4/2013
vol. 100
Artykuł przeglądowy
Łuszczyca a narząd wzroku
Agnieszka Owczarczyk-Saczonek
,
Przegl Dermatol 2013, 100, 269–273
Data publikacji online: 2013/09/09
Pobierz cytowanie
Zmiany chorobowe w obrębie narządu wzroku w łuszczycyZmiany chorobowe w łuszczycy nie dotyczą tylko skóry i aparatu paznokciowego, mogą zajmować również błony śluzowe oraz narząd wzroku. Objawy oczne występują u ok. 10% pacjentów, częściej u mężczyzn niż u kobiet, najczęściej w postaci zaczerwienienia, zapalenia spojówek, wykwitów łuszczycowych na skórze powiek lub w ciężkich postaciach łuszczycy jako wywinięcie powiek (ang. ectropion) [1].
Po raz pierwszy na związek zmian chorobowych oka i łuszczycowego zapalenia stawów zwrócili uwagę Lambert i Wright [2] w 1976 r. Autorzy stwierdzili u 31,2% pacjentów objawy zapalenia spojówek, a u 7,1% zapa-
lenie tęczówki, natomiast Chandran i wsp. donoszą o występowaniu zmian ocznych aż u 67% pacjentów,
a 20% z nich miało więcej niż jedną nieprawidło-
wość [3].
Nie jest znany dokładnie patomechanizm występowania zmian łuszczycowych i zaburzeń w obrębie oka. Najnowsze badania Nakajimy i wsp. [4] pokazują, że PEDF (ang. pigment epithelium-derived factor) występujący w ludzkich komórkach nabłonka barwnikowego siatkówki jest również adipokiną wydzielaną przez adipocyty. Okazuje się, że stężenia PEDF były zwiększone w surowicy pacjentów z zespołem metabolicznym oraz u pacjentów z łuszczycą w porównaniu z grupą kontrolną. Ponadto związek między PEDF i TNF-α był skorelowany negatywnie u chorych na łuszczycę, choć nie był on istotny statystycznie. Dane te potwierdzają obserwowaną zależność między łuszczycą a zespołem metabolicznym i mogą tłumaczyć częstsze występowanie u chorych zaburzeń dotyczących narządu wzroku [4].
PEDF jest endogennym regulatorem wielu procesów fizjologicznych i patologicznych. Stymuluje różnicowanie ludzkich retinoblastów do fenotypu neuronalnego, wzmaga rozwój i przeżycie fotoreceptorów siatkówki oraz neuronów ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, a także chroni niedojrzałe neurony przed apoptozą. Jako jeden z najsilniejszych inhibitorów angiogenezy działa antagonistycznie w stosunku do czynnika wzrostu śródbłonka naczyń (ang. vascular endothelial growth factor – VEGF) i hamuje tworzenie nowych naczyń [5].
Zmiany w obrębie powiek
Najczęściej obserwuje się stan zapalny w postaci zaczerwienienia z towarzyszącym powierzchownym złuszczaniem oraz uczucie świądu i pieczenia, które dotyczy 2,3–7% chorych. Czasami widoczne są łuski w obrębie rzęs. Przewlekły proces może powodować wywinięcie powiek, utratę rzęs, a nawet zaburzenie funkcji gruczołów Meiboma [6–8]. Częściej zmiany w obrębie powiek pojawiają się w przebiegu ciężkiej postaci łuszczycy (erytrodermia) lub uogólnionej łuszczycy krostkowej [6]. W leczeniu zaleca się stosowanie inhibitorów kalcyneuryny i krótko glikokortykosteroidów średniej mocy oraz monitorowanie ciśnienia śródgałkowego [9, 10].
