ARCHIVAL" /> Martin Naboth (1675–1721)
Termedia.pl
 
 
ISSN: 1231-6407
Ginekologia Praktyczna - - - ARCHIVAL
Current issue Archive About the journal Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
6/2005
vol. 13
 
Share:
Share:
abstract:

Martin Naboth (1675–1721)

Janusz Kubicki

Gin Prakt 2005; 87, 6: 41
Online publish date: 2006/01/20
View full text Get citation
 
Na podstawie tłumaczenia książkiKamienie milowe położnictwa i ginekologii
Harolda Speerta, profesora ginekologii i położnictwa Uniwersytetu Columbia w Nowym Yorku


Martin Naboth urodził się 16 stycznia 1675 r. w Saksonii. Studiował na uniwersytecie w Lipsku, gdzie uzyskał doktorat w zakresie nauk medycznych w roku 1703. Niestety, bardzo mało informacji dotyczących jego życia i działalności naukowej jest znanych. Wiadomo jednak, że pierwsze lata po ukończeniu studiów medycznych Naboth poświęcił badaniom anatomicznym, przede wszystkim kobiecego narządu rodnego.
W roku 1707 mianowany został profesorem chemii na uniwersytecie w Lipsku. Naboth zmarł 23 maja 1721 roku w Lipsku w wieku zaledwie 45 lat.
Pracą życia Nabotha było dzieło, które ogłosił w 32. roku życia (1707) pt. De Sterilitate Mulierum. W pracy po raz pierwszy opisał obecność cystowatych tworów na szyjce macicy, które błędnie uznawał za kobiece komórki jajowe, nadając im nazwę ovarium novum. Dopiero po jego śmierci wykazano, że twory te mają charakter torbielek retencyjnych, ale na cześć jego odkrywcy do dzisiaj noszą nazwę jajeczek Nabotha (Ovula Nabothi).
Pęcherzyki Nabotha powstają wskutek zamknięcia przewodów wyprowadzających gruczołów znajdujących się w obrębie kanału szyjki macicy, która pozbawiona jest gruczołów, jako okrągłe wypukłe torbielowate twory dochodzące do wielkości śliwki (a nawet jaja kurzego).
Postępowanie w przypadkach stwierdzenia na tarczy części pochwowej szyjki macicy pęcherzyków Nabotha jest dyskusyjna. Duże pojedyncze pęcherzyki Nabotha można sakryfikować, czasami następowo sączkować. Liczne pęcherzyki Nabotha na szyjce macicy (erosio cystica) po wykonaniu badań cytologicznych histopatologicznych powinny być leczone konizacją chirurgiczną (a nie elektrokonizacją), co pozwala na dokładną weryfikację histopatologiczną.
W dobie niehonorowania pamięci wybitnych luminarzy, co obserwuje się w innych specjalnościach, możemy się cieszyć, że w ginekologii do dzisiaj pęcherzyki (gruczoły) retencyjne znajdujące się na tarczy części pochwowej szyjki macicy noszą nazwę ich odkrywcy – Nabotha.


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.