ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
10/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Łagodny rozrost stercza - podstawowe wiadomości dla lekarza rodzinnego

Andrzej Borówka
,
Zbigniew Kwias

Przew Lek 2001, 4, 10, 116-126
Data publikacji online: 2003/11/04
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 



Wśród wielu czynników ryzyka występowania łagodnego rozrostu stercza, jednym z najważniejszych jest wiek. W ostatnich latach odnotowuje się stopniowe starzenie populacji europejskiej. Wraz ze wzrostem liczby mężczyzn w wieku podeszłym, zwiększa się liczba chorych na łagodny rozrost stercza. Z wyliczonych statystycznie prognoz wynika, że niedługo czasie, większość mężczyzn dożyje takiego wieku, w którym wystąpią objawy łagodnego rozrostu stercza.






Upowszechnienie informacji medycznej zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy, prowadzi do wzrostu świadomości zdrowotnej i zwiększonego zainteresowania wielu osób stanem własnego zdrowia. W ostatnich latach, a nawet miesiącach obserwujemy stały wzrost liczby mężczyzn zgłaszających się po poradę do urologów oraz do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, z powodu występujących u nich dolegliwości związanych z oddawaniem moczu.

Czym więc jest łagodny rozrost stercza i jak często występuje?

Wiadomo, że w okresie starzenia u mężczyzn pojawia się utrudnione oddawanie moczu. Najczęstszą przyczyną zaburzeń w oddawaniu moczu u starszych mężczyzn jest łagodny rozrost stercza. Częstość występowania tego schorzenia oraz związanych z nim zaburzeń w oddawaniu moczu wzrasta z wiekiem pacjentów. Przyjmuje się, że niemal 90 proc. mężczyzn, którzy przekroczyli 8. dekadę życia ma w sterczu zmiany histopatologiczne charakterystyczne dla jego łagodnego rozrostu. Zauważany w ostatnich latach wzrost populacji mężczyzn w zaawansowanym wieku spowoduje zwiększenie liczby chorych na łagodny rozrost stercza. Prawie wszyscy chorzy z zaburzeniami w oddawaniu moczu wymagają leczenia farmakologicznego, lecz niemal 25 proc. mężczyzn powyżej 65. roku życia może wymagać leczenia zabiegowego. W Polsce leczeniu zabiegowemu z powodu łagodnego rozrostu stercza poddaje się rocznie ponad 10 tys. mężczyzn, a leczonych zachowawczo jest ponad 10 razy więcej (A. Borówka). Tak częste występowanie przedstawionego schorzenia nie przyczyniło się jednak do pełnego poznania jego etiologii.

Wobec wzrostu liczby mężczyzn w starszym wieku, szybkiego poszerzania się wiedzy medycznej na temat chorób stercza, a także mimo większej dostępności usług lekarskich, należy przewidywać dalszy wzrost liczby chorych z łagodnym rozrostem stercza szukających porady urologicznej.

Przedstawione powyżej informacje powinny więc zwracać uwagę...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.