Zmiany w obrębie spojówek
Zapalenie spojówek może towarzyszyć zmianom łuszczycowym na powiekach nawet u ponad 60% chorych [9]. Może być również wynikiem podrażnienia bądź alergii na stosowane preparaty lecznicze [9]. Do najczęstszych objawów zalicza się zaczerwienienie, uczucie „piasku pod powiekami” i światłowstręt [9]. Jest to forma przewlekłego, nieswoistego zapalenia, które może doprowadzić do zespołu suchego oka, a nawet objawów zarośnięcia worka spojówkowego (ang. symblepharon) i uszkodzenia rogówki [6].
Objaw suchego oka obserwuje się czasami jako niezależny problem, podobnie jak w innych chorobach autoimmunologicznych, i może on dotyczyć nawet 18% chorych na łuszczycę [6, 11, 12]. Prawdopodobnie spowodowane jest to niedoborem L-argininy i zwiększeniem produkcji -defensyny [13]. W najnowszych badaniach Her i wsp. wykazali istotną różnicę w wydzielaniu filmu łzowego i objawów suchego oka u pacjentów z łuszczycą w porównaniu z grupą kontrolną, ale nie wykazano różnic w objawie Schirmera i funkcji gruczołów Meiboma [12]. Niestabilność filmu łzowego z zaburzoną aktywnością gruczołów Meiboma obserwowali Zengin i wsp. [14].
Zmiany w obrębie rogówki
Pierwotne zmiany w obrębie rogówki rzadko dotyczą chorych na łuszczycę plackowatą, częściej występują u pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów (u ok. 2,7% ) [2] i zwykle następują wskutek zapalenia spojówek lub zespołu suchego oka [6]. Oprócz objawów zmętnienia, nadżerek i neowaskularyzacji, obserwuje się – podobnie jak w grudce łuszczycowej – parakeratozę [6]. Prawdopodobnie zmiany te mogą powstawać, podobnie jak zmiany skórne, na zasadzie
objawu Koebnera [14].
Zmiany w błonie naczyniowej oka
Jest to bardzo poważne powikłanie, które może wystąpić u chorych na łuszczycę i ma charakter zapalenia autoimmunologicznego. Zwykle dotyczy tęczówki lub ciała rzęskowego przedniego odcinka błony naczyniowej oka, rzadziej jej tylnego odcinka [7, 9, 15]. Powszechnie uważa się, że zapalenie błony naczyniowej oka z zapaleniem tęczówki częściej występują u pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów [16] i obserwuje się je u 7–25% chorych [9, 15]. Wyniki badań wykonanych w dużej grupie, obejmujących także członków rodziny pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, potwierdzają silny związek między predyspozycją genetyczną (obecność HLA-B27) i zapaleniem błony naczyniowej oka [7]. Problem ten dotyczy dwukrotnie częściej mężczyzn niż kobiet. Zapalenie błony naczyniowej oka jest na ogół jednostronne i zwykle ustępuje samoistnie po 3 miesiącach od wystąpienia objawów. Nawroty są pow-szechne i mogą występować w obrębie drugiego oka [7, 17]. U pacjentów z nawracającym zapaleniem tęczówki bez objawów spondyloartropatii, ale z HLA--B27, może występować niekompletna postać spondyloartropatii [7, 17].
Obserwuje się również współistnienie zapalenia
błony naczyniowej oka z łuszczycą, niezależnie od zapalenia stawów. Dotyczy to głównie pacjentów w starszym wieku. Zmiany mają podstępny początek i współistnieją z zajęciem ciała szklistego i siatkówki [18]. Stwierdzono również częstsze współistnienie uveitis z łuszczycą krostkową niż z innymi postaciami klinicznymi łuszczycy [8]. Objawy zapalenia spojówek, światłowstręt, ból, obrzęk lub inne niewyjaśnione zaburzenia widzenia mogą sugerować początek choroby [7, 9]. Prawdopodobnie spowodowane jest to nadmierną aktywnością granulocytów obojętnochłonnych [7]. Chandran i wsp. stwierdzili występowanie obuocznego zapalenia błony naczyniowej o cięższym i dłuższym przebiegu u 2% pacjentów z łuszczycą, niezależnie od nasilenia zapalenia skóry [3]. Durrani i Foster [15] sugerują wyodrębnienie szczególnej postaci tzw. łuszczycowego zapalenia błony naczyniowej oka. Porównali oni grupę pacjentów z uveitis i obecnym HLA-B27 bez łuszczycy oraz grupę chorych na łuszczycę. Zapalenie błony naczyniowej oka u pacjentów z łuszczycą było częściej dwustronne (65% vs 7–21%), trwało dwukrotnie dłużej w porównaniu z uveitis skojarzonym z HLA-B27 u pacjentów bez łuszczycy [15]. Dane te wskazują, że obecność HLA-B27 warunkuje rozwój bardziej opornej i cięższej postaci zapalenia błony naczyniowej oka [7, 15]. Dodatkowo u pacjentów z łuszczycą i zapaleniem błony naczyniowej oka stwierdza się obecność genu HLA-B51 [6, 7].
