Obowiązek prowadzenia książeczki zdrowia dziecka według nowego wzoru wszedł w życie 1 stycznia 2016 r. Wzór ten został określony w załączniku 6 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. z 2015 r. poz. 2069). Rozporządzenie wprowadza książeczkę zdrowia dziecka jako element obowiązkowo prowadzonej dokumentacji medycznej zewnętrznej. Dotychczas książeczka była wydawana w szpitalu, gdzie rodziło się dziecko, jednak nie był to obowiązek, ale powszechnie przyjęty „dobry obyczaj”. Również wpisy do książeczki nie miały charakteru obowiązkowego. W efekcie w wielu przypadkach książeczka, poza informacjami z okresu okołoporodowego, pozostawała niewypełniona. Obecnie ma to być zbiór najistotniejszych informacji o dziecku, od przebiegu ciąży i porodu do ostatniego bilansu i szczepienia w 19. roku życia.
Zgodnie z par. 72 rozporządzenia książeczkę zdrowia dziecka przy wypisie ze szpitala wydaje podmiot leczniczy, w którym nastąpił poród albo do którego przyjęto noworodka urodzonego w warunkach pozaszpitalnych. W przypadku przyjmowania porodu w domu przez lekarza albo położną książeczkę zdrowia dziecka wydaje ten lekarz albo położna. Książeczka zdrowia dziecka jest wydawana przedstawicielowi ustawowemu dziecka za pokwitowaniem.
Książeczka zdrowia dziecka zawiera informacje dotyczące:
• okresu prenatalnego,
• porodu,
• stanu zdrowia po urodzeniu,
• wizyt patronażowych: położnej (6 wizyt patronażowych między 1. a 6. tygodniem życia dziecka) i pielęgniarki (pierwsza wizyta po 6. tygodniu życia, druga tylko w wypadku stwierdzenia nieprawidłowości),
• badań profilaktycznych (bilanse),
• badań stomatologicznych,
• przebytych chorób zakaźnych,
• uczuleń i reakcji anafilaktycznych,
• zaopatrzenia w wyroby medyczne,
• zwolnień z zajęć sportowych.
W książeczce odnotowywane są też inne informacje istotne dla oceny prawidłowości rozwoju dziecka od urodzenia do uzyskania pełnoletności.
Nie ma zatem potrzeby umieszczania w książeczce adnotacji o każdej wizycie lekarskiej czy badaniu dziecka w POZ. Jest w niej miejsce na wpisanie badań bilansowych, szczepień, badań stomatologicznych (bardzo rozbudowane), konsultacji specjalistycznych i hospitalizacji.
Badanie stomatologiczne wg książeczki powinno być wykonane w 6., 9. i 12. miesiącu, a także w 2., 4., 5., 6., 7., 10., 12., 13., 16. i 19. roku życia. Jest również miejsce na wpisanie daty wizyty adaptacyjnej w gabinecie stomatologicznym. W żadnym innym akcie prawnym nie jest jednak wskazany obowiązek takiego badania (jak w przypadku badań bilansowych), a lekarz dentysta nie jest lekarzem POZ, w związku z tym należy rozumieć, że to od decyzji rodzica zależy realizacja wizyt w gabinecie stomatologicznym wskazanych w książeczce zdrowia.
W związku z przywróceniem obowiązku szkolnego dla 7-latków, a nie 6-latków zapisy w książeczce dotyczące wieku i etapu edukacji szkolnej są nieprawidłowe – w III klasie szkoły podstawowej będzie dziecko 9–10-letnie, w pierwszej klasie gimnazjum 13–14-letnie itd. Wymaga to doprecyzowania i zmiany wzoru książeczki, aby nie wprowadzać nieporozumień.
Wpisów w książeczce zdrowia dziecka dokonuje lekarz, pielęgniarka, położna lub inna osoba wykonująca zawód medyczny niezwłocznie po udzieleniu świadczenia zdrowotnego, a jeśli nie jest to możliwe, w trakcie następnej wizyty na podstawie dokumentacji wewnętrznej.
Zgodnie z par. 87 rozporządzenia książeczka zdrowia dziecka wydana przed dniem jego wejścia w życie (1 stycznia 2016 r.) staje się książeczką zdrowia dziecka w rozumieniu rozporządzenia (czyli dokumentacją medyczną).
Wprowadzenie książeczki jako papierowego dokumentu wzbudziło wiele kontrowersji wśród lekarzy POZ. Wskazywano na różne jej mankamenty i dość żmudny proces wypełniania. Bilans zdrowia dziecka, który i tak zajmuje dużo czasu, obecnie trwa jeszcze dłużej.
Problem z książeczką mają przede wszystkim przychodnie, które pracują na dokumentacji wyłącznie elektronicznej – konieczność jej ręcznego wypełniania to dublowanie pracy.
Smutne jest to, że w dobie informatyzacji wprowadzamy papierowy, archaiczny dokument, który tylko iluzorycznie poprawi opiekę nad dzieckiem, bo nie o papier tu przecież chodzi.
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.