicz USA |
16:04
– 16:21
|
Zaburzenia ruchowe w autoimmunologicznym zapaleniu mózgu
Wykładowca
Joanna Siuda Katowice |
16:21
– 16:30
|
Dyskusja
|
16:30
– 16:50
|
PRZERWA
|
16:50
– 18:00
|
Doniesienia własne - Padaczka i stany nagłe
8 minut prezentacja + 2 minuty dyskusja |
16:50
– 17:00
|
Padaczka monogenowa w populacji dzieci z Polski i Ukrainy – czy jesteśmy szczególnie obciążeni?
Marta Pietruszka,
Magdalena Krygier,
Marta Zawadzka,
Agnieszka Sawicka,
Anna Lemska,
Monika Limanówka,
Jan Żurek,
Weronika Talaśka-Liczbik,
Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska |
17:00
– 17:10
|
Ocena postępowania ratunkowego u pacjentów ze stanem padaczkowym w fazie przedszpitalnej
Natasza Blek, Katarzyna Leszczyńska, Piotr Zwoliński |
17:10
– 17:20
|
Błędy w leczeniu padaczki lekoopornej przy użyciu stymulacji nerwu X (VNS)
Lech Kipiński, Dariusz Szarek |
17:20
– 17:30
|
Stereo EEG HFO w diagnostyce pacjentów z lekooporną padaczką ogniskową (DRUG RESISTANT EPILEPSY, DRE). Lokalizacja obszaru padaczkorodnego i jego wpływ na wybór metody leczenia ogniskowej padaczki
Szymon Kaczor, Andrzej Rysz,
Tomasz Pasterski,
Adam Hermanowicz, Michalina Malec-Litwinowicz, Jan Kamiński |
17:30
– 17:40
|
Skuteczność i bezpieczeństwo leczenia dużych osłoniaków nerwu przedsionkowego z zastosowaniem terapii hybrydowej – planowa subtotalna resekcja oraz stereotaktyczna radiochirurgia Gamma Knife
Grzegorz Turek, Adrian Drożdż, Sebastian Dzierzęcki, Mirosław Ząbek |
17:40
– 17:50
|
Zastosowanie radiochirurgii stereotaktycznej Gamma Knife w leczeniu naczyniaków tętniczo-żylnych mózgu
Mirosław Ząbek, Sebastian Dzierzęcki, Katarzyna Dyttus-Cebulok |
17:50
– 18:00
|
Dyskusja
|
18:00
– 18:20
|
PRZERWA
|
18:20
– 19:30
|
Doniesienia własne - Varia cz. 1
8 minut prezentacja + 2 minuty dyskusja |
18:20
– 18:30
|
Mikrorna wytypowane w analizie in silico: LET-7E-5P ORAZ LET-7B-5P różnią się ekspresją w osoczu u pacjentów z migreną w porównaniu do zdrowych ochotników: badanie pilotażowe potencjalnej roli mikrorna w diagnostyce migreny
Olga Grodzka, Ceren Eyileten Postuła, Zofia Wicik, Piotr Chądzyński, Aleksandra Stankowska, Ewa Post, Sara Ahmadova, Marek Postuła, Dagmara Mirowska-Guzel, Izabela Domitrz |
18:30
– 18:40
|
Ból głowy i warianty genu NOTCH3 u pacjentów z CADASIL
Małgorzata Wiszniewska,
Oliwia Szymanowicz,
Bartosz Słowikowski,
Ada Piotrowska,
Ulyana Goutor,
Paweł P. Jagodziński,
Wojciech Kozubski,
Jolanta Dorszewska |
18:40
– 18:50
|
Błędy w terapii migreny w polsce – wyniki ogólnopolskiego badania przekrojowego
Marta Waliszewska-Prosół, Marcin Straburzyński, Ewa Czapińska-Ciepiela, Magdalena Nowaczewska, Anna Gryglas-Dworak,
Sławomir Budrewicz |
18:50
– 19:00
|
Przejściowa amnezja globalna – retrospektywna ocena populacji pacjentów z lat 2017-2024
Katarzyna Czenczek, Maciej Szymański, Marcin Wiącek, Bartosz Sieczkowski, Halina Bartosik-Psujek |
19:00
– 19:10
|
Krzywa uczenia polskich interwencjonistów wykonujących trombektomię mechaniczną z uwzględnieniem specjlizacji
Anna Bandzarewicz-Samcik, Marta Bilik, Michał Karliński |
19:10
– 19:20
|
Związek pomiędzy obecnością depresji w wywiadzie a wczesną i odległą śmiertelnością u chorych z ostrym udarem niedokrwiennym mózgu w województwie opolskim
Beata Łabuz-Roszak,
Maja Górniak,
Kacper Wójcicki,
Mateusz Roszak, Marek Gierlotka |
19:20
– 19:30
|
Dyskusja
|
SALA PRÓB ORKIESTRY OPERY
ZABŁUDÓW
07:30
– 08:30
|
Śniadanie z ekspertem
Jak optymalnie opublikować wyniki swoich badań? Przewodniczący
Jarosław Sławek Gdańsk |
08:30
– 09:00
|
PRZERWA
|
09:00
– 10:00
|
Sesja sponsorowana
|
09:00
– 09:30
|
Wykład sponsorowany firmy
Encefalopatie padaczkowe – zastosowanie epidyolexu Wykładowca
Magdalena Bosak Kraków |
09:30
– 10:00
|
Wykład sponsorowany firmy
Mity i fakty nt. leczenia witaminą B12 w neurologii - dialog ekspertów Wykładowcy
Monika Białecka Szczecin Jarosław Sławek Gdańsk |
10:00
– 12:30
|
PRZERWA
|
12:30
– 13:00
|
Wykład sponsorowany firmy
Ból neuropatyczny wyzwaniem terapeutycznym w neurologii. Dlaczego buprenorfina, opioid o wyjątkowych właściwościach, jest wartym rozważenia wyborem? Wykładowca
Beata Łabuz-Roszak Opole |
12:30
– 13:30
|
Sesja sponsorowana
|
13:30 – 15:00 |
PRZERWA NA LUNCH / SESJE POSTEROWE
|
14:10
– 15:00
|
Sesja sponsorowana
|
15:00
– 16:50
|
PRZERWA
|
16:50
– 18:00
|
Doniesienia własne - Choroby neurozwyrodnieniowe cz. 1
8 minut prezentacja + 2 minuty dyskusja Przewodniczący
Joanna Siuda Katowice Monika Rudzińska-Bar Kraków |
16:50
– 17:00
|
Wpływ krótkookresowej zmienności ciśnienia tętniczego na rozwój otępienia w chorobie parkinsona z oceną układu renina-angiotensyna-aldosteron
Magdalena Kwaśniak-Butowska, Agnieszka Konkel, Agnieszka Skrzypkowska, Dariusz Wieczorek, Marta Tomczyk, Monika Białecka, Edyta Szurowska, Ryszard Smoleński, Jarosław Sławek |
17:00
– 17:10
|
Globalne występowanie i penetracja zaburzeń związanych z mutacjami genu CSF1R
