eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
2/2019
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Łuszczyca w szczególnych lokalizacjach

Klaudia Dopytalska
1
,
Piotr Sobolewski
1
,
Agata Błaszczak
1
,
Elżbieta Szymańska
1
,
Irena Walecka
1

  1. Klinika Dermatologii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Warszawa
Data publikacji online: 2019/08/22

WPROWADZENIE

Łuszczyca jest przewlekłą dermatozą zapalną, która dotyczy u 1–3% populacji ogólnej [1]. Szacuje się, że u ok. 70–80% chorych łuszczycowe zmiany skórne mają łagodny charakter i wymagają jedynie leczenia miejscowego. W pozostałej grupie zmiany są bardziej nasilone i niezbędne jest wdrożenie zaawansowanych metod terapii [2]. Zmiany skórne w przebiegu łuszczycy są najczęściej umiejscowione na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy, w obrębie pępka i w okolicy lędźwiowej. Rzadziej wykwity łuszczycowe mogą występować w obrębie paznokci (23–27%), na twarzy (49%), na powierzchni dłoniowej rąk i podeszwach stóp (12–16%) lub w okolicach wyprzeniowych (21–30%).
Pacjenci z łuszczycą stanowią niejednorodną populację ze względu na zróżnicowany przebieg choroby, której poszczególne postacie różnią się stopniem nasilenia i powierzchnią zajętej skóry. Powszechnie wiadomo, że łuszczyca wiąże się z dużym obciążeniem fizycznym, psychicznym, społecznym i ekonomicznym, a także stygmatyzacją pacjentów. Obniżenie jakości życia u chorych ma związek nie tylko z wielkością powierzchni skóry objętej zmianami, ale także z ich umiejscowieniem. Z tego względu łuszczyca występująca w szczególnych lokalizacjach wymaga odpowiedniego postępowania, które omówiono w poniższym przeglądzie [3].

ŁUSZCZYCA OWŁOSIONEJ SKÓRY GŁOWY

Szacowana częstość występowania łuszczycy owłosionej skóry głowy wśród pacjentów z łuszczycą wynosi 45–56% [3]. W jednym z badań epidemiologicznych wykazano, że zmiany skórne w obrębie owłosionej skóry głowy mogą występować u nawet 90% chorych na łuszczycę w pewnym okresie życia [4, 5].
Łuszczyca owłosionej skóry głowy objawia się występowaniem rumieniowych wykwitów i srebrzystobiałych, łuszczących się łusek (ryc. 1). Skóra objęta zmianami jest wyjątkowo przesuszona, co często powoduje jej pękanie i krwawienie na powierzchni. Zmiany w obrębie owłosionej skóry głowy zazwyczaj przebiegają ze świądem o dużym nasileniu. Wielu pacjentów zgłasza również uczucie bolesności lub pieczenia skóry. Pacjenci z łuszczycą skóry głowy są szczególnie podatni na objaw Köbnera – powstawanie zmian łuszczycowych w następstwie doznanego urazu skóry, na przykład podczas rutynowej pielęgnacji włosów. Zdrapywanie i usuwanie łuski może być przyczyną wtórnego okresowegołysienia.
Zajęcie owłosionej skóry głowy u pacjentów z łuszczycą ma istotny negatywny wpływ na jakość ich życia. Ponad 70% chorych z tej grupy zgłasza trudności przy...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.