eISSN: 2450-4459
ISSN: 2450-3517
Lekarz POZ
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
2/2018
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Niskokaloryczne substancje słodzące – bezpieczne i skuteczne w leczeniu otyłości

Data publikacji online: 2018/05/25
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny jest wzrost częstości występowania nadwagi i otyłości oraz ich powikłań, głównie cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Otyłość jest chorobą przewlekłą, bez tendencji do samoistnego ustępowania i z tendencją do nawrotów, która została przez WHO zaliczona do epidemii XXI wieku. Główną przyczyną epidemii otyłości są niekorzystne zmiany stylu życia (brak aktywności fizycznej i nadmierne spożycie energii) prowadzące do dodatniego bilansu energetycznego. O sposobach radzenia sobie z tymi problemami mówi prof. dr hab. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Niskokaloryczne substancje słodzące – bezpieczne i skuteczne w leczeniu otyłości

Pacjenci często są przeświadczeni, że leczenie nadwagi i otyłości jest trudne i mało skuteczne. Co według pani doświadczenia jest obecnie największych problemem, jeśli chodzi o profilaktykę oraz leczenie nadwagi i otyłości?

Skuteczne zapobieganie i leczenie nadwagi i otyłości oraz ich powikłań wymaga trwałych zmian stylu życia, co jest trudne ze względu na liczne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które z czasem zmniejszają motywację osoby odmawiającej sobie spożywania pokarmów o ulubionym smaku. W przeświadczeniu osób chorujących na nadwagę i otyłość bycie „na diecie” wiąże się z licznymi wyrzeczeniami oraz uczuciem głodu i braku satysfakcji ze spożywanych posiłków. Bardzo często właśnie to ciągłe poczucie odmawiania sobie ulubionych produktów i smaków staje się przyczyną zaprzestania dietoterapii.

W jaki sposób można rozwiązać ten problem?

Przede wszystkim pacjentów należy edukować, że skuteczne leczenie nadwagi i otyłości to nie jest chwilowa zmiana stylu życia w celu osiągnięcia redukcji masy ciała. O wiele trudniejsze niż sama redukcja jest utrzymanie zmniejszonej masy ciała i niedopuszczenie do efektu jo-jo. Zmniejszanie gęstości energetycznej posiłków przygotowywanych w domu i żywności dostępnej w sklepach poprzez zmianę procesów technologicznych jej przygotowywania i składu jest ważnym elementem działań profilaktycznych oraz leczniczych zarówno na poziomie jednostki, jak i na poziomie społecznym. Jednak wprowadzenie takich zmian wymaga akceptacji ze strony pacjentów, którzy muszą dokonać wyboru produktów i potraw o obniżonej energetyczności. Z tego powodu konieczne jest zachowanie atrakcyjności smakowej. Preferencje słodkiego smaku kształtują się u człowieka już w okresie dzieciństwa,...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.