W leczeniu zmian łuszczycowych z towarzyszącym zapaleniem błony naczyniowej oka bardzo korzystne wyniki osiąga się przy zastosowaniu przeciwciała monoklonalnego anty-TNF-α [9, 19].
Podsumowując – czynnikami predysponującymi do wystąpienia zapalenia błony naczyniowej oka u chorych na łuszczycę są: łuszczycowe zapalenie stawów, osiowa artropatia, łuszczyca krostkowa, obecność
antygenu HLA-B27, późny początek łuszczycy (typ II) i płeć męska [7].
Zmiany w obrębie soczewki
Pierwotne zmiany w soczewce u pacjentów z łuszczycą są bardzo rzadkie. Najczęściej są to powikłania jatrogenne. Powstawanie zaćmy u chorych na łuszczycę może być wynikiem PUVA-terapii.
Do innych rzadszych chorób narządu wzroku współistniejących z łuszczycą należą: zespół Browna (brak ruchu oka chorego w przywiedzeniu i ku górze), zapalenie mięśnia okrężnego oka, zapalenie błony naczyniowej typu birdshot czy nieprawidłowy wzrost rzęs (trichiasis) [8].Wpływ metod leczenia łuszczycy na narząd wzrokuFototerapia i fotochemioterapia
Jedną z najbardziej popularnych i skutecznych metod leczenia łuszczycy jest fototerapia. Do najczęściej stosowanych jej odmian należą: fotochemioterapia (PUVA, PUVA-sol, PUVA-bath, Re-PUVA), wąskopasmowy UVB (311 nm) oraz SUP [20].
Najbardziej efektywna jest fotochemioterapia (PUVA), wprowadzona do leczenia łuszczycy przez Parrisha i wsp. w 1974 r. [21]. W metodzie fotochemioterapii pacjent otrzymuje psoraleny doustnie (pochodne furokumaryn), najczęściej 8-metoksypsoralen (8MOP) na 1 godzinę w dawce 0,6 mg/kg m.c. lub
5-metoksypsoralen (5MOP) na 2 godziny w dawce
1,2 mg/kg m.c. lub w postaci pędzlowania ognisk chorobowych 0,1-procentowym roztworem bezpośrednio przed naświetlaniem UVA (320–400 nm). Aby osiągnąć zamierzony efekt leczniczy, poza odpowiednim dawkowaniem psoralenu, należy zapewnić odpowiednio dużą energię promieniowania [20].