Jarosław Dulski, Matthew C. Baker, Samantha A. Banks, Michael Bayat, Rose Bruffaerts, Gabriela Ortiz Cruz, Caio César Diniz Disserol, Kristen S. Fisher, N. J. Jainy, Bernadette Kálmán, Orhun H. Kantarci, Dmytro Maltsev, Catherine Middleton, Gabriela Novotni, Dijana Plaseska-Karanfilska, Salmo Raskin, Josiane Souza, Hélio A.G. Teive, Zbigniew K. Wszolek
|
17:10
– 17:20
|
Rozkład częstości występowania alleli z sekwencją mikrosatelitarną w genie RFC1, w populacji polskich pacjentów z podejrzeniem zespołu CANVAS
Filip Tomczuk, Karolina Ziora-Jakutowicz, Natalia Dominik, Henry Houlden, Andrea Cortese, Karolina Rutkowska, Agnieszka Pollak, Rafał Płoski, Piotr Janik, Ewelina Elert-Dobkowska, Anna Sułek
|
17:20
– 17:30
|
Wpływ przeszczepienia mikrobioty jelitowej na objawy kliniczne choroby Parkinsona – badanie pilotażowe
Monika Figura, Łukasz Milanowski, Stanisław Szlufik, Julia Nowak, Aleksandra Antoniak, Mateusz Kopczyński, Karol Sadowski, Weronika Zając, Dariusz Koziorowski |
17:30
– 17:40
|
Program leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona za pomocą wlewów dojelitowych lewodopy z karbidopą (Duodopa): demografia, skuteczność, działania niepożądane (doświadczenie polskich ośrodków 2017-2023)
Radosław Piekarski, Jarosław Sławek, Monika Figura, Dariusz Koziorowski, Paulina Konieczna, Katarzyna Markowska, Ewa Koziorowska-Gawron, Sławomir Budrewicz, Tomasz Chmiela, Joanna Siuda, Agata Gajos, Milena Świtońska |
17:40
– 17:50
|
Program leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona za pomocą wlewów podskórnych apomorfiny (Dacepton): demografia, skuteczność, działania niepożądane (doświadczenie polskich ośrodków 2018-2023)
Radosław Piekarski, Jarosław Sławek, Magdalena Kwaśniak-Butowska, Joanna Majka, Monika Figura, Dariusz Koziorowski, Katarzyna Markowska, Sławomir Budrewicz, Tomasz Chmiela, Joanna Siuda, Agata Gajos |
17:50
– 18:00
|
Dyskusja
|
18:00
– 18:20
|
PRZERWA
|
18:20
– 19:30
|
Doniesienia własne - Choroby neurozwyrodnieniowe cz. 2
8 minut prezentacja + 2 minuty dyskusja |
18:20
– 18:30
|
Pierwszy w Polsce allogeniczny przeszczep hematopoetycznych komórek macierzystych u pacjenta z CFS1R-leukoencefalopatią o początku w wieku dorosłym
Kamila Żur-Wyrozumska, Patrycja Mensah-Glanowska |
18:30
– 18:40
|
Aparaturowa ocena zaburzeń połykania z zastosowaniem systemu Rehaingest u chorych w ostrej fazie udaru niedokrwiennego mózgu oraz chorych z chorobą Parkinsona
Aleksandra Cieśla-Fuławka, Tatiana Lewicka, Tomasz Chmiela, Mateusz Toś, Joanna Siuda |
18:40
– 18:50
|
Klazomania w zespole Gillesa de dl Tourette’a
Justyna Kaczyńska, Piotr Janik |
18:50
– 19:00
|
Zajęcie włókien czuciowych u chorych ze stwardnieniem zanikowym bocznym
Anna Pietrzak, Łukasz Rzepiński, Sławomir Wawrzyniak |
19:00
– 19:10
|
Jednoośrodkowa analiza retrospektywna naturalnego przebiegu stwardnienia zanikowego bocznego
Magdalena Sarnowska, Alina Kułakowska, Monika Chorąży, Robert Pogorzelski, Jan Kochanowicz |
19:10
– 19:20
|
Doświadczenia terapeutyczne w praktyce klinicznej podczas terapii tofersenem u pacjentów ze stwardnieniem bocznym zanikowym związanym z mutacją SOD1 (SOD1)
Małgorzata Dorobek, Justyna Zielińska-Turek, Magdalena Kuźma-Kozakiewicz |
19:20
– 19:30
|
Dyskusja
|
TEATR LALEK DUŻA SCENA
CHOROSZCZ
07:30
– 08:30
|
Śniadanie z ekspertem
Powikłania infekcyjne i audioimmunologiczne DMT w SM Przewodniczący
Marcin Mycko Olsztyn Robert Bonek Bydgoszcz |
07:30
– 07:45
|
Postępująca wieloogniskowa encefalopatia (progressive multifocal leukoencephalopathy, PML)
Wykładowca
Robert Bonek Bydgoszcz |
07:45
– 08:00
|
Infekcja SARS-Cov-2 i inne infekcje a DMT w SM
Wykładowca
Marcin Mycko Olsztyn |
08:00
– 08:15
|
Szczepienia a DMT w SM
Wykładowca
Marcin Mycko Olsztyn |
08:15
– 08:30
|
Ryzyko powikłań autoimmunologicznych stosowania DMT w SM
Wykładowca
Robert Bonek Bydgoszcz |
08:30
– 09:00
|
PRZERWA
|
09:00
– 10:00
|
Sesja sponsorowana
|
10:00
– 12:30
|
PRZERWA
|
12:30
– 14:00
|
Sesja sponsorowana
|
13:30
– 15:00
|
PRZERWA NA LUNCH / SESJE POSTEROWE
|
15:00
– 15:22
|
Temat w trakcie ustalania
Wykładowca
Paul Boon Belgia |
15:00
– 16:30
|
Sesja plenarna - Padaczka
Przewodniczący
Konrad Rejdak Lublin Halina Sienkiewicz-Jarosz Warszawa |
15:22
– 15:44
|
Działania niepożądane leków przeciwdrgawkowych
Wykładowca
Konrad Rejdak Lublin |
15:44
– 16:06
|
Rokowanie w padaczce
Wykładowca
|
16:06
– 16:30
|
Leczenie operacyjne padaczki – standardy i rzeczywistość
Wykładowca
Halina Sienkiewicz-Jarosz Warszawa |
16:30
– 16:50
|
PRZERWA
|
16:50
– 18:00
|
Doniesienia własne - Choroby zaplane Układu Nerwowego cz. 1
8 minut prezentacja + 2 minuty dyskusja |
16:50
– 17:00
|
Rodzinne występowanie stwardnienia rozsianego wśród pacjentów ośrodka w zabrzu – badanie pilotażowe
Katarzyna Kubicka-Bączyk, Monika Adamczyk-Sowa |
17:00
– 17:10
|
