Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
10/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Krótka metoda radzenia sobie z chorobą – geneza i opis roboczej wersji metody

Aleksandra Jodko
,
Andrzej Kokoszka
,
Rafał Radzio

Przew Lek 2003, 6, 10, 39-46
Online publish date: 2004/04/17
View full text Get citation
 
We współczesnej medycynie narasta rozbieżność pomiędzy wiedzą na temat optymalnego postępowania terapeutycznego, a możliwościami jej praktycznego stosowania. Zjawisko to dotyczy również wykorzystania ustaleń psychologii i psychoterapii w różnych specjalnościach medycznych. Do bardzo trudnych do szerokiej realizacji zaleceń należy tworzenie zespołów terapeutycznych, składających się z odpowiednich profesjonalistów medycznych oraz lekarza występującego w roli konsultanta. W praktyce na lekarza spada obowiązek odpowiedzi na różnorodne potrzeby pacjenta. W tej sytuacji nie tylko w naszym kraju, ale również w bogatych społeczeństwach zachodnich uznaje się, że lekarz jest przeciążony obowiązkami i ma ograniczone możliwości działania [Glasgow, Eakin, 2000]. W związku z tym poszerzanie zakresu jego oddziaływań o nowe zadania wymaga bardzo dobrego przygotowania. Powszechne problemy z wypełnianiem zaleceń lekarskich związane są z przyczynami natury psychologicznej i wymagają odpowiednich interwencji psychoterapeutycznych. Z tego względu potrzebne jest stworzenie prostego narzędzia diagnostycznego, dotyczącego najważniejszych czynników psychologicznych, mających wpływ na niekorzystne reagowanie pacjenta na chorobę. W niniejszym artykule przedstawione zostaną dane z piśmiennictwa, ilustrujące problem z wypełnianiem zaleceń lekarskich oraz najistotniejsze informacje dotyczące mechanizmów radzenia sobie ze stresem wywołanym przez chorobę i wnioski z analizy dostępnych w języku polskim narzędzi do oceny tych mechanizmów. W zasadniczej części pracy zostanie przedstawiony proces konstruowania Krótkiej metody oceny radzenia sobie z chorobą, charakterystyka, jej psychometryczne właściwości. Omówione zostaną ograniczenia metody i zakres jej zastosowania.


Prosta możliwość zwiększenia skuteczności leczenia: poprawa wykonywania zaleceń lekarskich

Postęp medycyny dokonuje się głównie przez nowe odkrycia i zwiększenie dostępności do nowoczesnych metod leczenia. Przedstawione poniżej dane wskazują, że skuteczność terapii można znacznie zwiększyć poprzez interwencje, poprawiające wypełnianie zaleceń lekarskich przez pacjentów. Z licznych badań i wniosków z przeglądów piśmiennictwa na szczególną uwagę zasługują przytoczone poniżej dane.
Przeglądy piśmiennictwa z początku lat 70. obejmowały doniesienia, wskazujące na bardzo zróżnicowany odsetek chorych (4–92 proc.), którzy nie realizują w pełni zleconego leczenia...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.