Psoraleny po podaniu doustnym przenikają rów-nież do oka, szczególnie do jego przedniego odcinka (rogówka, spojówka, soczewka) [22]. Po ekspozycji na promieniowanie UVA psoraleny wiążą się z zasadami pirymidynowymi DNA i RNA. Ponieważ soczewka oka nie złuszcza swoich komórek, psoraleny kumulują się w niej w trakcie kolejnych zabiegów PUVA, co zwiększa ryzyko wystąpienia nieodwracalnych zmian w postaci zmętnienia soczewki oraz zaćmy [23, 24]. Celowe jest więc podczas całej kuracji, a bezwzględnie konieczne w dniach naświetlań, unikanie słońca i noszenie przyciemnionych okularów z odpowiednim filtrem UVA i UVB [20]. Znane są jednak badania, które nie potwierdzają związku pomiędzy rozwojem zaćmy a leczeniem PUVA [24–26]. W najnowszych przekrojowych badaniach Malanosa i Sterna [24] przebadano w ciągu 25-letniej obserwacji ponad 1200 chorych leczonych PUVA i nie wykazano u nich zwiększonego ryzyka rozwoju zaćmy. Pacjenci uczestniczący w badaniu zostali jednak dokładnie poinstruowani o konieczności noszenia okularów ochronnych z filtrem UVA.
W badaniach Spera i wsp. [22] stwierdzono, że fototerapia i fotochemioterapia u chorych na łuszczycę mogą przyczyniać się do powstania zespołu suchego oka oraz nasilać istniejący już zespół suchego oka. Ponadto ból oczu po sesjach UV-terapii, pojawiający się często kilka godzin później, może być związany z UV-
-keratitis, zwykle w wyniku złego dopasowania okularów, co powoduje niedostateczną ochronę oczu [6].
Glikokortykosteroidy stosowane miejscowo i ogólnie
Glikokortykosteroidy stosowane miejscowo i ogólnie powodują wzrost ryzyka rozwoju zaćmy podtorebkowej tylnej [6]. Zależy to od dawki i czasu trwania leczenia, a nie zależy od drogi podawania leku i wieku pacjenta [27]. Niestety objawy rzadko cofają się po odstawieniu leczenia [28].
Innym problemem wynikającym ze stosowania glikokortykosteroidów jest wzrost ciśnienia śródgałkowego, które powoduje jaskrę z otwartym kątem przesączania. Ryzyko wystąpienia jest większe przy stosowaniu preparatów miejscowych niż podawanych ogólnie. Wykazano zależność między wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego a doustną dawką glikokortykosteroidów (wzrost o 1,4 mm Hg średniego ciś-
nienia na każde 10 mg prednizolonu) [29].
Jaskra kortykosteroidozależna jest rodzajem jaskry z otwartym kątem przesączania. Obserwuje się stopniowy, początkowo bezbolesny wzrost ciśnienia śródgałkowego z rozwijającą się neuropatią i odpowiadającymi jej ubytkami pola widzenia. Po osiągnięciu wysokich wartości ciśnienia śródgałkowego występują objawy bólowe niereagujące na niesteroidowe leki przeciwzapalne i pogorszenie widzenia [29].
Dokładny mechanizm jaskry indukowanej glikokortykosteroidami nie jest całkowicie poznany. Prawdopodobnie dochodzi do wzrostu oporu odpływu na poziomie beleczkowania. Pierwszym etapem w postępowaniu jest przerwanie stosowania steroidu i włączenie leczenia przeciwjaskrowego i zwykle ob-
serwuje się regresję objawów. W przypadkach opornych należy jednak rozważyć laserową trabekuloplastykę lub interwencję chirurgiczną [29].
Metotreksat
Metotreksat może być przyczyną obrzęku powiek, przekrwienia spojówek, nasilonego łzawienia i światłowstrętu [30]. Dożylne stosowanie tego leku może
powodować zapalenie rogówki, zapalenie spojówek i zespół suchego oka [6].
