Termedia.pl
 
 
ISSN: 2081-2477
Kardiologia Oparta na Faktach
Current issue Archive About the journal Abstracting and indexing Contact
1/2010
vol. 1
 
Share:
Share:
abstract:

NIEWYDOLNOŚĆ SERCA
Insulinooporność w niewydolności serca, ze szczególnym uwzględnieniem metod jej oznaczania

Jacek Niedziela
,
Piotr Rozentryt
,
Jolanta Nowak
,
Lech Poloński

KOF 2010; 1: 65–70
Online publish date: 2010/04/01
View full text Get citation
 
Redaktor działu Niewydolność serca


dr n. med. Piotr Rozentryt– pracownik III Katedry i Klinicznego Oddziału Kardiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W Katedrze tej prowadzi program ciężkiej niewydolności serca, kwalifikacji i przygotowania chorych do przeszczepu serca, serca i płuc oraz płuc. Z wykształcenia jest nefrologiem, swoje szlify internistyczne i nefrologiczne zdobywał w Klinice Nefrologicznej Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem prof. Zbigniewa Orłowskiego. Wieloletnia praca w Śląskim Centrum Chorób Serca, początkowo pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi i prof. Mariana Zembali, a od 11 lat pod kierunkiem prof. Lecha Polońskiego, pozwoliła zgromadzić znaczące doświadczenie kardiologiczne. Należy do nielicznej w Polsce grupy klinicystów łączących doświadczenia tak ważnych współcześnie specjalności – nefrologii i kardiologii. W swojej pracy naukowej skupiony jest głównie na aspektach hormonalnych i metabolicznych niewydolności serca. Zespół klinicystów, z którymi współpracuje, zajmuje się prognozowaniem na podstawie markerów biochemicznych oraz problemami współzależności czynnościowych pomiędzy układem krążenia, nerkami i układem kostnym. Zespół ten od 2003 r. prowadzi w III Katedrze Kardiologii prospektywny Rejestr Kliniczny Niewydolności Serca.

Przekonywanie Państwa, jak ważnym problemem klinicznym jest niewydolność serca, wydaje mi się zbędne. Często stajemy przed problemem klinicznym, na który odpowiedzi należy poszukiwać jednocześnie w obrębie kardiologii, pulmonologii, endokrynologii, nefrologii, geriatrii, a niejednokrotnie także psychologii i nauki o żywieniu. Medycyna zajmująca się chorymi z niewydolnością serca, zarówno w aspektach nauk podstawowych, jak i praktyki klinicznej, w coraz większym stopniu zaczyna „przecinać w poprzek” wiele dziedzin. Powoli wykształca się podspecjalność lekarska zajmująca się diagnostyką, leczeniem i opieką nad chorymi z niewydolnością serca, która korzysta z mądrości i doświadczenia wielu specjalności.
Po pierwsze, w dziale Niewydolność serca będę się starał przedstawiać i krytycznie omawiać wyniki dużych badań klinicznych z randomizacją, metaanaliz i danych z dużych rejestrów. Po drugie, chciałbym, aby były w nim prezentowane wybrane, ciekawe badania podstawowe o dalekosiężnych implikacjach klinicznych. Po trzecie, znajdzie się tu miejsce dla dzielenia się doświadczeniem czy choćby dyskutowania ważnych...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.