Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
6/2005
vol. 8
 
Share:
Share:
abstract:

Lokomotywa przyszłości

Przew Lek 2005; 6: 105-106
Online publish date: 2005/09/19
View full text Get citation
 
Nowy lek na osteoporozę

Ile pieniędzy na leczenie osteoporozy wydaje się w naszym kraju – nie wiadomo. Jedno jest pewne – na rynku pojawił się konkurencyjny, w stosunku do importowanych, preparat, który 3-krotnie zmniejsza koszty terapii. To Ostemax 70 Comfort, którego produkcja została opatentowana przez Polpharmę, a opracowanie innowacyjnej metody uzyskiwania substancji czynnej jest zasługą zespołu, kierowanego przez prof. Janusza Rachonia z Politechniki Gdańskiej.
Współpraca obu firm została zauważona i wyróżniona przez kapitułę Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Jak podkreślił podczas wręczania nagrody prezydent Aleksander Kwaśniewski: – O unikalności opracowanej przez gdańskich naukowców syntezy zdecydowała możliwość wykorzystania do niej tanich, rodzimych surowców. Warto podkreślić, że mamy tu przykład wzorowej współpracy placówki naukowej z producentem. Oby waszym śladem szło jak najwięcej ośrodków naukowych oraz firm polskich.
Prezydencka zachęta jest o tyle ważna, że w Polsce wydatki na naukę znajdują się na szarym końcu. Podczas gdy w krajach UE średnie wydatki na ten cel wynoszą 3 proc. PKB, w Polsce badania i rozwój pochłaniają jedynie 0,65 Produktu Krajowego Brutto. Jakby tego było mało, w krajach starej Piętnastki ponad 51 proc. firm współpracuje z ośrodkami naukowymi. W Polsce współpracę naukowo-badawczą nad innowacyjnymi technologiami deklaruje niespełna 2 proc. zakładów produkcyjnych. Tymczasem, jak stwierdza prof. Janusz Rachoń:
– Wyniki badań naukowych muszą przekładać się na komercyjne sukcesy polskiego przemysłu. Musimy ze sobą współpracować tak, aby praca ludzi nauki została przełożona na innowacyjne technologie, które znajdą zastosowanie w produkcji.
Modelowym przykładem udanej współpracy jest opracowanie na Politechnice Gdańskiej nowej metody uzyskiwania alendronianu sodu, substancji, która stała się podstawą leku Ostemax 70 Comfort, produkowanego przez Polpharmę. Dzięki wdrożeniu do produkcji innowacyjnej metody syntezy substancji czynnej, firma nie tylko uniezależniła się od zagranicznych dostawców, ale stała się jej znaczącym eksporterem m.in. do USA, Kanady, Danii, Włoch i Indii.
Warto podkreślić początek drogi, której zwieńczeniem jest sukces naukowy i komercyjny. Jak często bywa w takich przypadkach, wszystko zaczęło się w domowym zaciszu. – Moja żona, Krystyna Suchecka-Rachoń oraz syn, Dominik Rachoń, są...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.