eISSN: 1689-1716
ISSN: 0324-8267
Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii/Archives of Forensic Medicine and Criminology
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Suplementy Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
SCImago Journal & Country Rank
3/2015
vol. 65
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
List do Redakcji

List do prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii prof. Jarosława Berenta i członków PTMSiK

Kurt Trübner

Arch Med Sąd Kryminol 2015; 65 (3): 190–191
Data publikacji online: 2016/03/18
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
Szanowny Panie Profesorze, Drodzy Członkowie Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii,
podczas zgromadzenia ogólnego członków PTMSiK, które odbyło się podczas XVI zjazdu Towarzystwa w Karpaczu, wybraliście mnie Państwo na członka honorowego PTMSiK. Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie i list gratulacyjny, który później otrzymałem.
Członkostwo to jest dla mnie wielkim zaszczytem, a jednocześnie nakłada na mnie wielką odpowiedzialność za kontynuację, pielęgnację i intensyfikację kontaktów z polskimi koleżankami i kolegami.
W 1989 r. niemieccy medycy sądowi powołali inicjatywę określoną nieco później jako związek Osteuropa-Verein Rechtsmedizin e.V., stawiając przed nim zadanie rozwijania i koordynowania współpracy pomiędzy niemieckimi medykami sądowymi a medykami sądowymi z krajów wschodniej i południowej Europy. Współpraca ta rozpoczęła się poprzez uczestnictwo naszych kolegów i koleżanek w corocznych konferencjach Deutsche Gesellschaft für Rechtsmedizin (DGRM), co było możliwe dzięki finansowemu wsparciu niemieckiego towarzystwa i wspólnych inicjatyw naukowych.
Jako następcy założyciela naszego towarzystwa, Dr Kühnholz, która kierowała nim do 2000 r., przez ostatnie dwie dekady udało mi się zacieśnić nasze kontakty, czego owocem są między innymi coroczne spotkania polskich i niemieckich kolegów na konferencjach DGRM. Regularnie naszymi gości byli prof. Świątek, dr Pufal, dr Kulikowska, dr Maksymowicz, dr Rygol, dr Gos, dr Woźniak i wielu innych. Rezultatami tych kontaktów są wspólne doniesienia naukowe i publikacje, jak również wizyty we współpracujących instytutach oraz prywatne znajomości i przyjaźnie.
Z przyjemnością wspominam kongresy w Polsce, w których uczestniczyłem i gdzie zaznałem Waszej gościnności oraz życzliwości: w Krakowie w 2004 r., w Krzyżowej w 2005 r. i w Karpaczu w 2013 r.
Za szczególne osiągnięcie naszej współpracy uważam polsko-niemieckie sympozjum w Katowicach pod tytułem „Błąd lekarski”, którego organizacja była możliwa dzięki zaangażowaniu dr. Rygola i jego zespołu.
Żywię głęboką nadzieję, że współpraca pomiędzy polskimi i niemieckimi medykami sądowymi będzie jeszcze bardziej intensywna, a ja będę mógł mieć w tym swój udział.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Dr med. Kurt Trübner
Vorsitzender Osteuropa-Verein Rechtsmedizin e.V.
Institut für Rechtsmedizin
Universitätsklinikum Essen
Hufelandstraße 55
45122 Essen

Dear Professor Berent,...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.