Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
5/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Leczenie biegunek– praktyczne spojrzenie na współczesne możliwości i ograniczenia terapii

Agnieszka Hałoń
,
Alfred Samet
,
Andrzej Gładysz

Przew Lek, 2001, 4, 5, 60-65
Online publish date: 2003/09/11
View full text Get citation
 


Zatrucie lodami i długotrwała antybiotykoterapia, przedawkowanie glikozydów naparstnicy i nadczynność tarczycy, ganglioneuroblastoma i zatrucie małżami, autonomiczna neuropatia cukrzycowa i rak rdzeniasty tarczycy, amyloidoza i pokrzywka barwnikowa. Jaki jest wspólny mianownik tych – jakże odległych etiologicznie i klinicznie – schorzeń? Biegunka – jest nieodłącznym elementem obrazu każdego z nich. W przeszłości, kiedy medycyna dysponowała znacznie uboższym arsenałem badań laboratoryjnych, mikrobiologicznych, immunologicznych i obrazowych, rozpoznanie przyczyny biegunki było często wynikiem wyłącznie dokładnie zebranego wywiadu, badania przedmiotowego i sumy wiedzy i doświadczenia lekarza.






Obecnie biegunkę pod względem klinicznym charakteryzuje się dopiero w zestawieniu z innymi objawami towarzyszącymi: gorączką, parciem na stolec, wymiotami, a także z wynikiem badań przedmiotowych jamy brzusznej, a nawet z kompleksowym badaniem wielonarządowym. Biegunka zmusza do całościowego spojrzenia na pacjenta, wymaga od lekarza wielkiej wnikliwości i ostrożności, a nie tylko ograniczenia się do rutynowego postępowania.

W dużej grupie biegunek mechanizmy wywołujące wzajemnie się zazębiają, a w wielu postaciach etiopatomechanizm pozostaje niewyjaśniony. Z tego względu ustalenie jednoznacznej strategii skutecznego leczenia jest trudne i wymaga niejednokrotnie działań interdyscyplinarnych.



Postępowanie z pacjentami z biegunką obejmuje:



- identyfikację i leczenie swoistej przyczyny stanu biegunkowego,

- wyrównanie istniejących zaburzeń wodno-elektrolitowych,

- niekiedy konieczność użycia niespecyficznych środków przeciwbiegunkowych.


Biegunki ostre
i zatrucia pokarmowe


Zmiana stylu odżywiania, atrakcyjne, egzotyczne produkty żywnościowe sprowadzane z odległych części świata, spadek dbałości o bezpieczne przygotowanie posiłków, nowe nawyki żywieniowe, zapotrzebowanie na produkty łatwo dostępne, szybkie i wygodne w przyrządzeniu – to wszystko sprawia, że wiele osób choruje w wyniku kontaktu z żywnością. Nigdy dotąd tak duży asortyment produktów spożywczych nie był tak szeroko dostępny [1]. Pozornie bezpieczne produkty mogą stać się przyczyną zatruć pokarmowych pod postacią ostrej biegunki o różnym stopniu nasilenia.

Trudno oszacować...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.