ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
1/2002
vol. 5
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Menopauzalny okres życia kobiety

Tomasz Pertyński

Przew Lek, 2002, 5, 1/2, 69-71
Data publikacji online: 2003/07/28
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Artykuł stanowi próbę przedstawienia zarysu problemu, dotyczącego opieki medycznej nad kobietami w wieku menopauzalnym. Jego celem jest także zwrócenie uwagi Czytelników na zadania, jakie stoją przed medycyną realizującą tę opiekę.
Redakcja zamierza publikować artykuły uznanych autorytetów prezentujące w sposób bardziej szczegółowy zagadnienia związane z okresem menopauzalnym. Mamy nadzieję, że planowany cykl artykułów przybliży lekarzom-praktykom, których zadaniem jest pierwszy kontakt z kobietami w tym wieku, zasady kompleksowego postępowania.





Wraz ze starzeniem się społeczeństw i przedłużaniem życia kobiet, szczególnie w krajach rozwiniętych, powstał trudny merytorycznie i kosztowny ekonomicznie problem opieki zdrowotnej nad pacjentkami w wieku menopauzalnym.
Menopauzalny okres życia kobiety to prawie 30 lat, co stanowi, że przeszło 1/3 życia kobiet znajduje się w tzw. okresie dojrzałym życia.
Powodem jego wydłużenia się jest niewątpliwie mniejsza śmiertelność w okresie rozrodczym, jak i mniejsza zapadalność na choroby zbierające do niedawna ogromne śmiertelne żniwo (choroby zakaźne, infekcje).
W chwili obecnej w Polsce żyje 7 mln 220 tys. kobiet po 45. roku życia, w którym, wg WHO i piśmiennictwa poświęconego temu zagadnieniu, rozpoczyna się formalnie przedmenopauzalny okres życia.
Tak więc w Polsce 1/3 wszystkich kobiet znajduje się w okresie menopauzalnym, aż 1/3 długości ich życia – podobnie jak w krajach rozwiniętych – odbywa się w tym czasie.
Jest rzeczą oczywistą, że tak długiego okresu nie można traktować jako jedności, gdyż inne problemy życiowe i zdrowotne ma, np. kobieta 45-letnia, a inne 65-letnia. Uwzględniając ten fakt, okres menopauzalny życia kobiety, zdaniem WHO, dzieli się na 3 podokresy:
I) 45–50 lat – okres przedmenopauzalny,
II) 2 lata ok. 50. roku życia – okres okołomenopauzalny,
III) powyżej 51–52 lat – okres pomenopauzalny.

Obecnie wprowadzony jest w literaturze naukowej podokres IV – określany jako geriopauza, obejmujący późne lata życia kobiety.
Menopauza, czyli ostatnie krwawienie miesięczne, następuje w różnych latach życia. Czas wystąpienia ostatniej miesiączki uzależniony jest od standardu życia kobiety, charakteru jej pracy, sposobu odżywiania się, czynników genetycznych, pożycia seksualnego.
Wiadomo obecnie, że w...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.