Retinoidy
U pacjentów przyjmujących retinoidy mogą pojawić się objawy zespołu suchego oka [8]. Dodatkowo retinoidy mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia zaćmy u chorych na łuszczycę, szczególnie gdy są stosowane w połączeniu z fototerapią [6, 8]. Opisywane są także inne objawy, takie jak: zaburzenie widzenia kolorów, niewyraźne widzenie, ślepota zmierzchowa [31, 32]. Prawdopodobną przyczyną jest konkurencja pomiędzy kwasem retinowym a retinolem o miej-
sca wiązania [27]. Czasami widoczna jest utrata brwi i rzęs [31, 32]. Opisano również zapalenie nerwu wzrokowego po zastosowaniu retinoidów [30].WnioskiZaburzenia okulistyczne w łuszczycy stanowią nadal niedoceniany problem, dlatego dermatolodzy powinni być wyczuleni na ich pierwsze objawy. Chandran i wsp. sugerują, że nasilenie zmian łuszczycowych w skali s-PGA > 5 powinno być wskazaniem do oceny okulistycznej, ponieważ świadczy o większym ryzyku rozwoju zaćmy i zapalenia błony naczyniowej oka, zwłaszcza u osób poniżej 50 lat [3]. Podobnie okuliści powinni mieć świadomość, że łuszczyca predysponuje do powstawania pewnych zaburzeń w obrębie narządu wzroku. Wydaje się rozsądne, aby zalecać badania okulistyczne raz na rok u pacjentów z ciężką łuszczycą, zwłaszcza leczonych ogólnie, oraz u chorych na łuszczycowe zapalenie stawów.Piśmiennictwo 1. Christophers E., Sterry W.: Psoriasis. [w:] Dermatology in general medicine. T.B. Fitzpatrick, A.Z. Eisen, K. Wolff (red.), McGraw Hill, New York, 1993, 489-511.
2. Lambert J.R., Wright V.: Eye inflammation in psoriatic arthritis. Ann Rheum Dis 1976, 35, 354-356.
3. Chandran N.S., Greaves M., Gao F., Lim L., Cheng B.C.: Psoriasis and the eye: prevalence of eye disease in Singaporean Asian patients with psoriasis. J Dermatol 2007, 34, 805-810.
4. Nakajima H., Nakajima K., Tarutani M., Sano S.: The role of pigment epithelium-derived factor as an adipokine in psoriasis. Arch Dermatol Res 2012, 304, 81-84.
5. Marciniak K., Butwicka A., Nowak J.Z.: PEDF – endogenny czynnik o silnym działaniu neuroprotekcyjnym, neurotroficznym i antyangiogennym. Postepy Hig Med Dosw 2006, 60, 387-396.
6. Rehal B., Modjtahedi B.S., Morse L.S.: Ocular psoriasis.
J Am Acad Dermatol 2011, 65, 1202-1212.
7. Fraga N.A., de Oliveira M.F., Follador I., Rocha B.O., Ręgo V.R.: Psoriasis and uveitis: a literature review. An Bras Dermatol 2012, 87, 877-883.
8. Erbagci I., Erbagci Z., Gungor K., Bekir N.: Ocular anterior segment pathologies and tear film changes in patients with psoriasis vulgaris. Acta Med Okayama 2003, 57,
299-303.
9. Au S., Yaniv S., Gottlieb A.B.: Psoriatic eye manifestations. Psoriasis Forum 2011, 17, 169-179.
10. Zhu F., Tao J.P.: Bilateral upper and lower eyelid severe psoriasiform blepharitis: case report and review of literature. Ophthal Plast Reconstr Surg 2011, 27, 138-139.
11. Cordero-Coma M., Anzaar F., Sobrin L., Foster C.S.: Systemic immunomodulatory therapy in severe dry eye secondary to inflammation. Ocul Immunol Inflamm 2007, 15, 99-104.
12. Her Y., Lim J.W., Han S.H.: Dry eye and tear film functions in patients with psoriasis. Jpn J Ophthalmol 2013 [Epub ahead of print].
13. Jager K., Garreis F., Posa A., Dunse M., Paulsen F.P.: Functional relationship between cationic amino acid transporters and beta-defensins: implications for dry skin diseases and the dry eye. Ann Anat 2010, 192, 65-69.
14. Zengin N., Tol H., Balevi S., Gunduz K., Okudan S., Endoğru H.: Tear film and meibonian glands functions in psoriasis. Acta Ophtalmol Scan 1996, 74, 358-360.