Zaawansowane techniki obrazowania mózgu ujawniają mikrostrukturalne różnice wzorców uszkodzenia w stwardnieniu rozsianym i NMOSD
Paweł Jakuszyk, Aleksandra Podlecka-Piętowska, Bartosz Kossowski, Monika Nojszewska, Beata Zakrzewska-Pniewska, Maciej Juryńczyk |
17:10
– 17:20
|
Leczenie rytuksymabem pacjentów z zapaleniem rdzenia i nerwów wzrokowych – obserwacja 10-letnia
Aleksandra Podlecka-Piętowska, Monika Nojszewska,
Joanna Rychter,
Kinga Sujkowska,
Krzysztof Nieporęcki, Beata Zakrzewska-Pniewska |
17:20
– 17:30
|
Skuteczność i bezpieczeństwo leczenia natalizumabem pacjentek ze stwardnieniem rozsianym w czasie ciąży. Prezentacja serii przypadków
Beata Zakrzewska-Pniewska, Kinga Sujkowska, Ewa Romejko-Wolniewicz, Monika Nojszewska, Aleksandra Podlecka-Piętowska,
Joanna Rychter,
Joanna Flis |
17:30
– 17:40
|
Ocena parametrów wolumetrycznych mózgowia w kontekście rokowania kilkuletnego u pacjentów z rzutowo - remisyjnym stwardnieniem rozsianym
Karolina Kania, Mikołaj Pawlak, Maria Forycka, Monika Wiłkość-Dębczyńska, Sławomir Michalak, Agnieszka Łukaszewska, Aleksandra Wypych, Zbigniew Serafin, Wojciech Kozubski, Alicja Kalinowska |
17:40
– 17:50
|
Związek zaburzeń funkcji poznawczych z wybranymi biomarkerami molekularnymi we wczesnej fazie stwardnienia rozsianego
Iwona Karlińska, Elżbieta Ormezowska, Małgorzata Domowicz, Grażyna Gałązka, Magdalena Namiecińska, Mariola Świderek-Matysiak, Mariusz Stasiołek |
17:50
– 18:00
|
Dyskusja
|
18:00
– 18:20
|
PRZERWA
|
18:20
– 19:30
|
Doniesienia własne - Choroby zaplane Układu Nerwowego cz. 2
8 minut prezentacja + 2 minuty dyskusja |
18:20
– 18:30
|
Przypadek autoimmunologicznego zapalenia mózgu wtórnego do terapii cemiplimabem
Michał Markiewicz, Jakub Antczak, Milena Bożek, Halina Sienkiewicz-Jarosz |
18:30
– 18:40
|
Współwystępowanie małopłytkowości wywołanej przez heparynę i chorób z kręgu zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego – seria przypadków i przegląd literatury
Aleksandra Podlecka-Piętowska, Joanna Rychter, Kinga Sujkowska, Monika Nojszewska, Beata Zakrzewska-Pniewska |
18:40
– 18:50
|
Długofalowa prospektywna ocena wartości prognostycznej i predykcyjnej markerów molekularnych krwi obwodowej i płynu mózgowo-rdzeniowego u pacjentów na wczesnym etapie stwardnienia rozsianego
Mariola Świderek-Matysiak, Magdalena Oset, Karolina Pendrasik, Dominika Świerczewska, Małgorzata Domowicz, Grażyna Gałązka, Magdalena Namiecińska, Mariusz Stasiołek |
18:50
– 19:00
|
Ocena wpływu terapii rekonstytucyjnych – kladrybiny w tabletkach i alemtuzumabu – na postęp atrofii wśród chorych ze stwardnieniem rozsianym
Aleksandra Pogoda, Ignacy Stachura, Marzena Maciągowska-Terela, Adam Stępień |
19:00
– 19:10
|
Analiza pierwszych objawów klinicznych u pacjentów z rozpoznaniem stwardnienia rozsianego po 50 roku życia
Ilona Malska, prof. Halina Bartosik-Psujek
|
19:10
– 19:20
|
Przewlekłe limfocytarne zapalenie mostu wrażliwe na sterydoterapię (CLIPPERS) – opis przypadku
Aleksandra Golenia,
Piotr Olejnik, Antoni Ferens,
Dariusz Orzechowski, Anna Kostera-Pruszczyk |
19:20
– 19:30
|
Dyskusja
|
TEATR LALEK MAŁA SCENA
TYKOCIN
07:30
– 08:00
|
Choroba Fabry’ego – rzadka ale możliwa - kogo podejrzewać i jak przeprowadzić właściwą diagnostykę?
Pacjent z choroba Fabry’ego może zaskoczyć – doświadczenia własne Wykładowca
Beata Błażejewska-Hyżorek Warszawa |
07:30
– 08:30
|
Śniadanie z ekspertem
Choroba Fabryego i choroba Pompego Przewodniczący
Beata Błażejewska-Hyżorek Warszawa Halina Bartosik-Psujek Rzeszów |
08:00
– 08:30
|
Choroba Pompego – rzadka ale możliwa - kogo podejrzewać i jak przeprowadzić właściwą diagnostykę?
Aktualne możliwości leczenia choroby Pompego – doświadczenia własne Wykładowca
Halina Bartosik-Psujek Rzeszów |
08:30
– 09:00
|
PRZERWA
|
09:00
– 09:45
|
PANEL DYSKUSYJNY SPONSOROWANY FIRMY Asklepios Biopharmaceutical
Nowe perspektywy leczenia choroby Parkinsona – terapia genowa Przewodniczący
Andrzej Friedman Warszawa Krzysztof Bankiewicz USA Paneliści
Mirosław Ząbek Warszawa Urszula Fiszer Warszawa Dariusz Koziorowski Warszawa Joanna Siuda Katowice Jarosław Sławek Gdańsk |
09:45
– 12:30
|
PRZERWA
|
12:30
– 13:30
|
Sesja sponsorowana
|
13:30
– 15:00
|
PRZERWA NA LUNCH / SESJE POSTEROWE
|
15:00
– 16:30
|
Choroby demielinizacyjne, SM – sesja pod patronatem Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii PTN
Przewodniczący
Monika Adamczyk-Sowa Zabrze Alina Kułakowska Białystok |
15:00
– 15:10
|
Wstęp do sesji: Przegląd aktualnych rekomendacji Sekcji SM i Neuroimmunologii PTN
Wykładowca
Monika Adamczyk-Sowa Zabrze |
15:10
– 15:25
|
Prodromalna faza SM – czy możemy zastosować profilaktykę?
Wykładowca
Alicja Kalinowska Poznań |
15:25
– 15:40
|
Bóle głowy jako manifestacja SM?
Wykładowca
Halina Bartosik-Psujek Rzeszów |
15:40
– 15:55
|
Infekcje, a terapia immunomodulująca w SM
Wykładowca
Mariusz Stasiołek Łódź |
15:55
– 16:10
|
Nadchodzące terapie DMT w SM – czy czeka nas kolejny przełom?
