1/2023
vol. 22
Opis przypadku
Mnogie rany postrzałowe głowy i szyi z broni śrutowej – opis przypadku
- Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
- Centrum Medyczne HCP Szpital im. św. Jana Pawła II w Poznaniu
- Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Postępy w Chirurgii Głowy i Szyi 2023; 1: 14–17
Data publikacji online: 2023/05/22
Pobierz cytowanie
Wprowadzenie
Rany postrzałowe szyi i twarzoczaszki stanowią aktualnie rzadkość i są najczęściej powiązane z przemocą, próbami samobójczymi i nieprawidłowym obchodzeniem się z bronią [1]. W przeciwieństwie do broni prochowej, broń śrutowa wystrzeliwuje pociski (śrucinę) z relatywnie małą prędkością i niewielką mocą penetrującą. Jest ona jednak nadal niebezpieczna, zwłaszcza gdy zostaje wystrzelona z niewielkiej odległości. Większość urazów z wykorzystaniem tego typu broni dotyczy dzieci i młodzieży, a częstość występowania związanych z tym ran stale wzrasta [2]. Złożona budowa głowy i szyi, niezwykle bogata w naczynia i nerwy, powoduje, że postrzały mogą prowadzić do wielu powikłań, nawet zagrażających życiu.
W niniejszej pracy przedstawiamy przypadek pacjenta z licznymi ranami postrzałowymi głowy i szyi.
Opis przypadku
Mężczyzna 25-letni został przekazany w trybie ostrodyżurowym ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) Szpitala w Pleszewie do Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego (obecnie Uniwersytecki Szpital Kliniczny) w Poznaniu w celu usunięcia ciał obcych – pocisków – z głowy i szyi.
Pacjent został znaleziony, najprawdopodobniej po próbie samobójczej, z licznymi ranami postrzałowymi (broń śrutowa) oraz ciętymi. W badaniu przedmiotowym: rana wlotowa na czole, centralnie na nasadzie nosa, z wyczuwalnym pociskiem pod skórą, druga rana postrzałowa na szyi, poniżej podbródka, centralnie nad kością gnykową, pocisk tkwiący w podniebieniu miękkim, niewidoczny otwór wylotowy na nasadzie języka. Trzecia, ostatnia rana postrzałowa na szyi po stronie prawej w połowie długości mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Pocisk był niewyczuwalny w badaniu palpacyjnym. Ponadto na szyi po stronie prawej stwierdzono poprzeczne, płytkie rany po próbie cięcia nożem (ryc. 1). U pacjenta wykonano na SOR zdjęcie rentgenowskie (RTG) głowy i szyi (ryc. 2).
Stan pacjenta przy przyjęciu był stabilny, pacjent przytomny, w logicznym kontakcie. Wykonano badanie tomografii komputerowej (TK) bez kontrastu (ryc. 3). Opis badania: Radiologicznie stwierdzono trzy pociski śrutowe położone: pośrodkowo w podniebieniu miękkim, podskórnie nad nasadą nosa oraz po prawej stronie szyi ku tyłowi od wyrostka poprzecznego trzonu kręgu C5. Poza wolnym powietrzem w dnie jamy ustnej nie stwierdzono dalszych urazów.
Zdecydowano o przeprowadzeniu operacji eksploratywnej w celu usunięcia ciał obcych oraz oceny i zaopatrzenia ewentualnych urazów.
W znieczuleniu ogólnym dotchawiczym i miejscowym nasiękowym wykonano cięcie skóry szyi w górnej części tylnego brzegu mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego po stronie prawej. Preparując stopniowo w głąb, uwidoczniono mięśnie karku, ciało obce w obrębie mięśni było trudne do zlokalizowania. Poproszono o pomoc radiologa i wykonano śródoperacyjnie badanie ultrasonograficzne (USG). Zlokalizowano strukturę, która mogła odpowiadać poszukiwanej śrucinie, położoną głęboko w dolnym przedziale mięśni karku. Wypreparowano tkanki miękkie w tym kierunku, po zlokalizowaniu palpacyjnym ciała obcego skutecznie je usunięto. Zastosowano hemostazę – koagulację bipolarną, drenaż ssący, szwy podskórne i skórne oraz opatrunek uciskowy. Następnie po wykonaniu niewielkiego nacięcia skóry czoła u nasady nosa i poszerzeniu otworu wlotowego usunięto drugą kulkę śrutu. Założono pojedynczy szew skórny oraz plaster. Kolejno przy użyciu szczękorozwieracza uwidoczniono podniebienie miękkie po stronie lewej. Nacięto błonę śluzową podniebienia w miejscu otworu wlotowego i usunięto trzecią śrucinę (ryc. 4). Założono pojedynczy szew wchłanialny na podniebienie.
