eISSN: 2081-2833
ISSN: 2081-0016
Medycyna Paliatywna/Palliative Medicine
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Opłaty publikacyjne Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
NOWOŚĆ
Portal dla onkologów!
www.eonkologia.pl
2/2011
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Komunikat

Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej

Aleksandra Ciałkowska-Rysz

Medycyna Paliatywna 2011; 2: 107–110
Data publikacji online: 2011/07/12
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

KOMUNIKAT

W związku ze zmianą Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz. U. z 2011 r. nr 27 poz. 139) dotyczącego kwalifikacji personelu lekarskiego udzielającego świadczeń w warunkach stacjonarnych i domowych, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2012 r., informuję, że lekarze nieposiadający specjalizacji lub niebędący w trakcje specjalizacji mogą uczestniczyć w następujących kursach do specjalizacji mających numer nadany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego:

1. Zasady diagnostyki i leczenia bólu

2. Zasady leczenia objawów somatycznych w medycynie paliatywnej

3. Problemy psychologiczne, socjalne i etyczne w opiece paliatywnej (możliwości pomocy psychologicznej chorym w stanie terminalnym i ich rodzinom)

lub

powinni odbyć kursy według załączonego programu, organizowane przez szkołę wyższą mającą uprawnienia do kształcenia przeddyplomowego lub podyplomowego lekarzy lub jednostkę mającą akredytację do prowadzenia specjalizacji. Wykaz jednostek znajduje się na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie (www.cmkp.edu.pl) i jest na bieżąco uaktualniany. Jednostki te powinny być co najmniej współorganizatorem szkolenia odpowiedzialnym za część merytoryczną. Kurs może odbywać się w systemie ciągłym lub modułowym. Certyfikat kursu jest ważny na okres 5 lat. W przypadku kursów, które odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat, decyzję o ich zaliczeniu podejmują konsultanci wojewódzcy w dziedzinie medycyny paliatywnej na podstawie programu kursu.



Z poważaniem

dr n. med. Aleksandra Ciałkowska-Rysz

konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej



Programy kursu dla lekarzy pracujących w jednostkach medycyny paliatywnej

Kurs może odbywać się w modułach

Forma zaliczenia kursu – test (dwie wersje):



I. Wersja skrócona, ok. 40 godzin, dla osób pracujących w medycynie paliatywnej nieposiadających specjalizacji lub dla osób niepracujących – wówczas należy dołączyć miesięczny staż (2 tygodnie opieki stacjonarnej, 2 tygodnie domowej)

Zagadnienia ogólne:



Definicja, geneza i organizacja opieki paliatywnej, zespół interdyscyplinarny 2

Badanie chorego (skale sprawności Karnofsky’ego i...


Pełna treść artykułu...
POLECAMY
KSIĄŻKI
Medycyna Paliatywna
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.