Wykładowca
Monika Adamczyk-Sowa Zabrze |
16:10
– 16:30
|
Dyskusja
|
16:30
– 16:50
|
PRZERWA
|
16:50
– 18:00
|
Doniesienia własne - Varia cz. 2
8 minut prezentacja + 2 minuty dyskusja |
16:50
– 17:00
|
Leczenie rytuksymabem pacjentów z miastenią uogólnioną i idiopatycznymi miopatiamii zapalnymi w przypadku stwierdzenia nieskuteczności, przeciwwskazań do stosowania lub braku dostępnośći dotychczasowej immunoterapii
Judyta Barańska, Marta Lipowska, Biruta Kierdaszuk, Anna Kostera- Pruszczyk |
17:00
– 17:10
|
Częstość i nasilenie dysregulacji autonomicznej układu sercowo-naczyniowego u pacjentów z miastenią rzekomoporaźną (MG - myasthenia gravis)
Łukasz Rzepiński, Monika Zawadka-Kunikowska |
17:10
– 17:20
|
Zespół Rowlanda Payne’a - nietypowy naśladowca stwardnienia bocznego zanikowego - opis przypadku
Krzysztof Nieporęcki, Magdalena Kuźma-Kozakiewicz |
17:20
– 17:30
|
Bezpieczeństwo, tolerancja i skuteczność długoterminowego leczenia efgartigimodem u pacjentów z miastenią uogólnioną: finalna analiza badania ADAPT+
M Pasnoor, Ewa Sobieszczuk,
V Bril,
C Karam,
S Peric,
J De Bleecker,
H Murai,
A Meisel,
S Beydoun,
T Vu,
P Ulrichts,
B Van Hoorick,
C T'joen,
K Utsugisawa,
J Verschuuren,
R Mantegazza,
J Howard Jr |
17:30
– 17:40
|
Immuno-zależna miopatia martwicza u 14 polskich pacjentów –przebieg kliniczny i wyniki leczenia
Cecylia Rajczewska-Oleszkiewicz, Biruta Kierdaszuk, Anna Kostera-Pruszczyk |
17:40
– 17:50
|
System wspomagający proces monitorowania pacjentów z miastenią gravis
Joanna Weissenberg,
Łukasz Rzepiński, Paweł Śniatała, Szymon Baliński, Marek Fechner, Sławomir Michalak |
17:50
– 18:00
|
Dyskusja
|
18:00
– 18:20
|
PRZERWA
|
18:20
– 19:30
|
Doniesienia własne - Varia cz. 3
8 minut prezentacja + 2 minuty dyskusja |
18:20
– 18:30
|
Długofalowa ocena skuteczności i bezpieczeństwa leczenia nusinersenem pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej
Anna Łusakowska, Paweł Baranowski, Anna Frączek-Kozlovska, Karolina Aragon-Gawińska, Anna Potulska-Chromik,
Zuzanna Gierlak-Wójcicka,
Małgorzata Burlewicz, Grzegorz Rosiak, Dariusz Konecki, Krzysztof Milczarek,
Anna Kostera-Pruszczyk |
18:30
– 18:40
|
Efekty leczenia pacjentów dorosłych z SMA leczonych nusinersenem w ramach programu lekowego
Adrianna Wójcik,
Adrianna Wójcik, Jan Kubicki, Klaudia Smyrak, Ryszard Nowak |
18:40
– 18:50
|
Zespół Colleta-Sicarda – o czym warto pamiętać, prezentacja przypadku klinicznego
Anna K. Szewczyk, Karol Jakubik, Grzegorz Staśkiewicz, Konrad Rejdak |
18:50
– 19:00
|
Zespół Perry'ego - analiza polskich przypadków i rodzin
Jarosław Dulski, Emilia Sitek,
Magdalena Kwaśniak-Butowska,
Bogna Brockhuis,
Klaudia Kluj-Kozlowska,
Dennis W. Dickson,
Owen A. Ross,
Zbigniew K. Wszolek,
Jarosław Sławek
|
19:00
– 19:10
|
Wpływ zaburzeń mowy o typie afazji na jakość życia chorych po udarze niedokrwiennym mózgu
Adam Wiśniewski,
Karolina Filipska-Blejder,
Robert Slusarz,
Jolanta Zielińska,
Marek Zieliński
|
19:10
– 19:20
|
Ksantomatoza mózgowo-ścięgnista w populacji polskich pacjentów - od objawów po diagnostykę molekularną
Adam
Hirschfeld, Magdalena Badura-Stronka, Anna
Winczewska-Wiktor, Edyta
Budzyńska, Anna
Jakubiuk-Tomaszuk, Anita
Piontek, Barbara Steinborn, Wojciech Kozubski |
19:20
– 19:30
|
Dyskusja
|
Czwartek, 12 września |
20:00
|
Program pozamerytoryczny / Spotkanie towarzyskie - Pałac Branickich
|
Piątek, 13 września |
SALA GŁÓWNA OPERY
BIAŁOWIEŻA
07:30
– 08:30
|
Śniadanie z ekspertem
Stany nagłe w neurologii Przewodniczący
Urszula Fiszer Warszawa Waldemar Brola Kielce |
07:30
– 07:45
|
Stan padaczkowy
Wykładowca
Magdalena Bosak Kraków |
07:45
– 08:00
|
Udar mózgu jako stan zagrożenia życia
Wykładowca
Bartosz Karaszewski Gdańsk |
08:00
– 08:15
|
Stany nagłe w chorobach nerwowo-mięśniowych
Wykładowca
Andrzej Opuchlik Warszawa |
08:15
– 08:30
|
Stany nagłe w zaburzeniach ruchowych
Wykładowca
Urszula Fiszer Warszawa |
08:30
– 08:50
|
PRZERWA
|
08:50
– 09:50
|
Sesja sponsorowana
|
09:50
– 10:10
|
PRZERWA
|
10:10
– 12:00
|
Sesja systemowa
|
12:00
– 13:30
|
Sesja sponsorowana Platynowego Partnera
|
13:30
– 14:20
|
PRZERWA NA LUNCH / SESJE POSTEROWE
|
14:15
– 15:00
|
Sesja specjalna
Kto pierwszy się wypali - o odporności psychicznej i wypaleniu zawodowym lekarza (w trakcie przerwy na lunch) Wykładowca
Marzena Grochowska Warszawa |
15:00
– 16:30
|
Bóle głowy i inne zespoły bólowe
Przewodniczący
Izabela Domitrz Warszawa Adam Stępień Warszawa |
15:00
– 15:18
|
Trudności w diagnostyce różnicowej bólu twarzy
Wykładowca
Maria Łukasik Poznań |
15:18
– 15:36
|
Hemikrania i jej odmienne postaci kliniczne
Wykładowca
Wojciech Kozubski Poznań |
15:36
– 15:54
|
Objawy przepowiadające i aura migrenowa
Wykładowca
Izabela Domitrz Warszawa |
15:54
– 16:12
|
Co wiemy o migrenie przewlekłej
Wykładowca
Adam Stępień Warszawa |
16:12
– 16:30
|
Liniowość postępowania
Wykładowca
Jacek Rożniecki Łódź |
16:30
– 16:50
|
PRZERWA
|
16:50
– 18:20
|
Gorące tematy w neurologii
Przewodniczący
Alina Kułakowska Białystok Konrad Rejdak Lublin |
16:50
– 17:12
|
Will we eventually cure MS?
Wykładowca
Hans Peter Hartung Niemcy |
17:12
– 17:34
|
Stwardnienie zanikowe boczne
Wykładowca
Magdalena Kuźma-Kozakiewicz Warszawa |
17:34
– 17:56
|
Terapie uporczywe w neurologii
Wykładowca
Andrzej Opuchlik Warszawa |
17:56
– 18:20
|
Terapia genowa w neurologii
Wykładowca
Maria Jędrzejowska Warszawa |
18:20
– 18:40
|
PRZERWA
|
18:40
– 20:10
|
Neurologia dziecięca
Przewodniczący
|
18:40
– 19:00
|
"Not all that shakes is epilepsy" - zaburzenia napadowe imitujące padaczkę
Wykładowca
|
19:00
– 19:20
|
Mózgowe porażenie dziecięce - co naprawdę kryje się pod tym rozpoznaniem
Wykładowca
Barbara Steinborn Poznań |
19:20
– 19:40
|
Dzieci w awangardzie - terapie inowacyjne w neurologii dzieciecej
Wykładowca
Katarzyna Kotulska-Jóźwiak Warszawa |
19:40
– 20:00
|
Choroby istoty białej - leukodystrofie z czym najczęściej mylone?
