eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


4/2009
vol. 8
 
Share:
Share:
abstract:
Original paper

Lichen sclerosus of the vulva and autoimmunological diseases in the own material

Anita Olejek
,
Iwona Kozak-Darmas
,
Sylwia Kellas-Sleczka
,
Katarzyna Stęplewska
,
Karolina Sieroń-Stołtny
,
Stanisław Horak
,
Leszek Nowak
,
Aleksander Sieroń

Przegląd Menopauzalny 2009; 4: 193-195
Online publish date: 2009/09/07
View full text Get citation
 
Liszaj twardzinowy (lichen sclerosus – LS) sromu jest przewlekłym schorzeniem, którego etiologia nadal nie została do końca poznana. Objawy pojawiają się najczęściej w okresie okołomenopauzalnym, a chore skarżą się głównie na świąd i pieczenie [1].
Brak leczenia przyczynowego, przy zachowawczym leczeniu farmakologicznym, daje najczęściej krótkotrwałą poprawę. U części chorych leczenie takie nie przynosi efektów [2].
Wiele uwagi poświęca się obecnie poszukiwaniu przyczyn rozwoju LS, m.in. po to, aby wykorzystać tę wiedzę do opracowania skutecznej terapii [1–4]. Przedmiotem szczególnego zainteresowania są procesy immunologiczne mogące wiązać się z tym schorzeniem [5–7]. Bardzo często u kobiet z rozpoznanym LS sromu stwierdza się także inne schorzenia o podłożu autoimmunologicznym, takie jak łuszczyca, choroby tarczycy czy cukrzyca [8, 9]. Zwraca się uwagę na znaczenie ekspresji niektórych białek, limfocytów, liczby mikronaczyń w podścielisku oraz obecności nacieku zapalnego w rozwoju LS [3, 10–12]. Poznanie etiologii LS sromu i jego związków ze schorzeniami autoimmunologicznymi pozwoli zwiększyć skuteczność leczenia.

Cel pracy
Celem pracy była ocena rodzaju i częstości współwystępowania chorób autoimmunologicznych z LS sromu wśród pacjentek leczonych w Przyklinicznej Poradni Schorzeń Sromu Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Bytomiu.

Materiał i metody
Badaniami objęto 157 kobiet z LS leczonych w Przyklinicznej Poradni Chorób Sromu Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej ŚUM w Bytomiu od stycznia 2007 r. do stycznia 2009 r. U wszystkich chorych w badaniu histopatologicznym stwierdzono LS.
Pacjentki podczas pierwszej wizyty w Poradni Schorzeń Sromu wypełniały ankietę dotyczącą współwystępowania innych schorzeń przewlekłych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób autoimmunologicznych.
Następnie przeprowadzono szczegółową analizę schorzeń współwystępujących i ich ewentualnych związków z występowaniem LS sromu.
Ocenie poddano rodzinne występowanie przypadków LS w badanej grupie chorych.
Wszystkie chore nadal pozostają pod opieką Poradni. W zależności od wywiadu i stopnia nasilenia dolegliwości u pacjentek zastosowano leczenie farmakologiczne bądź terapię fotodynamiczną.
Na przeprowadzenie badań uzyskano zgodę Komisji Bioetycznej przy Śląskiej Akademii Medycznej w...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.