ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
12/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Anna M. Romicka

Przew Lek 2001, 4, 12, 35-38
Data publikacji online: 2003/11/13
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Bóle i zapalenie stawów znane są człowiekowi od wieków, ale nadal nie są całkowicie poznane ich przyczyny, mechanizmy patogenetyczne i metody leczenia. Dotyczy to również wielu chorób obejmujących zmiany w układzie mięśniowo-szkieletowym występujące w wieku rozwojowym, klasyfikowane obecnie jako choroby reumatyczne wieku dziecięcego (Classification of rheumatic diseases in childhood).








Klasyfikacja i nomenklatura


Reumatologia dziecięca zajmuje się głównie chorobami, u podłoża których leżą procesy zapalne. Zalicza się do nich m.in. przewlekłe artropatie i zapalne układowe choroby tkanki łącznej. W grupie przewlekłych artropatii zapalnych pierwsze miejsce zajmuje przewlekłe zapalenie stawów, którego nomenklatura i kryteria klasyfikacyjne są od wielu lat przedmiotem dyskusji i zmian. Dla określenia tej samej choroby Europejska Liga do Walki z Reumatyzmem (EULAR) wprowadziła nazwę młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów (Juvenile Chronic Arthritis – JCA), natomiast Americain College of Rheumatology (ACR) – młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów (Juvenile Rheumatoid Arthritis – JRA).

Nową nomenklaturę i kryteria klasyfikacyjne mające ułatwić ogólnoświatowe porozumienie między specjalistami zajmującymi się reumatologią wieku rozwojowego zaproponowała w ostatnich latach ILAR (Międzynarodowa Liga do Walki z Reumatyzmem). Wprowadza się określenie młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA), które łączy 2 dotychczas używane terminy i podkreśla nieznajomość przyczyny choroby.

Wg współcześnie przyjętych przez ILAR kryteriów pojęcie młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest wspólne dla zapalenia stawów rozpoczynającego się przed 16. rokiem życia, mającego charakter przewlekły, trwającego co najmniej 6 tyg. Zarówno w obrazie klinicznym, jak i w przebiegu MIZS różni się od reumatoidalnego zapalenia stawów (rzs) u dorosłych. Różnice dotyczą znacznie częstszego w wieku rozwojowym uogólnienia procesu chorobowego, częstszego występowania zmian w dużych stawach oraz zmian jednostawowych, a także charakterystycznych tylko dla dzieci zaburzeń rozwojowych. Natomiast znacznie rzadziej niż w rzs u dorosłych występuje zajęcie kręgosłupa szyjnego, a w surowicy – czynnik reumatoidalny klasy IgM. MIZS nie jest chorobą...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.