Wykładowca
Justyna Paprocka Katowice |
20:00
– 20:10
|
Dyskusja
|
SALA KAMERALNA OPERY
SUPRAŚL
07:30
– 08:30
|
Śniadanie z ekspertem
Migrena Przewodniczący
Izabela Domitrz Warszawa Adam Stępień Warszawa |
07:30
– 07:45
|
Nowe podejście do leczenia migreny
Wykładowca
Adam Stępień Warszawa |
07:45
– 08:00
|
Leczenie migreny w praktyce codziennej
Wykładowca
Izabela Domitrz Warszawa |
08:00
– 08:15
|
Jak dostosować leczenie migreny do indywidualnych i zmieniających się potrzeb chorego
Wykładowca
Wojciech Kozubski Poznań |
08:15
– 08:30
|
Czego spodziewamy się w terapii migreny w najbliższych miesiącach
Wykładowca
Jacek Rożniecki Łódź |
08:30
– 09:00
|
PRZERWA
|
09:00
– 10:15
|
Sesja sponsorowana
|
10:15
– 10:30
|
PRZERWA
|
10:30
– 12:00
|
Sesja systemowa
|
12:00
– 13:30
|
PRZERWA
|
13:30
– 15:00
|
PRZERWA NA LUNCH / SESJE POSTEROWE
|
15:00
– 16:30
|
Czynnościowe zaburzenia neurologiczne
Przewodniczący
Alina Kułakowska Białystok Agata Szulc Warszawa |
15:00
– 15:22
|
Czynnościowe zaburzenia neurologiczne - spojrzenie neurologa
Wykładowca
Alina Kułakowska Białystok |
15:22
– 15:44
|
Zaburzenia dysocjacyjne - co może zaproponować psychiatra
Wykładowca
Agata Szulc Warszawa |
15:44
– 16:08
|
Jak pytać o dysocjację? Przegląd narzędzi przesiewowych i diagnostycznych do oceny zjawisk dysocjacyjnych
Wykładowca
Anna Dunalska Warszawa |
16:08
– 16:30
|
Czynnościowe zaburzenia ruchowe - prezentacja przypadków
Wykładowca
Jarosław Sławek Gdańsk |
16:30
– 16:50
|
PRZERWA
|
16:50
– 18:20
|
Zespoły otępienne
Przewodniczący
Halina Sienkiewicz-Jarosz Warszawa Joanna Siuda Katowice |
16:50
– 17:10
|
Etiopatogeneza choroby Alzheimera - czy tylko patologia białkowa (amyloid/tau) ma znaczenie?
Wykładowca
Maria Barcikowska Warszawa |
17:10
– 17:30
|
Co nowego w leczeniu choroby Alzheimera - nadzieje i niepowodzenia.
Wykładowca
Joanna Siuda Katowice |
17:30
– 17:50
|
Rozpoznawanie i leczenie zaburzeń neuropsychiatrycznych w otępieniu.
Wykładowca
Tomasz Gabryelewicz Warszawa |
17:50
– 18:10
|
Czy można zapobiec otępieniu? Wyniki dotychczasowych badań.
Wykładowca
Halina Sienkiewicz-Jarosz Warszawa |
18:10
– 18:20
|
Dyskusja
|
18:20
– 18:40
|
PRZERWA
|
18:40
– 20:10
|
Sympozjum Polsko-Litewskie
Joint Symposium of The Polish and Lithuanian Neurological Societies Moderator
Dalius Jatužis Litwa Konrad Rejdak Lublin |
18:45
– 18:50
|
Introduction
|
18:50
– 19:00
|
Lithuanian Neurological Association
Wykładowca
Dalius Jatužis Litwa |
19:00
– 19:10
|
Polish Neurological Society
Wykładowca
Konrad Rejdak Lublin |
19:10
– 19:20
|
Multiple Sclerosis: Lithuanian view
Nataša Giedraitienė |
19:20
– 19:30
|
Multiple Sclerosis: Polish view
Wykładowca
Alina Kułakowska Białystok |
19:30
– 19:40
|
Stroke: Lithuanian view
Rytis Masiliūnas |
19:40
– 19:50
|
Stroke: Polish view
Wykładowca
Agnieszka Słowik Kraków |
19:50
– 20:00
|
Treatment of stroke in the Grodno region
Sergey Kulesh |
20:00
– 20:10
|
Discussion
|
SALA PRÓB ORKIESTRY OPERY
ZABŁUDÓW
07:30
– 08:30
|
Śniadanie z ekspertem
Choroba Wilsona Przewodniczący
Anna Członkowska Warszawa Tomasz Litwin Warszawa |
07:30
– 07:50
|
Diagnostyka choroby Wilsona - trudności i wyzwania?
Wykładowca
Anna Członkowska Warszawa |
07:50
– 08:10
|
Leczenie choroby Wilsona - aktualne zalecenia i najczęstsze błędy
Wykładowca
Tomasz Litwin Warszawa |
08:10
– 08:30
|
Dyskusja
|
08:30
– 09:00
|
PRZERWA
|
09:00
– 10:00
|
Sesja sponsorowana
|
09:00
– 09:30
|
Tytuł wykładu w trakcie ustalania
|
09:30
– 10:00
|
Pramipeksol – skuteczna terapia w chorobie Parkinsona. Przypadki z praktyki klinicznej
Wykładowca
Piotr Janik Warszawa |
10:00
– 10:30
|
PRZERWA
|
10:30
– 12:00
|
Sesja systemowa
|
12:00
– 13:30
|
PRZERWA
|
13:30
– 15:00
|
PRZERWA NA LUNCH / SESJE POSTEROWE
|
15:00
– 16:40
|
HIDE PARK Choroby pozapiramidowe
Przewodniczący
Magdalena Boczarska-Jedynak Oświęcim Daniel Zielonka Poznań |
15:00
– 15:20
|
Znaczenie mikrobioty jelitowej w patogenezie choroby Parkinsona
Wykładowca
Anna Krygowska-Wajs Kraków |
15:20
– 15:40
|
Nowe opcje terapeutyczne w chorobie Parkinsona
Wykładowca
Urszula Fiszer Warszawa |
15:40
– 16:00
|
Zaburzenia ruchowe w udarze mózgu
Wykładowca
Piotr Alster Warszawa |
16:00
– 16:20
|
Toksyna botulinowa we wskazaniach off-label
Małgorzata Tyślerowicz |
16:20
– 16:40
|
Późne dyskinezy - nowe rekomendacje polskich ekspertów
Wykładowca
Jarosław Sławek Gdańsk |
16:16
– 16:50
|
PRZERWA
|
16:50
– 18:20
|
HYDE PARK SM-owy
Przewodniczący
Dagmara Mirowska-Guzel Warszawa Monika Adamczyk-Sowa Zabrze |
16:50
– 17:05
|
Wiek, a leczenie DMT w SM
Wykładowca
Waldemar Brola Kielce |
17:05
– 17:20
|
Zalecenia dotyczące szczepień u pacjentów z chorobami neuroimmunologicznymi
Wykładowca
Monika Nojszewska Warszawa |
17:20
– 17:35
|
Ocena funkcji poznawczych w SM
Wykładowca
Anna Pokryszko-Dragan Wrocław |
17:35
– 17:50
|
Autoimmunologiczne zapalenie mózgu
Wykładowca
Barbara Gębka-Kępińska |
17:50
– 18:05
|
Correlation between neurofilaments and multiple sclerosis activity
