Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
10/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Krwawienia z nosa

Bronisław Kulczyński

Przew Lek 2002, 5, 10, 117-119
Online publish date: 2003/08/26
View full text Get citation
 



Najczęstszymi przyczynami krwawienia z nosa u dzieci są mikrourazy i ostre stany gorączkowe, a u dorosłych nadciśnienie i miażdżyca naczyń krwionośnych. Krwawienia z nosa obejmują zarówno banalne pokrwawiania z błony śluzowej przedniego odcinka przegrody nosowej, jak i gwałtowne, czasami śmiertelne krwotoki po rozerwaniu syfonu tętnicy szyjnej wewnętrznej.






Krwawienie z nosa występuje z reguły jednostronnie. Obfitość krwawienia jest uzależniona od jego przyczyny oraz częstości jego występowania. Do występowania krwawień z nosa predysponują uwarunkowania anatomiczne. Ekspozycja nosa na rozmaite urazy oraz wynikające z procesu oddychania narażenie na wysychanie i podrażnienie oraz zakażenie często stanowią przyczyny lub są czynnikami sprzyjającymi krwawieniom.

Stwierdzenie przyczyny wywołującej krwawienie jest często podczas krwawienia niemożliwe. Dlatego na początku należy opanować krwawienie z nosa i następnie poszukiwać jego przyczyny.

Istnienie silnych odruchów naczynioworuchowych splotów żylnych w obrębie małżowin nosowych wskutek działania bodźców termicznych, chemicznych, hormonalnych i emocjonalnych może wywoływać przekrwienie z następowym krwawieniem. Ważnym szczegółem anatomicznym, mającym zasadnicze znaczenie z punktu widzenia krwawień z nosa, jest obecność splotu naczyń tętniczych i przedwłosowatych, znajdujących się w 1/3 przedniej przegrody nosa. Splot ten, określany jako splot Kiesselbacha lub Little’a, stanowi najczęstsze źródło krwawienia (w ok. 80–90 proc. przypadków).

Unaczynienie błony śluzowej nosa pochodzi od systemu tętniczego:

- tętnicy szyjnej wewnętrznej,

- tętnicy szyjnej zewnętrznej (przeważające źródło).

Przyczyny krwawień z nosa mogą być:

- zewnętrzne,

- miejscowe,

- ogólne.


Przyczyny zewnętrzne:

- najczęściej uraz nosa lub czaszki,

- ciała obce – szczególnie często u dzieci (zabawki) i u osób upośledzonych umysłowo,

- różnica ciśnień barometrycznych, wywołanych przez szybkie wznoszenie się, np. samolotem.


Przyczyny miejscowe:
a) zmiany zanikowe błony śluzowej jam nosowych (ścieńczała i zasychająca błona śluzowa łatwo ulega pękaniu powodując krwawienia),
b) przedni suchy nieżyt nosa w następstwie...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.