4/2010
vol. 7
Motivation for Hearts 2010.
II Ogólnopolska Konferencja Kardiochirurgicznych
i Kardioanestezjologicznych
Studenckich Kół Naukowych,
16–17 października 2010, Warszawa
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2010; 7 (4): 479–480
Online publish date: 2011/01/05
Get citation
Tegoroczna Ogólnopolska Konferencja Kardiochirurgicznych i Kardioanestezjologicznych Kół Naukowych Motivation for Hearts 2010 była już drugą i wydaje się powoli wpisywać na stałe w kalendarz wydarzeń naukowych. Mieliśmy wielki zaszczyt zorganizować tę konferencję pod patronatami Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów, Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Europejskiego i Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny, Studenckiego Towarzystwa Naukowego i Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Nadrzędnymi celami Motivation for Hearts 2010 było przedstawienie współczesnych i nadchodzących możliwości inwazyjnego leczenia chorób serca i naczyń, czyli materii, która stanowi przyszłość dla dzisiejszych studentów medycyny i młodych lekarzy i która jest motywacją do zaangażowania się w tej dziedzinie medycyny. Ze względu na zmieniający się obraz współczesnej kardiochirurgii w tym roku zdecydowaliśmy się skupić na jak najbardziej interdyscyplinarnym podejściu do inwazyjnego leczenia chorób układu krążenia i na tym, co jest możliwe we współpracy między kardiochirurgiem, chirurgiem naczyniowym, kardiologiem, elektrofizjologiem, a także co nowego dzieje się w kardiologii inwazyjnej wrodzonych wad serca. Udało się to dzięki otwarciu Komitetu Organizacyjnego na udział studentów działających m.in. przy ośrodkach kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej w Wiedniu i w Bernie.
W konferencji wzięło udział blisko 50 uczestników z całej Polski i z zagranicy. Wygłoszono 17 wykładów poglądowych i przedstawiono 6 oryginalnych prac naukowych. Pierwsza sesja naukowa dotyczyła możliwości hybrydowego (chirurgicznego i przezskórnego) leczenia migotania przedsionków (dr n. med. D. Michałkiewicz, dr n. med. P. Suwalski) oraz perspektyw leczenia schyłkowej niewydolności serca. Grupa studentów z Uniwersytetu w Wiedniu przedstawiła wyniki swojego projektu wykorzystania fali uderzeniowej w stymulacji regeneracji miokardium (F. Hack). Zaprezentowano także obecny stan badań nad długoterminowym mechanicznym wspomaganiem krążenia u dorosłych i dzieci oraz postępów w dziedzinie zastosowania sztucznego serca
(Ł. Wielocha, R. Gryszkiewicz). Kolejna sesja dotyczyła współczesnych możliwości przezskórnej i mało inwazyjnej chirurgicznej interwencji na zastawce aortalnej i mitralnej
(dr n. med. R. Wilimski, dr n. med. P. Suwalski, R. Smoczyński).
Szczególnie interesująco przebiegła sesja prac oryginalnych. Zasługujące na gorące gratulacje prezentacje studentów z Krakowa (J. Nawara i wsp.), Katowic (K. Skarysz i wsp.) oraz Wiednia (A. Juraszek i wsp.) dotyczyły wpływu krzywizny aorty wstępującej na powstanie rozwarstwień aorty typu A, analizy wyników leczenia ostrych rozwarstwień aorty typu A na dużej grupie pacjentów oraz oceny histopatologicznej ścian aorty u chorych operowanych z powodu rozwarstwienia aorty. Ciekawe prace przedstawili studenci i lekarze z Warszawy – ocena procesu diagnostyki i przedoperacyjnego leczenia zachowawczego pacjetnów zakwalifikowanych do chirurgicznego leczenia wad zastawkowych serca (M. Guziewska), odległe wyniki chirurgicznej ablacji migotania przedsionków (A. Witkowska) oraz występowanie i znaczenie uogólnionej odpowiedzi zapalnej po mniej inwazyjnych operacjach rewaskularyzacji serca (M. Sachajko).
Drugiego dnia obrady rozpoczęła sesja anglojęzyczna „Progress in surgical and endovascular aortic interventions”. Punkt widzenia kardiochirurga na możliwości hybrydowego leczenia tętniaków aorty przedstawił prof. M. Czerny, dyrektor badań naukowych z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej w Bernie, w Szwajcarii. Z kolei możliwości endowaskularnej terapii schorzeń aorty zaprezentował dr n. med. M. Dziekiewicz z Ośrodka Chirurgii Naczyniowej Wojskowego Instytutu Medycznego. Zaprezentowano także wstępne wyniki badań nad eksperymentalnym modelem rozwarstwienia aorty prowadzonych na Uniwersytecie Wiedeńskim (T. Dziodzio).
W sesji poświęconej chirurgicznej i przezskórnej rewaskularyzacji serca poprowadzonej przez prof. prof. P. Hendzla i K. Suwalskiego omówiono wstępne wyniki rejestru pacjentów poddanych pomostowaniu tętnic wieńcowych po uprzednio wykonanej angioplastyce tętnic wieńcowych (M. Guziewska, dr n. med. G. Suwalski), wykorzystanie zminiaturyzowanego krążenia pozaustrojowego w operacjach wieńcowych
(A. Juraszek), pierwsze wyniki badań nad biowchłanialnymi stentami elutowanymi (Ł. Wielocha) oraz najważniejsze doniesienia naukowe w 2010 r. – wyniki trzyletnie badania SYNTAX oraz nowe zalecenia European Society of Cardiology (dr G. Suwalski). Niezmiernie ciekawą była ostatnia sesja naukowa poświęcona przeznaczyniowym możliwościom leczenia wrodzonych wad serca. Profesor G. Brzezińska-Rajszys
(Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Warszawa) przedstawiła rolę kardiologa inwazyjnego w hybrydowym leczeniu zespołu hipoplazji lewej komory, a student R. Gryszkiewicz zaprezentował wyniki tej strategii na materiale ośrodka Kindernherzzentrum w Giessen, w Niemczech.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kardiochirurgiczne i kardioanatomiczne Motivation for Hands współorganizowane z Kołem Anatomicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (dr C. Niszczota). W części kardiochirurgicznej grupa blisko 20 studentów zaznajomiła się z techniką wykonywania zespolenia wieńcowego, metodą plastyki zastawki mitralnej z wykorzystaniem sztucznych nici ścięgnistych i techniką edge-to-edge oraz sposobem przeprowadzania epikardialnej izolacji żył płucnych.
Podobnie jak w poprzednim roku, Motivation for Hearts 2010 odbyły się w atmosferze swobodnej, otwartej dyskusji, wymiany pomysłów i nawiązywania współpracy z przyjaciółmi z całej Polski i z zagranicy. Konferencja – mimo że organizowana przez studentów i młodych lekarzy – ukazała nowoczesne możliwości i perspektywy przyszłych terapii chorób serca i naczyń, których zgłębianie – jak dało się zaobserwować – jest rozpoczynającą się pasją wszystkich uczestników tego spotkania.
Organizatorzy pragną gorąco podziękować patronom konferencji, współorganizatorom, wybitnym ekspertom – doktorom i profesorom, którzy okazali wsparcie, znaleźli czas i służyli swoją wiedzą i doświadczeniem. Jednak szczególnie dziękujemy wszystkim studentom działającym przy ośrodkach kardiochirurgii, kardiologii i chirurgii naczyniowej, z którymi i dla których chcielibyśmy razem tworzyć Motivation for Hearts 2011.
Copyright: © 2011 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|