Wykładowca
Lina Malcienė Litwa |
18:05
– 18:20
|
Dyskusja
|
18:20
– 18:40
|
PRZERWA
|
18:40
– 20:10
|
HYDE PARK ROZMAITOŚCI
|
18:40
– 19:00
|
Zespół przewlekłego zmęczenia - jak zróżnicować
Wykładowca
|
19:00
– 19:20
|
Diagnostyka różnicowa zespołu pozapiramidowego - NBIA (neurodegeneracja z gromadzeniem żelaza)
Wykładowca
Marta Skowrońska Warszawa |
19:20
– 19:40
|
Śmiertelność w polskiej populacji chorych na SM
Wykładowca
Katarzyna Kapica-Topczewska Białystok |
19:40
– 20:00
|
Projekt ślad: ogólnopolskie badanie ścieżki diagnostyczno- leczniczej pacjentów z rozpoznaniem stwardnienia bocznego zanikowego
Małgorzata Kuźma-Kozakiewicz, Krzysztof
Nieporęcki, Halina
Bartosik-Psujek, Sławomir
Budrewicz, Waldemar
Brola, Małgorzata
Dorobek, Artur
Drużdż, Urszula
Fiszer, Alina
Kułakowska, Iwona
Kurkowska-Jastrzębska, Marta
Masztalewicz, Konrad
Rejdak, Anna
Sarnowska, Jarosław
Sławek |
20:00
– 20:10
|
Dyskusja
|
TEATR LALEK DUŻA SCENA
CHOROSZCZ
07:30
– 08:30
|
Śniadanie z ekspertem
Udar żylny Przewodniczący
Bożena Adamkiewicz Łódź Jacek Staszewski Warszawa |
07:30
– 07:50
|
Udar żylny - naśladowca doskonały - rozpoznanie, leczenie w fazie ostrej
Wykładowca
Jacek Staszewski Warszawa |
07:50
– 08:10
|
Udar żylny - profilaktyka pierwotna i wtórna
Wykładowca
Bożena Adamkiewicz Łódź |
08:10
– 08:30
|
Dyskusja przy śniadaniu - omówienie przypadków
Wykładowcy
Bożena Adamkiewicz Łódź Jacek Staszewski Warszawa |
08:30
– 09:00
|
PRZERWA
|
09:00
– 10:00
|
Sesja sponsorowana
|
10:00
– 10:30
|
PRZERWA
|
10:30
– 12:00
|
Sesja systemowa
|
12:00
– 13:30
|
PRZERWA
|
13:30
– 15:00
|
PRZERWA NA LUNCH / SESJE POSTEROWE
|
15:00
– 16:30
|
Zaburzenia snu
Przewodniczący
Andrzej Bogucki Łódź Monika Rudzińska-Bar Kraków |
15:00
– 15:30
|
Terapia behawioralno-poznawcza w leczeniu zaburzeń snu
Wykładowca
Małgorzata Fornal-Pawłowska Warszawa |
15:30
– 16:00
|
Zaburzenia snu w chorobach neurologicznych o etiologii autoimmunologicznej
Wykładowca
Monika Rudzińska-Bar Kraków |
16:00
– 16:30
|
Mioklonie i sen
Wykładowca
Andrzej Bogucki Łódź |
16:30
– 16:50
|
PRZERWA
|
16:50
– 18:20
|
Neurologia i sztuka
Przewodniczący
Jarosław Sławek Gdańsk Andrzej Potemkowski Szczecin |
16:50
– 17:10
|
Choroba Parkinsona w filmie
Wykładowcy
Natalia Szejko Warszawa Jarosław Sławek Gdańsk |
17:10
– 17:30
|
Sztuka a mózg dziecka
Wykładowca
Andrzej Potemkowski Szczecin |
17:30
– 17:50
|
Yosef Hassid – genialny skrzypek i pułapki psychochirurgii
Wykładowcy
Jarosław Sławek Gdańsk Maria Sławek Gdańsk |
17:50
– 18:20
|
Wystawa malarstwa na ekranie
Wykładowcy
Natalia Radczenko Białystok Magdalena Przydatek Białystok Anna Jakubiuk-Tomaszuk Białystok Elżbieta Płonka-Półtorak |
18:20
– 18:40
|
PRZERWA
|
18:40
– 20:10
|
Choroby nowotworowe
Przewodniczący
Sławomir Michalak Poznań Przemysław Nowacki Szczecin |
18:40
– 19:02
|
Patofizjologia i neuropatologia następstw naczyniowych choroby nowotworowej i jej leczenia
Wykładowca
Przemysław Nowacki Szczecin |
19:02
– 19:24
|
Pułapki w diagnostyce pracownianej chorych z udarem mózgu i chorobą nowotworową
Wykładowca
Sławomir Michalak Poznań |
19:24
– 19:46
|
Mechanobiologia w diagnostyce i leczeniu guzów mózgu
Wykładowca
Robert Bucki Białystok, Kielce |
19:46
– 20:10
|
Nowoczesne metody śródoperacyjnego monitorowania chorych z guzami mózgu
Wykładowcy
Sławomir Michalak Poznań Jakub Moskal Poznań |
TEATR LALEK MAŁA SCENA
TYKOCIN
07:30
– 08:30
|
Śniadanie z ekspertem
NMOSD i choroba anty-MOG Przewodniczący
Beata Zakrzewska-Pniewska Warszawa Maciej Juryńczyk Warszawa |
07:30
– 07:50
|
Jak rozpoznawać i leczyć choroby ze spectrum NMO (NMOSD) oraz ADEM
Wykładowca
Beata Zakrzewska-Pniewska Warszawa |
07:50
– 08:10
|
Jak rozpoznawać i leczyć schorzenie z obecnością przeciwciał anty-MOG (MOGAD)
Wykładowca
Maciej Juryńczyk Warszawa |
08:10
– 08:30
|
NMOSD, ADEM i MOGAD praktycznie. Prezentacja przypadków i dyskusja
Wykładowcy
Beata Zakrzewska-Pniewska Warszawa Maciej Juryńczyk Warszawa |
08:30
– 09:00
|
PRZERWA
|
09:00
– 10:00
|
Sesja sponsorowana
|
10:00
– 10:30
|
PRZERWA
|
10:30
– 12:00
|
Sesja systemowa
|
12:00
– 13:30
|
PRZERWA
|
13:30
– 15:00
|
PRZERWA NA LUNCH / SESJE POSTEROWE
|
15:00
– 16:30
|
Neurofarmakologia
Przewodniczący
Dagmara Mirowska-Guzel Warszawa Iwona Kurkowska-Jastrzębska Warszawa |
15:00
– 15:22
|
Zastosowanie produktów leczniczych na bazie konopi w terapii chorób neurologicznych – oczekiwania a rzeczywistość
Wykładowca
Monika Białecka Szczecin |
15:22
– 15:44
|
O czym neurolog powinien wiedzieć - nowe informacje o starych lekach
Wykładowca
Iwona Kurkowska-Jastrzębska Warszawa |
15:44
– 16:08
|
Czy leki w neurologii kosztują zbyt dużo? Echa stanowisko Amerykańskiej Akademii Neurologicznej
Wykładowca
Maciej Niewada Warszawa |
16:08
– 16:30
|
Suplementy diety – o czym neurolog wiedzieć powinien
Wykładowca
Dagmara Mirowska-Guzel Warszawa |
16:30
– 18:20
|
PRZERWA
|
18:20
– 19:30
|
Spotkanie Sekcji Alzheimerowskiej
