eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2011
vol. 8
 
Share:
Share:

Konkurs im. prof. Zbigniewa Religi

Jan Sarna
,
Marian Zembala

Online publish date: 2011/12/28
Article file
- 35 konkurs religi.pdf  [0.15 MB]
Get citation
 
 

Drodzy Czytelnicy!





III edycja konkursu na najlepszą pracę naukową w dziedzinach medycyny i bioinżynierii w roku 2011 została rozstrzygnięta. Laureatami nagrody naukowej im. prof. Zbigniewa Religi zostali:

• w dziedzinie medycyny – dr n. med. Jacek Kołcz z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii w Krakowie za innowacyjne i oryginalne badania i publikacje dotyczące leczenia operacyjnego dzieci z hipoplazją lewego serca;

• w dziedzinie bioinżynierii – mgr Roman Kustosz z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu za wdrożenie do praktyki klinicznej w Polsce mechanicznych sztucznych komór typu POLVAD-RELIGA, ratujących życie chorym z ciężką niewydolnością serca.



Laureatom serdecznie gratulujemy.



dr Jan Sarna

dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii



prof. Marian Zembala

przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii,

dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu





Doktor nauk medycznych Jacek Kołcz ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w 1997 r. W trakcie studiów pracował w Studenckim Towarzystwie Naukowym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Kole Naukowym Kliniki Chirurgii Serca i Naczyń, którego był przewodniczącym. W tym okresie Koło uzyskało w latach 1995 i 1996 puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Dyplom Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dla najaktywniejszego Koła Naukowego w kraju.

W latach 1997–1998 odbył staż podyplomowy i brał udział w pracach Zespołu Przeszczepowego Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Studenckim Towarzystwie Naukowym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym czasie ukończył międzynarodowy kurs Tissue Procurement & Management organizowany przez Uniwersytet w Barcelonie i Fundację Bosch & Gimpera, uzyskując uprawnienia koordynatora przeszczepowego. Od roku 1998 był zatrudniony na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej, a następnie w Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2003 r., po uzyskaniu stopnia naukowego doktora nauk medycznych, pracuje na stanowisku adiunkta.

W trakcie szkolenia dr Kołcz odbył szereg stypendiów i staży zagranicznych, m.in. w Szpitalu Uniwersyteckim Uniwersytetu Cukurowa w Adanie w Turcji (pod kierunkiem prof. Metina Kümi), Klinice Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Ruprecht-Karls w Heidelbergu (pod kierunkiem prof. dr. n. med. Christiana Herfartha) w zakresie chirurgii ogólnej, w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej Serca i Naczyń Uniwersytetu Georgea Augusta w Getyndze (pod kierunkiem prof. dr. n. med. Haralda Dalichau i prof. Wolfganga Ruschewskiego) w zakresie kardiochirurgii wad wrodzonych i nabytych serca, w zakresie torakokardiochirurgii w Klinice Chirurgii Serca i Klatki Piersiowej Bawarskiego Uniwersytetu Julius-Maximilians w Würzburgu (pod kierunkiem prof. dr. n. med. Olafa Elerta), w Klinice Kardiochirurgii Szpitala DuPont w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem prof. Williama Norwooda i dr. Christiana Pizarro, w Klinice Kardiochirurgii Uniwersytetu Harvarda w Boston Children’s Hospital (pod kierunkiem prof. Pedro del Nido i prof. Johna Mayera). Uczestniczył również w specjalistycznych kursach dotyczących kardiochirurgii oraz intensywnej terapii pooperacyjnej w Glasgow, Filadelfii i Toronto.

W 2001 r. uzyskał specjalizację I stopnia z chirurgii dziecięcej, a w 2002 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim tytuł doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy doktorskiej „Ekspresja koneksyny u dzieci z tetralogią Fallota”, która została wyróżniona (summa cum laude). Po ukończeniu szkoleń specjalistycznych, w 2006 r. uzyskał specjalizację w dziedzinie kardiochirurgii. Kontynuując szkolenie podyplomowe w zakresie chirurgii sercowo-naczyniowej uzyskał certyfikaty American Heart Association w zakresie Advanced Cardiovascular Life Support oraz Pediatric Advanced Life Support, a w 2008 r. ukończył zaawansowany kurs kardiochirurgii Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów w Bergamo (Bergamo School). W 2009 r. po odbyciu wymaganych szkoleń i zdaniu egzaminu przed European Cardio-Thoraco Surgery Board w Wiedniu uzyskał europejską specjalizację w zakresie chirurgii sercowo-naczyniowej. W 2010 r. uzyskał certyfikat w zakresie zaawansowanych metod analizy statystycznej w badaniach biomedycznych. W trakcie pracy zawodowej brał udział w wielu pionierskich zabiegach i operacjach, m.in. przeszczepie serca u dziecka, wszczepieniu sztucznej komory serca u niemowlęcia oraz zabiegach hybrydowego zamknięcia ubytków międzykomorowych u dzieci. W 2005 r. dr Kołcz uzyskał nominację do nagrody naukowej Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów w Lipsku za pracę dotyczącą zespołu Fallota. W 2010 r. w Genewie uzyskał nagrodę Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów (Congenital Heart Surgery Investigator Award) za dotychczasowe osiągnięcia zawodowe i badania dotyczące wad serca o typie czynnościowo pojedynczej komory.

Obok pracy klinicznej prowadzi dydaktykę dla studentów Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego z zakresu chirurgii dziecięcej oraz kardiochirurgii oraz Wydziału Pielęgniarstwa z zakresu pielęgniarstwa chirurgicznego. Jest ponadto wykładowcą w Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowegow w ramach kursów specjalizacyjnych z kardiologii i kardiochirurgii, prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów zagranicznych w ramach programu Erasmus. Jest wykładowcą zapraszanym na szkolenia organizowane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz sekcję Kardiologii Dziecięcej, do komentowania prac naukowych, m.in. w „Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej” oraz „Polskiej Kardiologii Prenatalnej”. Jest członkiem Grupy Ekspertów ds. dorosłych z wrodzonymi wadami serca oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów, Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów, Amerykańskiego Towarzystwa Torakochirurgów, Pediatric Cardiac Intensive Care Society i Society for Heart Valve Disease.
Copyright: © 2011 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.