ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
9/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Kontrola podatkowa w firmie - prawa i obowiązki kontrolowanego i kontrolującego w czasie kontroli podatkowej

Henryka Romanow

Przew Lek 2001, 4, 9, 11-13
Data publikacji online: 2003/10/13
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Kontrola podatkowa wzbudza często w przedsiębiorcy obawę dotyczącą prawidłowości dokumentowania prowadzonej działalności. Zawiłość przepisów prawnych i zmieniające się ustawy podatkowe sprawiają, iż prowadzący działalność mają często wątpliwości co do prawidłowości i kompletności prowadzonej dokumentacji podatkowej. Niepokój budzi zwłaszcza możliwość powstania zaległości podatkowych, z których przedsiębiorca może nie zdawać sobie sprawy. Kontrola podatkowa może zakończyć się korzystnie dla kontrolowanej strony lub – w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości – może spowodować wszczęcie postępowania podatkowego. Zapoznanie się z prawami i obowiązkami zarówno strony kontrolującej, jak i kontrolowanej, może pozwolić przedsiębiorcom na szybsze i bardziej korzystne zakończenie kontroli.
Prawa i obowiązki stron kontroli podatkowej określa ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137 poz. 926 z 13 listopada 1997 r. ze zmianami).






Kontrolę podatkową może przeprowadzić urząd skarbowy lub organ samorządu terytorialnego pierwszej instancji w zakresie podatków i opłat lokalnych. Ustawa Ordynacja podatkowa normuje m.in. postępowanie podatkowe, kontrolę podatkową i czynności sprawdzające. Należy pamiętać, iż przepisów tej ustawy nie stosuje się do świadczeń pieniężnych wynikających ze stosunków cywilnoprawnych oraz do opłat za usługi, do których stosuje się przepisy o cenach.
Podatnicy często nie odróżniają kontroli podatkowej od kontroli skarbowej.
Kontrole skarbowe prowadzone są w innym trybie i na podstawie odrębnych przepisów. Kontrola skarbowa jest pojęciem znacznie szerszym. W kontroli tej są zupełnie inne prawa i obowiązki stron. Kwestię tę reguluje ustawa z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz.U. nr 54 poz. 572 ze zmianami).

Do zadań kontroli skarbowej należy m.in. kontrola rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania, ujawnianie i kontrola nie zgłoszonej działalności podatkowej, kontrola dochodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów, kontrole źródeł pochodzenia majątku oraz wykonywanie szczególnego nadzoru podatkowego.
Kontrolę skarbową przeprowadzają urzędnicy (inspektorzy) kontroli skarbowej.

Kontrole podatkowe zostają podejmowane tylko i wyłącznie z urzędu. Nie ma możliwości, aby np. sam podatnik mógł wnioskować o przeprowadzenie takiej...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.