|
SALA WYDZIAŁU ARCHITEKTURY
AUGUSTÓW
16:50
– 18:20
|
Choroby nerwowo-mięśniowe
Przewodniczący
Anna Kostera-Pruszczyk Warszawa Konrad Rejdak Lublin |
16:50
– 17:20
|
Terapie genowe w chorobach nerwowo-mięśniowych: teraźniejszość, perspektywy, nadzieje
Wykładowca
Anna Kostera-Pruszczyk Warszawa |
17:20
– 17:50
|
Nowe możliwości terapii CIDP
Wykładowca
Konrad Rejdak Lublin |
17:50
– 18:20
|
Jak optymalnie korzystać z metod diagnostycznych chorób aurtoimmunologicznych obwodowego układu nerwowego: RIA, ELISA, CBA… i co z tego wynika
Wykładowca
Sławomir Michalak Poznań |
18:20
– 18:40
|
PRZERWA
|
18:40
– 20:10
|
Choroby neurologiczne w ciąży i połogu - Wybrane zagadnienia
Przewodniczący
Anna Członkowska Warszawa |
18:40
– 19:00
|
Migrena w ciąży i połogu: jak diagnozować i czym leczyć
Wykładowca
Jacek Rożniecki Łódź |
19:00
– 19:20
|
Zakrzepica żylna mózgu w ciąży i połogu – diagnostyka, leczenie i prewencja wtórna
Wykładowca
|
19:20
– 19:30
|
Co mówią wytyczne 2024 na temat leczenia udaru niedokrwiennego mózgu w ciąży i połogu
Urszula Włodarczyk |
19:30
– 19:50
|
Stan padaczkowy w ciąży i połogu – diagnostyka i leczenie
Wykładowca
Barbara Błaszczyk Kielce |
19:50
– 20:10
|
Zespół Guillain-Barre w czasie ciąży i połogu
Wykładowca
Andrzej Opuchlik Warszawa |
Sobota, 14 września |
SALA GŁÓWNA OPERY
BIAŁOWIEŻA
07:30
– 09:00
|
Sesja wideo – Różnicowanie napadów padaczkowych
Przewodniczący
Joanna Jędrzejczak Warszawa Halina Sienkiewicz-Jarosz Warszawa |
07:30
– 08:00
|
Czy każdy niekontrolowany objaw ruchowy jest napadem padaczkowym? Wideo EEG kiedy i dlaczego
Wykładowca
Joanna Jędrzejczak Warszawa |
08:00
– 08:30
|
Co to znaczy klasyczny napad padaczkowy?
Wykładowca
Ewa Nagańska Warszawa |
08:30
– 09:00
|
Zaburzenia świadomości jak je rozpoznać podczas badania wideo-EEG
Wykładowca
Małgorzata Kowalska Warszawa |
09:00
– 09:30
|
PRZERWA
|
09:30
– 10:30
|
Sesja sponsorowana firmy
Zapobieganie udarom mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków oraz nowoczesne leczenie pacjentów z migreną Przewodniczący
Jacek Rożniecki Łódź |
09:30
– 10:00
|
Optymalna terapia przeciwkrzepliwa bez kompromisów
Wykładowcy
Anetta Lasek-Bal Katowice Adam Kobayashi Warszawa |
10:00
– 10:30
|
Zmiana paradygmatu w leczeniu migreny – gepanty
Wykładowcy
Izabela Domitrz Warszawa Wojciech Kozubski Poznań |
10:30
– 11:00
|
PRZERWA
|
11:00
– 12:30
|
Sesja interdyscyplinarna
Prewencja chorób naczyniowych mózgu Przewodniczący
Alina Kułakowska Białystok |
11:00
– 11:20
|
Angio-CT, wynik CACa rozpoznanie blaszki miażdżycowej – czy spowodują przełom w skuteczności Terapii Obniżającej poziom lipidów?
Wykładowca
Robert J. Gil Warszawa |
11:20
– 11:40
|
Nowoczesne leczenie cukrzycy - gdzie jesteśmy w 2024 roku?
Wykładowca
Irina Kowalska Białystok |
11:40
– 12:00
|
Zasady nowoczesnej profilaktyki udaru mózgu u pacjentów po udarze o nieznanej przyczynie
Wykładowca
Anetta Lasek-Bal Katowice |
12:00
– 12:20
|
Terapia nadciśnienia tętniczego w prewencji chorób naczyniowych mózgu
Wykładowca
Dariusz Gąsecki Gdańsk |
12:20
– 12:30
|
Dyskusja
|
12:30
– 13:30
|
PRZERWA NA LUNCH
|
13:30
– 16:00
|
Warsztaty - Diagnostyka genetyczna w neurologii
Przewodniczący
Renata Posmyk Białystok Anna Jakubiuk-Tomaszuk Białystok Maria Jędrzejowska Warszawa |
13:30
– 13:50
|
Wprowadzenie do genetyki klinicznej
Wykładowca
Renata Posmyk Białystok |
13:50
– 14:30
|
Badania genetyczne w neurologii
|
13:50
– 14:10
|
Choroby nerwowo-mięśniowe
Wykładowca
Maria Jędrzejowska Warszawa |
14:10
– 14:30
|
Inne choroby neurologiczne
Wykładowca
Anna Jakubiuk-Tomaszuk Białystok |
14:30
– 15:30
|
Znaczenie badań genetycznych - prezentacja przypadków
|
15:15
– 15:30
|
Dyskusja
|
15:30
|
Wręczenie nagród za najlepsze prace własne. Zakończenie
|
SALA KAMERALNA OPERY
SUPRAŚL
07:30
– 09:00
|
Neurosonologia – forum przypadków
Przewodniczący
Radosław Kaźmierski Zielona Góra Grzegorz Kozera Gdańsk |
07:30
– 07:50
|
Ogniskowana ultrasonografia przezczaszkowa - nowe narzędzie terapeutyczne w rękach ultrasonografisty
Wykładowca
Radosław Kaźmierski Zielona Góra |
07:50
– 08:05
|
Niedrożność i zwężenie tętnicy szyjnej wewnętrznej - pułapki diagnostyczne
Wykładowca
Tomasz Tomczyk Lublin |
08:05
– 08:25
|
Badanie USG w diagnostyce różnicowej zespołów pozapiramidowych - ilustracje kliniczne
Wykładowca
Marta Skowrońska Warszawa |
08:25
– 08:40
|
Kauzalgia połowicza jako nietypowa manifestacja zespołu mięśni pochyłych – prezentacja przypadku
Paweł Walkowiak Wykładowca
Grzegorz Kozera Gdańsk |
08:40
– 09:00
|
Rola badania USG w diagnostyce uszkodzeń nerwów czaszkowych
Wykładowca
Joanna Wojczal Lublin |
09:00
– 09:30
|
PRZERWA
|
09:30
– 10:30
|
Sesja sponsorowana
|
10:30
– 11:00
|
PRZERWA
|
11:00
– 12:30
|
Aktualne problemy w Neurorehabilitacji
Przewodniczący
Ewa Krzystanek Katowice Beata Łabuz-Roszak Opole |
11:00
– 11:20
|
Nowoczesne technologie w rehabilitacji neurologicznej – w jakim kierunku zmierzamy?
