Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
4/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Nadciśnienie objawowe u osób w starszym wieku

Barbara Gryglewska

Przew Lek, 2002, 5, 4, 8-16
Online publish date: 2003/07/31
View full text Get citation
 


Nadciśnienie tętnicze może stanowić objaw wielu jednostek chorobowych. Jednak ustalenie rzeczywistej częstości występowania wtórnych postaci nadciśnienia w populacji osób z podwyższonymi wartościami ciśnienia jest wyjątkowo trudne. Zazwyczaj ocenia się, że stanowi ono ok. 5 proc. wszystkich przypadków nadciśnienia i stwierdzane jest głównie u osób przed 30. i po 50. roku życia [1–3]. W badaniach Andersona i wsp., które objęły 4 429 kolejnych chorych z nadciśnieniem zgłaszających się do szpitala, nadciśnienie objawowe potwierdzono u 10,5 proc. badanych [4]. Przypadki nadciśnienia wtórnego obserwowano 3,5 razy częściej u osób po 60. roku życia, w porównaniu z badanymi w wieku 18–29 lat, głównie nadciśnienia związanego ze zwężeniem tętnicy nerkowej, niewydolnością nerek, niedoczynnością tarczycy (tab. 1.). Inne przyczyny nadciśnienia wtórnego jak pierwotny hiperaldosteronizm, pheochromocytoma, zespół Cushinga były nieco częstsze u osób młodszych.






Podejrzenie wtórnej postaci nadciśnienia może nasunąć dokładnie zebrany wywiad i badanie fizykalne oraz podstawowe badania laboratoryjne, umożliwiając jednocześnie ukierunkowanie dalszej diagnostyki. Wtórną przyczynę nadciśnienia należy zawsze podejrzewać w przypadku gwałtownego rozwoju choroby oraz u osób z nadciśnieniem opornym na leczenie.



Nadciśnienie tętnicze
nerkowopochodne


Nerki odgrywają znaczącą rolę w regulacji ciśnienia tętniczego krwi przez kontrolę wydalania wody i sodu, a tym samym objętości wewnątrznaczyniowej oraz stanowiąc źródło substancji wazoaktywnych zmniejszających opór naczyniowy [1]. Dlatego w obrazie klinicznym chorób nerek często stwierdza się nadciśnienie tętnicze. W patomechanizmie nerkopochodnego nadciśnienia uwzględnia się:

-niedokrwienie nerki,

-upośledzenie zdolności nerek do wydalania sodu,

-uszkodzenie rdzenia nerki.



Nadciśnienie
naczyniowo-nerkowe


Zwężenie tętnicy nerkowej stanowi przyczynę od 1 do 4 proc. wszystkich przypadków nadciśnienia i częstość nadciśnienia o takiej etiologii rośnie z wiekiem [3, 5].
W starszym wieku głównym czynnikiem etiologicznym zwężenia jest miażdżyca, która lokalizuje się w bliższym odcinku tętnicy nerkowej, rzadziej w odgałęzieniach [1, 5]. Poza tym często stwierdza się miażdżycę w innych dużych tętnicach (tt....


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.