twitter
en POLSKI
eISSN: 2719-3209
ISSN: 0023-2157
Klinika Oczna / Acta Ophthalmologica Polonica
Current issue Archive Videos Articles in press About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2023
vol. 125
 
Share:
Share:
abstract:
Varia

Kronika nr 27

Danuta Karczewicz
1

  1. II Katedra i Klinika Okulistyki, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
KLINIKA OCZNA 2023, 125, 2: 122-125
Online publish date: 2023/06/12
View full text Get citation
 
Każda praca jest możliwa do wykonania,
jeśli podzielić ją na małe odcinki.
Abraham Lincoln

Kronikę rozpoczynam od przekazania smutnej wiadomości. 30 października 2022 roku zmarł jeden z czołowych okulistów polskich prof. dr hab. n. med. Olgierd Palacz, wybitny naukowiec, znakomity lekarz okulista, chirurg, wychowawca wielu pokoleń okulistów i studentów.
Już po raz dwunasty okuliści spotkali się na konferencji „Okulistyka–Kontrowersje”, która odbyła się w dniach 13–15 października 2022 roku. Wrocław przywitał uczestników piękną polską złotą jesienią. Na zjazd przybyło ponad 650 osób. Uczestnicy konferencji spotkali się pierwszego dnia w Centrum Konferencyjnym Hotelu Mercure, a podczas następnych dwóch dni we Wrocławskim Centrum Kongresowym mieszczącym się w Hali Stulecia.
13 października 2022 roku był dniem kursów. Doktor n. med. Iwona Helemejko przybliżyła wskazania i techniki operacyjne w chirurgii jaskry. Przewidziano również tematy bliskie lekarzom w trakcie specjalizacji. Doktor n. med. Mirosław Słowik mówił o zastosowaniu ultrasonografii w okulistyce, a dr n. med. Joanna Adamiec-Mroczek o najczęściej przeprowadzanych zabiegach laseroterapii. Oba wykłady zawierały dużo praktycznych wskazówek. Doktor Ali Erginay ze szpitala Lariboisiere w Paryżu zapoznał słuchaczy z nowymi możliwościami diagnostycznymi OCT. Wszystkie kursy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników, po ich zakończeniu dyskusja przeniosła się do kuluarów. Następnego dnia prof. dr hab. n. med. Marta Misiuk-Hojło, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, uroczyście powitała wszystkich przybyłych. Konferencja rozpoczęła się tradycyjnie w formie debaty oksfordzkiej. Zespół lekarzy z Wrocławia przekonał publiczność, że już dzisiaj można ograniczyć negatywny wpływ procedur okulistycznych na środowisko w sposób bezpieczny dla pacjentów.
W następnej debacie dotyczącej operacyjnego leczenia otworów w plamce odmienne zdanie zaprezentowali prof. Jerzy Nawrocki i prof. Jerzy Mackiewicz. Przed prezentacjami większość uczestników (54,5%) uważała, że w każdym przypadku należy wykonać reoperację otworu w plamce po nieudanej pierwszej operacji, jednak po przedstawieniu merytorycznych argumentów przez prof. Jerzego Mackiewicza publiczność zmieniła zdanie – 62,7% głosowało na „nie”.
Podczas czwartego wystąpienia, na temat terapii anty- -VEGF, uczestnicy podtrzymali swoje pierwotne zdanie, opowiadając się za...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.