Wykładowca
Iwona Sarzyńska-Długosz Warszawa |
11:20
– 11:40
|
Neurostymulacja w rehabilitacji kognitywnej – terapia czy eksperyment?
Wykładowca
Katarzyna Polanowska Warszawa |
11:40
– 12:00
|
Zaburzenia świadomości i zachowania po udarze mózgu – jak skutecznie leczyć aby nie zaburzać procesu rehabilitacji
Wykładowca
Jarosław Szczygieł Zabrze |
12:00
– 12:20
|
Miopatia/neuropatia stanu ciężkiego – jak optymalnie prowadzić terapię?
Wykładowca
Iwona Rotter Szczecin |
12:20
– 12:30
|
Dyskusja
|
12:30
– 13:30
|
PRZERWA NA LUNCH
|
13:30
– 15:30
|
Warsztaty - Zawroty głowy
Przewodniczący
Izabela Domitrz Warszawa |
13:30
– 13:35
|
Wprowadzenie
Wykładowca
Izabela Domitrz Warszawa |
13:35
– 14:10
|
Część I
Diagnostyka różnicowa zawrotów głowy z oceną zaburzeń gałkoruchowych Wykładowca
Sebastian Bojanowski Warszawa |
14:10
– 14:45
|
Część II
BPPV jako bardzo częsta przyczyna zawrotów głowy – manewry diagnostyczne i lecznicze Wykładowca
Beata Mielańczuk-Lubecka Warszawa |
14:45
– 15:20
|
Część III
Rehabilitacja zawrotów głowy o etiologii innej niż zaburzenia otolitowe Jeremi Kania |
15:20
– 15:30
|
Podsumowanie, pytania & odpowiedzi
Wykładowca
Izabela Domitrz Warszawa |
SALA PRÓB ORKIESTRY OPERY
ZABŁUDÓW
13:00
– 14:00
|
Zebranie nowo wybranego Zarządu PTN
|
TEATR LALEK DUŻA SCENA
CHOROSZCZ
07:30
– 09:00
|
Forum Przypadków Klinicznych/Sesja Młodych Neurologów
Przewodniczący
Karolina Piasecka-Stryczyńska Poznań Aleksandra Pietruczuk Lublin |
07:30
– 07:45
|
Czy to na pewno zapalenie mózgu? - prezentacja przypadku
Wykładowca
Aleksandra Pietruczuk Lublin |
07:45
– 08:00
|
Zakrzepica żył i zatok żylnych mózgu w przebiegu zespołu małopłytkowości immunologicznej wywołanej przez szczepionkę (vaccine -induced prothrobotic immune thrombocytopenia-VIPIT)
Wykładowca
Paweł Wrona Kraków |
08:00
– 08:15
|
Trudności diagnostyczne choroby Pompego o późnym początku - rozważania na przykładzie przypadku klinicznego
Wykładowca
Adriana Zasybska Lublin |
08:15
– 08:30
|
Choroba Wilsona czy choroba Parkinsona? Oto jest pytanie!
Anna Siuda |
08:30
– 08:45
|
Parkinsonizm atypowy czy zespół czynnościowy? - Wyzwania diagnostyczne
Wykładowca
Urszula Staromłyńska Kielce |
08:45
– 09:00
|
Diagnostyka różnicowa zespołów demielinizacyjnych OUN o podłożu autoimmunologicznym – prezentacja przypadku
Monika Węgrzyn-Jasińska |
09:00
– 09:30
|
PRZERWA
|
09:30
– 10:30
|
Sesja sponsorowana
|
10:30
– 11:00
|
PRZERWA
|
11:00
– 12:30
|
Neuroinfekcje
Przewodniczący
Joanna Zajkowska Białystok Jan Kochanowicz Białystok |
11:00
– 11:20
|
Czy PANDAS to zapalenie mózgu?
Wykładowca
Ernest Kuchar Warszawa |
11:20
– 11:40
|
Infekcje OUN w medycynie podrózy
Wykładowca
Anna Moniuszko-Malinowska Białystok |
11:40
– 12:00
|
Listeria monocytogenes- a OUN-podwójne zagrożenie
Wykładowca
Joanna Zajkowska Białystok |
12:00
– 12:20
|
Neuroborelioza dylematy diagnostyczne
Wykładowca
Agata Czarnowska Białystok |
12:20
– 12:30
|
Dyskusja
|
12:30
– 13:30
|
PRZERWA NA LUNCH
|
TEATR LALEK MAŁA SCENA
TYKOCIN
09:30
– 10:30
|
Sesja sponsorowana
|
10:30
– 11:00
|
PRZERWA
|
11:00
– 12:30
|
Sesja historyczna
Przewodniczący
Waldemar Brola Kielce Teofan Domżał Warszawa |
11:00
– 11:10
|
Sprawozdanie z Jubileuszowego Kongresu Polskiej Neurologii zorganizowanego dla uczczenia 90-lecia PTN, Warszawa, 15–16 września 2023 roku
Wykładowca
Waldemar Brola Kielce |
11:10
– 11:30
|
Historia Polskiego Towarzystwa Neurologicznego
Wykładowca
Teofan Domżał Warszawa |
11:30
– 11:50
|
Jerzy Olszewski - życie i dorobek naukowy w kontekście wydarzeń historycznych XX wieku
Wykładowca
Paweł Tacik Niemcy |
11:50
– 12:10
|
Wrocławska neuropsychiatryczna szkoła Carla Wernickego
Wykładowca
Dariusz Lewera Wrocław |
12:10
– 12:30
|
Neuropsychosomatyka regionalna, czyli wizyta u szeptuchy na Podlasiu
Wykładowca
Napoleon Waszkiewicz Białystok |
12:30
– 13:30
|
PRZERWA NA LUNCH
|
SALA WYDZIAŁU ARCHITEKTURY
AUGUSTÓW
07:30
– 09:00
|
Sesja wideo – zaburzenia ruchowe
Wykładowca
Jarosław Sławek Gdańsk |
07:30
– 07:45
|
Mielopatia szyjna spowodowana tikiem głowy i szyi
Warszawa Mateusz Grycz Agata Rosińska Piotr Janik |
07:45
– 08:00
|
Hyperkinetyczne zaburzenia ruchowe a infekcja COVID
Katowice Jakub J. Malkiewicz
Magdalena Błaszczyk
Tomasz Chmiela
Joanna Siuda
|
08:00
– 08:15
|
Postępująca dystonia o wczesnym początku leczona głęboką stymulacją mózgu
Gdańsk Anna Lemska
Magdalena Krygier
Marta Zawadzka
Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska
|
08:15
– 08:30
|
Trzepotanie oczne i mioklonie głowy
Gdańsk Jakub Kasprzak Jarosław Sławek |
08:30
– 08:45
|
Mioklonia a uszkodzenie splotu barkowego
Warszawa Piotr Alster
Patryk Chunowski
Łukasz Milanowski
Dariusz Koziorowski
Andrzej Friedman
|
08:45
– 09:00
|
Wieloogniskowa postać zespołu sztywnego człowieka
Gdańsk Jakub Kasprzak Joanna Kopcewicz-Wiśniewska Magdalena Kwaśniak-Butowska Jarosław Sławek |