Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
4/2008
vol. 11
 
Share:
Share:
abstract:

Najważniejsze zmiany standardu GOLD 2007 w kontekście praktyki lekarza pierwszego kontaktu

Halina Batura-Gabryel

Przew Lek 2008; 4: 84-88
Online publish date: 2008/09/26
View full text Get citation
 
Powszechność występowania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc na świecie W standardzie GOLD 2007 zwrócono uwagę na znaczną częstość występowania ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych w populacji ogólnej. Dane uzyskane w wielu krajach podczas badań nad częstością występowania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) przy zastosowaniu metod standaryzowanych i spirometrii wykazały, że ok. 15–25% dorosłych w wieku 40 i więcej lat może mieć ograniczenie przepływu powietrza klasyfikowane jako stadium I łagodne lub też wyższe stadia choroby. Udowodniono, że występowanie POChP jest częstsze u palaczy niż u byłych palaczy, u osób, które paliły dłużej niż 40 lat w porównaniu z palącymi krócej niż 40 lat, wyższe u mężczyzn niż u kobiet.
Definicja przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (wg GOLD 2007) i jej praktyczne implikacje Według modyfikacji raportu GOLD z 2007 r.
POChP jest chorobą, której można zapobiegać i skutecznie leczyć. Występują w niej znaczące zmiany pozapłucne, mogące wpływać na ciężkość choroby indywidualnie u poszczególnych chorych. Zmiany płucne charakteryzują się niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Ograniczenie to jest zwykle postępujące i wiąże się z nieprawidłową odpowiedzią zapalną płuc na szkodliwe pyły lub gazy. Przewlekłe ograniczenie przepływu powietrza jest spowodowane zarówno przez chorobę drobnych dróg oddechowych (obturacyjne zapalenie drobnych oskrzelików), jak i destrukcję miąższu płucnego (rozedmę) występujących z różnym nasileniem u poszczególnych chorych. Definicja POChP została znacznie zmieniona i uzupełniona w stosunku do wcześniejszej wersji, zwłaszcza do GOLD 2005. W „starej” definicji uwagę zwracano głównie na przewlekłe ograniczenie przepływu powietrza w drogach oddechowych i szereg zmian patologicznych w płucach. Obecnie bierze się pod uwagę także ogólnoustrojowy aspekt przewlekłego zapalenia charakterystycznego dla POChP, które jest przyczyną nie tylko zmian płucnych, ale także wielu poważnych objawów pozapłucnych. Najważniejsze z nich to: • zaburzenia stanu odżywienia, • zmniejszenie masy i osłabienie mięśni szkieletowych, • lęk/depresja, • zmiany w układzie krążenia, • osteoporoza, • przewlekła anemia normobarwliwa i normocytarna. Należy podkreślić, że w rozszerzonej definicji GOLD 2007 zwrócono uwagę na złożoność POChP, obecność i znaczenie zmian ogólnoustrojowych, a także...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.