facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2009
vol. 96
 
Share:
Share:
Book review

Leczenie chorób skóry

Maria Błaszczyk

Przegl Dermatol 2009, 96, 307–307
Online publish date: 2009/09/01
Article file
Get citation
 
 
Jest to pierwsze polskie wydanie tłumaczonego drugiego wydania angielskiego podręcznika–kompendium, dotyczącego terapii chorób skóry, w którym każdy z 235 rozdziałów (jednostek chorobowych) został napisany przez innego autora(ów). Stały postęp nauk medycznych powoduje, że do lecznictwa, w tym także dermatologicznego, wprowadza się nowe metody, które zmieniają dotychczasowe postępowanie w wielu chorobach skóry, co znalazło odbicie w treści omawianej publikacji. W podręczniku znalazły się rozdziały dotyczące zarówno często spotykanych dermatoz, jak i rzadkie, ale ważne jednostki chorobowe, z którymi stykają się dermatolodzy. Rozdziały uszeregowane są w porządku alfabetycznym, co niezwykle ułatwia korzystanie z tego podręcznika–kompendium. Redakcja wszystkich rozdziałów jest ujednolicona. W każdym rozdziale omówiono krótko obraz kliniczny choroby oraz badania specjalistyczne niezbędne do ustalenia prawidłowego rozpoznania. Postępowanie terapeutyczne przedstawiono w sposób pozwalający na szybkie zorientowanie się, jakie metody lecznicze są w danej chorobie stosowane, z rozbiciem na metody podstawowe (I rzutu) oraz metody tzw. II i III rzutu, które można zastosować np. w przypadku niepowodzenia leczniczego.
Każda z wymienionych metod terapeutycznych została opatrzona, co dla polskiego czytelnika jest zupełnym novum, symbolem literowym (od A do E), który odzwierciedla jej skuteczność ocenianą i udokumentowaną w badaniach klinicznych (A – najlepiej, E – najsłabiej udokumentowana), wyrażającą się liczbą publikacji uzasadniających jej stosowanie. Jest to nowatorskie, obiektywne przedstawienie metod terapeutycznych, które podnosi wartość tego podręcznika oraz pozwala „zapracowanym klinicystom”, o czym wspominają w przedmowie redaktorzy wydania anglojęzycznego, na szybki przegląd metod terapeutycznych oraz zorientowanie się w ich obiektywnie ocenianej skuteczności.
Całkowicie nowy, niespotykany w opracowaniach dotyczących terapii chorób skóry jest rozdział zatytułowany „Bioterroryzm”, w którym omówiono choroby zakaźne (wąglik, dżuma), mogące być zagrożeniem w wypadku ataku bioterrorystycznego. Dermatolodzy powinni znać metody diagnostyki i leczenia tych chorób, ponieważ wiele z nich ma charakterystyczne zmiany skórne ułatwiające właściwe rozpoznanie i zapobieganie ewentualnym epidemiom.
W podręczniku znalazły się również rozdziały z pogranicza klasycznej dermatologii i dermatologii estetycznej (rozstępy, samouszkodzenia, suchość skóry), która obecnie zajmuje ważne miejsce w praktyce lekarzy naszej specjalności.
Książka została wydana niezwykle starannie, na bardzo dobrym papierze, ma barwną szatę graficzną podkreślającą i różnicującą poszczególne części rozdziałów, co bardzo ułatwia wyszukiwanie interesujących czytelnika zagadnień. Liczy 419 stron i zawiera wiele zdjęć ilustrujących typowe zmiany kliniczne w omawianych chorobach skóry, co również podnosi jej wartość dydaktyczną.
Gratuluję profesorowi Andrzejowi Kaszubie oraz wydawnictwu trafnego wyboru i opublikowania tak ważnej dla dermatologów pozycji. Jest to pierwsze na rynku polskim nowoczesne kompendium terapeutyczne, które będzie niewątpliwie dobrze służyć lekarzom praktykom.
Copyright: © 2009 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.