ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
1/2011
vol. 14
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Nasze doświadczenia w transplantacjach ręki

Jerzy Jabłecki
,
Adam Chełmoński

Data publikacji online: 2011/03/17
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Egzystencja chorych dotkniętych istotnie upośledzającym ich sprawność ruchową kalectwem w nowoczesnym społeczeństwie jest trudna. Szczególnie trudna okazuje się sytuacja chorych po utracie kończyny czy też kończyn górnych – nie tylko z powodu relacji chorego ze środowiskiem, ale także z powodu różnie nasilonego, ale praktycznie zawsze zaznaczonego braku akceptacji siebie w nowej, niekorzystnej sytuacji. Wobec postępów transplantologii związanych w dużej mierze z rozwojem efektywnej immunosupresji przy znacznie ograniczonych już działaniach niepożądanych ze strony stosowanych leków i uzyskiwanych dobrych wyników funkcjonalnych przeszczepianych kończyn (często lepszych niż po replantacjach kończyn na analogicznym poziomie) można uznać, że transplantacja kończyny górnej może stanowić najbardziej racjonalną metodę leczenia dla wybranej grupy pacjentów [1].

Transplantacje kończyn górnych (HTx) są wykonywane od 1997 r. w 9 ośrodkach na świecie [2]. W Polsce program przeszczepiania kończyn górnych jest realizowany od 2006 r. w ramach programu Ministerstwa Zdrowia „Polgraft” na Oddziale Chirurgii Ogólnej, Pododdziale Chirurgii Ręki Szpitala im. Św. Jadwigi Śl. w Trzebnicy we współpracy z Poltransplantem i Kliniką Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Akademii Medycznej we Wrocławiu [3].

Celem niniejszej pracy jest przedstawienie doświadczeń naszego ośrodka po 5 latach działalności.

Lista biorców powstała z uwzględnieniem kryteriów określonych przez The International Registry on Hand and Composite Tissue Transplantation. Podstawowymi warunkami umożliwiającymi wpisanie na listę biorców są: urazowa amputacja obu rąk lub ręki dominującej, dobry stan zdrowia, wiek i właściwe predyspozycje psychiczne. Chorzy przed wpisaniem na listę biorców są informowani o możliwych konsekwencjach zdrowotnych związanych z transplantacją, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji leczenia immunosupresyjnego. Ostatnim etapem kwalifikacji biorcy jest świadome podpisanie tzw. rozszerzonej zgody na zabieg po wcześniejszym wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości związanych z przeszczepieniem ręki. Za bezwzględne przeciwwskazania ze strony biorców przeszczepu uznano: wystąpienie choroby nowotworowej w okresie 5 lat przed transplantacją, obecność aktywnego zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C, zakażenie HIV, zakażenie wirusem Epsteina-Barr, toksoplazmozę, gruźlicę, obecność chorób przenoszonych drogą płciową, aktywną postać cytomegalii...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.