ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
5/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Miłorząb japoński (Gingo biloba) we współczesnej terapii

Agnieszka Piechal
,
Ewa Widy-Tyszkiewicz
,
Kamilla Blecharz-Klin

Przew Lek 2003, 6, 5, 42-47
Data publikacji online: 2003/07/15
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba) od wieków był stosowany w medycynie chińskiej jako lek w chorobach serca, płuc oraz w zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego. Otrzymywany obecnie z liści tej rośliny, w wyniku wieloetapowych, skomplikowanych procedur, standaryzowany ekstrakt w postaci preparatu EGb 761 jest jednym z najczęściej stosowanych w Europie leków roślinnych.


Obecność w preparacie wielu czynnych substancji leczniczych sprawia, że zakres działania terapeutycznego EGb 761 jest niezwykle szeroki. Spośród wielu wskazań, EGb 761 zalecany jest głównie w terapii zespołów otępiennych o różnej etiologii, schorzeniach przebiegających z zaburzeniami krążenia obwodowego; w zawrotach głowy, szumach usznych oraz głuchocie typu odbiorczego (tab. 1.).

Obecnie trwają badania mające na celu potwierdzenie skuteczności leku i możliwości jego stosowania w urazowym uszkodzeniu mózgu, zaburzeniach lękowych, depresji, chorobie wysokościowej, a także w terapii przeciwnowotworowej.
O skuteczności działania preparatu decyduje szereg mechanizmów, które ujawniono w licznych doświadczeniach na zwierzętach przeprowadzonych metodami
in vitro i in vivo. Należy do nich usprawnienie przepływu krwi oraz metabolizmu tkankowego, zmniejszenie przepuszczalności naczyń włosowatych, wymiatanie wolnych rodników i zapobieganie utlenianiu lipidów. Innym istotnym działaniem preparatu jest również zdolność odwracania deficytów gęstości receptorów dla wielu neuroprzekaźników, które powstają w następstwie zachodzących w organizmie procesów starzenia się [1].


Substancje aktywne


Aktywnym składnikiem preparatu jest wyciąg otrzymywany z liści miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba). Produkcja EGb 761 przebiega wg strzeżonej patentem procedury, zapewniającej uzyskanie ekstraktu o optymalnych właściwościach farmaceutycznych i farmakologicznych. Ponieważ zawartość składników czynnych roślin leczniczych zależy od warunków klimatycznych i gleby, liście miłorzębu są dostarczane tylko ze specjalnie prowadzonych plantacji i zbierane w określonym okresie wegetacji. Główny efekt terapeutyczny przypisuje się dwóm grupom związków: glikozydom flawonoidowym oraz laktonom terpenowym, których stężenie w preparacie jest ściśle kontrolowane i wynosi odpowiednio 24 i 6 proc. Z każdą z powyższych frakcji wiąże się określone efekty farmakologiczne.
Wśród...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.