ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
4/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Metodologia pomiaru jakości opieki diabetologicznej

Anna Czech
,
Ismena Głowania
,
Jan Tatoń

Przew Lek 2003, 6, 4, 30-35
Data publikacji online: 2003/07/24
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Opieka medyczna nad osobami chorymi przewlekle jest jednym z kluczowych problemów dla współczesnych systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. Konieczność objęcia tych chorych najwyższej jakości opieką, opartą na rzetelnych dowodach naukowych, a jednocześnie efektywną ekonomicznie, staje się coraz częściej uświadamiana nie tylko w środowisku medycznym, ale także wśród kierowników i decydentów służby zdrowia, ekonomistów oraz wśród samych chorych. Dużym wyzwaniem dla służby zdrowia jest nie tylko zmniejszenie liczby nowych zachorowań na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, cukrzycę, nowotwory oraz choroby psychiczne, ale także wydłużenie życia tych chorych i poprawa jego jakości. Jedną z chorób przewlekłych o dużym społecznym znaczeniu jest cukrzyca. Wzrastająca liczba chorych na cukrzycę, specyficzna i złożona naturalna historia tej choroby oraz wysokie koszty leczenia sprawiają, że istnieje zapotrzebowanie na najwyższej jakości opiekę diabetologiczną.




Podstawowe definicje


Najczęściej cytowana i powszechnie przyjęta definicja jakości w znaczeniu medycznym została opublikowana w 1990 r. przez American Institute of Medicine. Według autorów, jakość jest to stopień, w którym usługi medyczne — w odniesieniu do indywidualnych odbiorców, jak i całych populacji – zwiększają prawdopodobieństwo uzyskania pożądanych wyników leczenia i są zgodne z aktualną wiedzą [1]. Użyty w definicji zwrot usługi medyczne odnosi się do szerokiego zakresu działań związanych ze zdrowiem, zarówno somatycznym, jak i psychicznym. Ponadto termin ten dotyczy różnorodnych form opieki medycznej (lecznictwo otwarte i zamknięte, poradnictwo podstawowe i specjalistyczne, sektor prywatny i publiczny), jak również oferowanych przez różnorodnych świadczeniodawców (lekarz, pielęgniarka, rehabilitant).
Pozostałe definicje poruszają zwykle 2 aspekty opieki nad chorym: techniczny, rozumiany jako wykonywanie tylko tych usług, procedur i testów, dla których udowodniono przewagę korzyści nad ewentualnym ryzykiem oraz etyczny, związany z godnym, kulturalnym, humanitarnym i partnerskim traktowaniem pacjenta [2].

Pod pojęciem opieka diabetologiczna należy rozumieć pogłębioną troskę o chorego, profesjonalne zainteresowanie jego problemami, a także wielokierunko-
we działania, mające na celu polepszenie zdrowia i życia osoby z cukrzycą [3].
...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.