Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
9/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

MEDICA 2003 prezentuje sposoby efektywnego przetwarzania danych w ośrodkach opieki zdrowotnej
Szlaki kliniczne to droga do oszczędności i lepszej orientacji pacjentów

Przew Lek 2003, 6, 9, 96-97
Online publish date: 2004/02/26
View full text Get citation
 
Pomysły na skrócenie czasu hospitalizacji bez uszczerbku dla zdrowia pacjentów są obecnie w cenie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Tylko szpitale, w których chorzy szybko wstają z łóżka, będą w stanie przetrwać wprowadzenie nowego systemu rachunkowości (DRG) dla ośrodków zdrowia w Niemczech. W przyszłości rozliczenia mają być oparte na zryczałtowanych opłatach ustalanych w zależności od rozpoznania, a nie na długości pobytu w szpitalu. W dyskusjach o wydajnych rozwiązaniach optymalnie łączących medyczne i ekonomiczne aspekty zarządzania szpitalami coraz większą popularność zyskuje koncepcja szlaków klinicznych. Podczas największych targów medycznych na świecie – MEDICA (Düsseldorf, 19–22 XI 2003 r.) wystawcy zaprezentują oprogramowanie, bez którego nie mogą się już obejść osoby odpowiedzialne za organizację złożonych procesów opieki szpitalnej.


W przyszłości cały pobyt chorego w szpitalu, od momentu przyjęcia do wypisania, będzie zorganizowany w sposób optymalny pod względem czasu i kosztów opieki i w coraz większym stopniu będzie przypominał kontrolowany proces. Przypadkowe zdarzenia zostaną wyeliminowane, a regułą stanie się systemowe planowanie. Długie kolejki przed laboratorium diagnostyki obrazowej, przekładanie terminów zabiegów czy przetrzymywanie pacjentów w szpitalu będzie należeć do przeszłości. Dawniej to pacjent musiał się dostosować do organizacji szpitala – teraz to się zmieni. W celu zapewnienia szybkiego, niepowikłanego i skutecznego leczenia, jak również efektywności kosztowej, szpital powinien być zorientowany na pacjenta.

Specjaliści określili takie metody zarządzania mianem szlaków klinicznych. Służą one optymalizacji usług świadczonych przez szpitale, zarówno pod względem medycznym, jak i ekonomicznym. Szlak kliniczny należy rozumieć jako znormalizowane podejście i staranne zarządzanie procesami, umożliwiające sprawowanie kontroli nad złożonymi strukturami. Szlak kliniczny określa, w jaki sposób należy leczyć daną chorobę, co dzieje się w różnych miejscach szpitala i ile kosztuje każdy proces. Lekarz może jednak zejść ze szlaku, jeżeli wymaga tego dobro pacjenta. Szlaki organizacyjne określające ramy czasowe oraz szlaki medyczne bazujące na obowiązujących wytycznych to przyszłość rutynowych schematów postępowania w medycynie klinicznej.


Normalizacja to większa jasność


Należy uprościć skomplikowane szlaki związane, np. z zabiegiem...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.