Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
1/2012
vol. 15
 
Share:
Share:
abstract:

Leczenie przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe – od codzienności do sytuacji szczególnych

Janina Stępińska

Online publish date: 2012/06/25
View full text Get citation
 

Leczenie przeciwzakrzepowe



Leczenie przeciwzakrzepowe stosowane jest w kardiologii coraz częściej. Wydawać się może, że wskazania i przeciwwskazania są dokładnie określone, dawkowanie wynika z charakterystyki produktu leczniczego, wystarcza przestrzegać wytycznych. Takie przekonanie jest jednak dalekie od prawdy: mamy do dyspozycji coraz więcej, coraz silniej działających leków. Poszerzamy wskazania, łączymy ze sobą leki z różnych grup. Obliczono, że liczba możliwych kombinacji, przy stosowaniu zarejestrowanych leków, wynosi ponad 300.



Leczenie przeciwzakrzepowe doustnymi

antykoagulantami, antagonistami witaminy K

codzienność




Doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy antagonistów witaminy K (vitamin K antagonists – VKA) są stosowane od ponad 70 lat. Główne wskazania do ich stosowania to:

• migotanie przedsionków u chorych, którzy mają wskazania do profilaktyki udaru mózgu zgodnie ze skalą CHA2DS2-VASc(tab. 1., ryc. 1.),

• wada zastawkowa z towarzyszącym migotaniem przedsionków,

• wszczepienie zastawki mechanicznej serca,

• wszczepienie zastawki biologicznej – przez pierwsze

3 miesiące po operacji,

• żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,

• zatorowość płucna [1–4].

Zasady leczenia są powszechnie znane: lekarz ocenia wskazania, ryzyko powikłań krwotocznych, decyduje, jaki ma być docelowy INR, edukuje pacjenta, na czym polega leczenie VKA, i zaleca kontrolę INR (początkowo często, co kilka, kilkanaście dni, a wreszcie raz w miesiącu). Docelowy INR wynosi najczęściej 2,0–3,0, jedynie u chorych po wszczepieniu zastawki mechanicznej jego wartość jest uzależniona od rodzaju wszczepionej zastawki i od pozycji, w której zastawka jest wszczepiona (tab. 2.). Coraz częściej zaleca się konkretną docelową wartość, uznając, że wahania poziomu INR zwiększają ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych i krwotocznych.

Edukacja pacjentów ma ogromne znaczenie. Właściwie prowadzona może wyeliminować często popełniane błędy wpływające na bezpieczeństwo leczenia: ważne są informacje dotyczące interakcji z pokarmami, z innymi lekami, czasu działania, objawów krwawienia, które nie zawsze są jasne dla pacjentów. Duża część chorych, po odpowiednim przeszkoleniu może sama wyznaczać dawki leków. Jeden z poradników jest umieszczony na stronie internetowej...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.