ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
9/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Łagodny rozrost stercza - podstawowe wiadomości dla lekarza rodzinnego

Zbigniew Kwias

Przew Lek 2000, 9, 47-57
Data publikacji online: 2004/03/04
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

Zmiany systemu ochrony zdrowia, wprowadzone w ostatnich latach w Polsce, spowodowały zdecydowaną przewagę porad udzielanych przez lekarza rodzinnego lub podstawowej opieki nad poradami specjalistycznymi, w tym także urologicznymi. Zajmowanie się chorobami układu moczowego nakłada na lekarzy rodzinnych szczególny obowiązek odpowiedzialności wobec pacjenta.




Uczestniczenie w diagnostyce, leczeniu zachowawczym, doradzanie pacjentowi wyboru leczenia zabiegowego lub operacyjnego wymaga rozległej wiedzy specjalistycznej i doświadczenia klinicznego. Dlatego wydaje się celowe zaprezentowanie niezbędnej wiedzy, jaką powinien posiadać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej z zakresu rozpoznawania i leczenia łagodnego rozrostu stercza.

Wiadomo, że w okresie starzenia u mężczyzn pojawia się utrudnione oddawanie moczu. Najczęstszą przyczyną zaburzeń w oddawaniu moczu u starszych mężczyzn jest łagodny rozrost stercza. Częstość występowania tego schorzenia oraz związanych z nim zaburzeń w oddawaniu moczu wzrasta z wiekiem pacjentów. Przyjmuje się, że niemal 90 proc. mężczyzn, którzy przekroczyli 8. dekadę życia ma w sterczu zmiany histopatologiczne charakterystyczne dla jego łagodnego rozrostu. Zauważany w ostatnich latach wzrost populacji mężczyzn w zaawansowanym wieku spowoduje zwiększenie liczby chorych na łagodny rozrost stercza. Prawie wszyscy chorzy z zaburzeniami w oddawaniu moczu wymagają leczenia farmakologicznego, lecz niemal 25 proc. mężczyzn powyżej 65. roku życia może wymagać leczenia zabiegowego. W Polsce leczeniu zabiegowemu z powodu łagodnego rozrostu stercza poddaje się rocznie ponad 10 tys. mężczyzn, a leczonych zachowawczo jest ponad 10 razy więcej (A. Borówka). Tak częste występowanie przedstawionego schorzenia nie przyczyniło się jednak do pełnego poznania jego etiologii.

Wobec wzrostu liczby mężczyzn w starszym wieku, szybkiego poszerzania się wiedzy medycznej na temat chorób stercza, a także mimo większej dostępności usług lekarskich, należy przewidywać dalszy wzrost liczby chorych z łagodnym rozrostem stercza szukających porady urologicznej.

Przedstawione powyżej informacje powinny więc zwracać uwagę nie tylko na problem lekarski, ale także na problem o znaczeniu społecznym i ekonomicznym, chociażby z uwagi na znaczny wzrost kosztów leczenia, zarówno zachowawczo-farmakologicznego, jak i zabiegowego oraz operacyjnego.

...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.