Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
9/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Masywny zator tętnicy płucnej w przebiegu zakrzepicy splotów żylnych miednicy mniejszej

Przemko Waliszewski

Przew Lek 2000, 9, 105-108
Online publish date: 2004/03/04
View full text Get citation
 
Najstarszy szpital w Polsce prezentuje


Analiza przypadku





Pacjentka (71 lat, 152 cm, 93 kg) zgłosiła się do lekarza rodzinnego z powodu powtarzających się epizodów nagłej utraty przytomności, duszności i stanów podgorączkowych. Od kilku lat chorowała na nadciśnienie tętnicze Io. Od 35 lat w podbrzuszu stopniowo rozwijał się twardy guz, nie dający dolegliwości bólowych. Pacjentka nie była w ciąży, nie miała nałogów. W czasie badania przedmiotowego ponownie straciła przytomność. Została przewieziona karetką reanimacyjną do izby przyjęć Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu.


W badaniu przedmiotowym stwierdzono: pojedyncze furczenia i świsty u podstawy obu płuc, tachykardię 124/min, wzmożony II ton serca, stan podgorączkowy – 37,3 oC, w miednicy mniejszej guz o średnicy ok. 20 cm, twardy, lity, asymetryczny, bez możliwości odróżnienia trzonu macicy, skóra kończyn dolnych bez zmian troficznych, bez cech obrzęku wokół kostek, objaw Homansa ujemny, tętno na tętnicy udowej, podkolanowej i grzbietowej stopy wyczuwalne symetrycznie na obu kończynach dolnych.
Na podstawie badania EKG oraz enzymów markerowych wykluczono zawał mięśnia sercowego.

Badanie USG wykazało: macica zanikowa, niezmieniona, przydatki lewe bez zmian, powyżej przydatków prawych zmiana raczej cystyczna, z pojedynczymi ogniskami zwapnienia na obrzeżu, średnicy ok. 10–15 cm.
Punkt wyjścia zmiany był trudny do ustalenia. Nie stwierdzono płynu w jamie otrzewnowej. W czasie wykonywania szczegółowych badań radiologicznych doszło do ponownego zatrzymania krążenia i pomimo podjętej natychmiast resuscytacji krążeniowo-oddechowej, nastąpił zgon.

Klinicznie rozpoznano: Mors subita. Myocardosis atherosclerotica et hypertonia in stadio insufficientiae circulatoriae. Pyelonephritis chronica exacerbata. Intolerantio glucosae. Tumor ovarii dextri susp.
Szczegółowe badanie sekcyjne wykazało, że bezpośrednią przyczyną zgonu pacjentki był masywny zator tętnicy płucnej (fot. 1.), wychodzący najprawdopodobniej ze splotów żylnych miednicy mniejszej. W jego wyniku doszło do nagłego i rozległego zamknięcia krążenia płucnego i znacznego zwiększenia ciśnienia w prawej komorze serca i prawym przedsionku (dylatacja), a następnie do niewydolności prawokomorowej serca, wstrząsu kardiogennego i zgonu.

Ostatecznie...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.