Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
1/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Kwalifikacja chorych do koronarografii

Grzegorz Opolski
,
Joanna Wilczyńska

Przew Lek, 2002, 5, 1/2, 50-53
Online publish date: 2003/07/28
View full text Get citation
 


Koronarografia jest obecnie najlepszym z dostępnych na dość szeroką skalę, sposobem obrazowania tętnic wieńcowych. W ubiegłym roku w Polsce wykonano blisko 45 tys. koronarografii. Wciąż jest to zbyt mało w stosunku do potrzeb, jednak obserwowany z roku na rok wzrost liczby wykonywanych badań nastraja optymistycznie. Ze względu jednak na niedostateczną dostępność tego badania należy wyselekcjonować grupę chorych, którzy mogą odnieść największe korzyści i tym chorym proponować koronarografię w pierwszej kolejności.







Na czym polega
koronarografia?


Koronarografia jest inwazyjną metodą obrazowania tętnic wieńcowych. Pozwala na ustalenie anatomii naczyń oraz ocenę rozległości i umiejscowienia zmian w tętnicach wieńcowych. Najczęściej są to zmiany miażdżycowe, aczkolwiek można znaleźć szereg innych patologii, o których mowa będzie w dalszej części artykułu. Na podstawie koronarografii dokonuje się wyboru sposobu dalszego leczenia: angioplastyki wieńcowej (PTCA – Percutaneous Transluminal Coronary Angioplasty), wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych (CABG – Coronary Artery Bypass Grafting) lub leczenia zachowawczego.

Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, najczęściej przez nakłucie tętnicy udowej, rzadziej, promieniowej lub ramiennej. Następnie wprowadza się, przez plastikową koszulkę tętniczą, cewniki – kolejno do ujścia prawej i lewej tętnicy wieńcowej. Każdą tętnicę obrazuje się co najmniej w 2 prostopadłych projekcjach, aby uniknąć przeoczenia ewentualnych zmian. Rutynowo wykonuje się także wentrykulografię lewej komory oraz dokonuje się pomiaru ciśnienia tętniczego w lewej komorze i aorcie. Obraz uzyskuje się dzięki zastosowaniu jodowych środków cieniujących. Obecnie do wyboru są 2 rodzaje kontrastu: jonowy i niejonowy. Zaletą tego ostatniego jest znacznie rzadsze wywoływanie objawów niepożądanych, takich jak wymioty czy odczyny alergiczne. Niestety, jego cena nie pozwala na rutynowe stosowanie.

Jak wspomniano, dzięki koronarografii można oszacować zmiany w tętnicach wieńcowych. Nie jest to jednak tylko metoda diagnostyczna, ale raczej kwalifikująca do dalszego postępowania. Pacjent musi być świadomy, że wyrażając zgodę na koronarografię, godzi się także na dalsze leczenie, a więc angioplastykę wieńcową lub leczenie operacyjne. Kierując pacjenta na koronarografię należy mieć również na...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.