Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
6/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Leki przeciwhistaminowe - co warto wiedzieć

Jerzy Kruszewski

Przew Lek, 2001, 4, 6, 30-36
Online publish date: 2003/09/23
View full text Get citation
 


W zakresie medycyny racjonalnej, nowa metoda lecznicza lub preparat farmakologiczny wywodzą się z racjonalnej wiedzy o chorobie, zwłaszcza dotyczącej jej przyczyn i patogenezy oraz rozważań na temat możliwości blokowania lub działania antagonistycznego wobec poszczególnych elementów jej patogenezy. Leki przeciwhistaminowe (LP), mające już ponadpięćdziesięcioletnią historię, są doskonałym przykładem sukcesu takiego podejścia na gruncie farmakoterapii chorób alergicznych (tab. 1.) [1].







Leki przeciwhistaminowe były i są stale udoskonalane, nie tylko na bazie postępu wiedzy o alergii chorobach ale również w ramach zapewnienia coraz większego bezpieczeństwa leczenia. Ich główne działanie – antagonizm wobec histaminy, jest bardzo istotne, zwłaszcza w leczeniu alergicznych nieżytów nosa i pokrzywek (tab. 2.). Są to zatem leki jakby stworzone dla tych jednostek chorobowych, co znajduje wyraz w wysokiej skuteczności klinicznej, bo histamina jest w tych chorobach mediatorem o podstawowym znaczeniu. Jednak z punktu widzenia szerszego zastosowania, wobec złożonej patogenezy innych chorób alergicznych, działanie ograniczone tylko do antagonizmu wobec histaminy nie jest w stanie zapewnić tak wysokiej skuteczności.




Możliwości działania
przeciwhistaminowego



Histamina jest aminą biogenną o wielokierunkowym fizjologicznym działaniu, w szczegółach jeszcze chyba nie do końca poznanym. Działanie histaminy dotyczyć może wielu narządów. Niezwykle ważny jest jej wpływ na naczynia krwionośne (w końcowym efekcie jest to rozszerzenie naczyń kapilarnych). Można wymienić kilka teoretycznych możliwości działania przeciwhistaminowego:

- hamowanie syntezy histaminy,

- wiązanie histaminy,

- przyspieszanie metabolizmu histaminy,

- blokowanie receptorów dla histaminy (rH1 i rH2).

W leczeniu chorób alergicznych, dysponując obecnie LP nowej generacji, wykorzystujemy głównie obwodowe działanie przeciwhistaminowe. Leki nowej generacji dzięki różnym własnościom tylko w niewielkim stopniu docierają do ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i blokują tu rH1. W praktyce blokada obwodowych rH1 okazała się zdecydowanie najbardziej efektywnym sposobem działania przeciwhistaminowego, do tego stopnia, że jest ono obecnie utożsamiane z lekami...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.