Pooperacyjnie pacjent został przekazany na oddział ze wzmożonym nadzorem pielęgniarskim. Chory w stanie ogólnym dobrym był spokojny i zaprzeczał myślom samobójczym. Pooperacyjnie włączono antybiotyk – cefuroksym. W 3. dobie po operacji usunięto drenaż ssący, codziennie zmieniano opatrunki. Wykonano konsultację telefoniczną z izbą przyjęć oddziału psychiatrii i wdrożono zalecenia – hydroksyzyna p.o. w dawce 10 mg 2 razy dziennie oraz estazolam p.o. w dawce 2 mg wieczorem. Uzgodniono również przekazanie pacjenta w celu diagnostyki i opieki psychiatrycznej.
W 5. dobie po zabiegu pacjent w stanie ogólnym dobrym został przekazany na oddział psychiatrii do dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia psychiatrycznego.
Omówienie
Rany postrzałowe głowy i szyi stanowią nieczęsty problem w praktyce otolaryngologicznej. Mogą się jednak wiązać z ciężkimi urazami i powikłaniami, a traumatycznie zmieniona anatomia znacząco utrudnia postępowanie zabiegowe [1]. Ważne jest, aby w planowaniu terapii kierować się urazem (głębokością i położeniem rany, stanem ogólnym pacjenta), a nie rodzajem broni, która przyczyniła się do powstania rany [2]. Rany wlotowe przy postrzałach z broni śrutowej są często niewielkie, a pocisk może być niebadalny, przez co łatwo o przeoczenie lub niedocenienie roli tego typu urazów, nawet jeśli powodują uszkodzenie struktur głęboko położonych [3].
W przypadku ran postrzałowych powinno się dążyć do usunięcia ciał obcych z ciała pacjenta. W przeciwnym razie może dochodzić wokół pocisku do infekcji, a ołów, z którego najczęściej wykonany jest pocisk, może w pewnych przypadkach działać toksycznie na organizm [1, 3].
Jeśli stan pacjenta na to pozwala, to przedoperacyjnie należy wykonać badania obrazowe, takie jak TK głowy i szyi, angiografię lub USG [1, 2].
W przypadku nieznalezienia pocisku odpowiadającego ranie postrzałowej w badaniu obrazowym należy rozważyć możliwość wystąpienia zatoru naczyniowego. Jest to związane z przebiciem się pocisku przez ścianę naczynia i przemieszczaniem z krwią w jego świetle [4].
Uszkodzenia ciała mogą wynikać nie tylko z postrzału, lecz mogą także powstawać śródoperacyjnie, podczas usuwania ciała obcego. Z tego względu bardzo ważne jest wykonanie badania obrazowego przed zabiegiem, a w razie trudności z lokalizacją mogą być przydatne techniki obrazowania śródoperacyjnego, np. ultrasonografia [1]. Gröbe i wsp. podali, że powinno się dążyć do obrazowania śródoperacyjnego w przypadku nieskuteczności poprzednich prób usunięcia ciała obcego, obecności wielu ciał obcych, bliskości ciał obcych do ważnych struktur anatomicznych lub w celu wykonania zabiegów mikroinwazyjnych [1].
Konflikt interesów
Autorzy nie zgłaszają konfliktu interesów.
Piśmiennictwo
1. Gröbe A, Klatt J, Heiland M, et al. Diagnostic and therapeutic aspects in the treatment of gunshot wounds of the viscerocranium. Eur J Trauma Emerg Surg 2011; 37: 41-7. 2.
Abad S, McHenry ID, Carter LM, Mitchell DA. Carotid artery injury from an airgun pellet: a case report and review of the literature. Head Face Med 2009; 5: 3. 3.
Holland P, O’Brien D, May P. Should airguns be banned? Br J Neurosurg 2004; 18: 124-9. 4.
Martínez-Lage JF, Mesones J, Gilabert A. Air-gun pellet injuries to the head and neck in children. Pediatr Surg Int 2001; 17: 657-60.
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|