eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2006
vol. 3
 
Share:
Share:

Koszty a efektywność leczenia
Torakochirurgia polska 2005

Tadeusz Orłowski
,
Piotr Rudziński

Kardiochir Torakochir Pol 2006; 3, 2: 229-235
Online publish date: 2006/08/31
Article file
Get citation
 
 
W 29 oddziałach zajmujących się chirurgią klatki piersiowej w roku 2005 przeprowadzono niemal 15 tys. zabiegów, większość z powodu schorzeń płuc i śródpiersia. Zabiegi diagnostyczne stanowią ok. 40% aktywności tych oddziałów. Rozmieszczenie oddziałów chirurgii klatki piersiowej pokrywa zapotrzebowanie na zabiegi torakochirurgiczne w Polsce, jednak aktywność niektórych z nich jest niewystarczająca, przez co liczba zabiegów w województwach lubuskim, opolskim i lubelskim wynosi poniżej 300 na milion mieszkańców, przy średniej od 300 do 400 zabiegów. W województwach pasa środkowego wykonywanych jest ponad 400 zabiegów na milion mieszkańców, ale uwagę zwraca fakt, że w województwach tych (poza świętokrzyskim) działa więcej niż jeden oddział torakochirurgiczny. Nie pokrywa się to ze współczynnikami resekcyjności w raku płuca, ale na fakt ten mają wpływ dodatkowe czynniki:
• aktywność oddziałów pulmonologicznych,
• sposób obliczania współczynnika, który polega na ocenie efektywności leczenia raka płuca na danym terenie, zgodnie z miejscem zamieszkania pacjenta. Tylko w województwach pomorskim, świętokrzyskim i lubelskim współczynniki resekcyjności są równie wysokie, jak liczba zabiegów w przeliczeniu na milion mieszkańców. Po spadku liczby resekcji w raku płuca w roku 2004 udało się uzyskać nieznaczny wzrost, co pozwoliło na osiągnięcie w 2005 r. współczynnika 17,5%. Warto odnotować fakt, że prawie 80% pacjentów operowanych jest w I i II stadium zaawansowania choroby, co świadczy o znacznie lepszej diagnostyce i kwalifikacji do leczenia operacyjnego. Podkreślić jednak należy, że ta kwalifikacja nie wszędzie jest zadowalająca, a odsetek chorych leczonych w III stadium zaawansowania choroby wynosi od kilku do 40%. Struktura operowanych w aspekcie budowy histologicznej usuwanych zmian przesuwa się w kierunku raka gruczołowego i w niektórych ośrodkach rozkłada się po 50% z rakiem płaskonabłonkowym. W ośrodkach torakochirurgicznych leczony jest również znaczny procent chorych z nowotworami przełyku. Liczba resekcji przełyku sięga ok. 50% resekcji wykonywanych w kraju. Na oddziałach tych wykonuje się również większość zabiegów paliatywnych, takich jak intubacje przełyku. Działalność oddziałów i klinik torakochirurgicznych w Polsce obrazują poniższe wykresy i tabele.
Copyright: © 2006 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.