15. Durrani K., Foster C.S.: Psoriatic uveitis: a distinct clinical entity? Am J Ophthalmol 2005, 139, 106-111.
16. Gladman D.D., Antoni C., Mease P., Clegg D.O., Nash P.: Psoriatic arthritis: epidemiology, clinical features, course, and outcome. Ann Rheum Dis 2005, 64, 14-17.
17. Paiva E.S., Macaluso D.C., Edwards A., Rosenbaum J.T.: Characterisation of uveitis in patients with psoriatic arthritis. Ann Rheum Dis 2000, 59, 67-70.
18. Knox D.L.: Psoriasis and intraocular inflammation. Trans Am Ophthalmol Soc 1979, 77, 210-224.
19. Huynh N., Cervantes-Castaneda R.A., Bhat P., Gallagher M.J., Foster C.S.: Biologic response modifier therapy for psoriatic ocular inflammatory disease. Ocul Immunol Inflamm 2008, 16, 89-93.
20. Fornalczyk-Wachowska E., Kuliński W.: Wykorzystanie promieniowania nadfioletowego w lecznictwie dermatologicznym. Balneologia Polska 2007, 49, 86-92.
21. Parrish J.A., Fitzpatrick T.B., Tanenbaum L., Pa-
thak M.A.: Photochemotherapy of psoriasis with oral methoxalen and longwave ultraviolet light. N Engl J Med 1974, 23, 1207-1211.
22. Spera A., Skonieczna K., Chorążyczewska W., Mulak M., Reich A.: Wpływ fototerapii na wystąpienie zespołu suchego oka u pacjentów z łuszczycą. Postep Derm Alergol 2010, 27, 415-420.
23. Andley U.P., Chylack L.T.: Recent studies on photodamage to the eye with special reference to clinical phototherapeutic procedures. Photodermatol Photomed 1990, 3,
98-105.
24. Malanos D., Stern R.S.: Psoralen plus ultraviolet A does not increase the risk of cataracts: a 25-year prospective study. J Am Acad Dermatol 2007, 57, 231-237.
25. Stern R.S.: Ocular lens findings in patients treated with PUVA: photochemotherapy follow-up study. J Invest Dermatol 1994, 4, 534-538.
26. Placek W., Golińska A., Sztaba-Kania M.: Wyniki leczenia łuszczycy metodą fotochemoterapii w materiale Kliniki Dermatologicznej AM w Gdańsku oraz objawy uboczne i odległe następstwa związane z tą metodą leczenia ze szczególnym uwzględnieniem oceny narządu wzroku. Postępy w leczeniu łuszczycy ze szczególnym uwzględnieniem metod fotobiologicznych. Pamiętnik Konferencji Naukowo-Szkoleniowej. Gdynia, 5–6 maja 1986, 1-21.
27. Li J., Tripathi R.C., Tripathi B.J. Drug-induced ocular disorders. Drug Saf 2008, 31, 127-141.
28. Tripathi R.C., Tripathi B.J.: The eye. [w:] Pathology of drug-induced and toxic diseases. R. Riddell (red.), Churchill Livingstone, New York, 1982, 377-456.
29. Razeghinejad M.R., Myers J.S., Jay Kat L.: Iatrogenic glaucoma secondary to medications. Am J Medicine 2011, 124, 20-25.
30. Jaanus S.: Ocular effects of systemic medications. Optician 2007, 26, 30-33.
31. Yamauchi P.S., Rizk D., Kormeili T., Patnaik R., Lo-
we N.J.: Systemic retinoids. [w:] Therapy of moderate-to-severe psoriasis. G.D. Weinstein, A. Gottlieb (red.). Marcel Dekker, New York, Basel, 2005, 119-130.
32. Lerman S.: Ocular side effects of accutane therapy. Lens Eye Toxic Res 1992, 9, 429-438.
Otrzymano: 8 VII 2013 r.
Zaakceptowano: 23 VII 2013 r.
Copyright: © 2013 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|