Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
7/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Nowe choroby zakaźne

Andrzej Gładysz
,
Katarzyna Rotter

Przew Lek 2000, 7, 58-61
Online publish date: 2004/02/20
View full text Get citation
 
Kilkaset lat temu większość ludzi umierała w następstwie zakażeń, a długość życia nie przekraczała 30–40 lat. Gdy w ubiegłym stuleciu poddano analizie przyczyny zgonów okazało się, iż chorobami dziesiątkującymi społeczeństwa były powszechnie dziś znane infekcje – gruźlica, czerwonka, ospa, dur brzuszny, cholera, pojawiły się reumatoidalne zapalenie mięśnia sercowego lub płatowe zapalenie płuc. Ludzie byli wówczas bezradni.




Z upływem czasu przyczyny chorób zmieniały się. W krajach rozwiniętych pojawiły się dominujące obecnie choroby zwyrodnieniowe i rozrostowe, które budziły wśród pacjentów najwięcej obaw. Zarówno w opinii publicznej, jak i w środowisku lekarskim rozpowszechniło się przekonanie, że dzięki swobodnemu dostępowi do licznych antybiotyków, szczepionek, problem leczenia i zwalczania chorób infekcyjnych został już dawno opanowany.

Przekonanie to zostało ukształtowane dzięki kilku czynnikom wpływającym na spadek zapadalności na choroby zakaźne, do których zalicza się m.in.:
- poprawę warunków życia i odżywiania,
- dbałość o warunki sanitarne, ograniczającą szerzenie się epidemii chorób brudnych rąk,
- nowe metody leczenia, immunizacji i chemioterapię, uzupełniające coraz powszechniej stosowaną antybiotykoterapię.

Tymczasem nadal w krajach drugiego i trzeciego świata – podobnie jak w poprzednich stuleciach – szerzyły się zakażenia. W krajach tropikalnych bogatą listę infekcji powodujących przedwczesne zgony tworzą typowe dla tych regionów choroby pasożytnicze. Wśród najmłodszych dzieci zakażenia dróg oddechowych, infekcje jelitowe oraz odra i zimnica są przyczyną niemal 25 proc. zgonów.

Lata 80. cechuje wydłużająca się w zastraszającym tempie lista drobno-ustrojów zagrażających zdrowiu ludzkiemu. W latach 90. zaczęto wątpić, czy będzie możliwe kontrolowanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Zaczęto mówić o zmierzchu antybiotykoterapii, gdyż coraz częściej stwierdzano oporność patogenów wobec najnowszych generacji chemioterapeutyków. Epidemie wywołują nieznane dotychczas lub niecharakterystyczne mikroorganizmy przenoszone przez wodę wodociągową lub produkty spożywcze.

Ostatnie lata kończącego się wieku charakteryzuje rosnące zainteresowanie chorobami zakaźnymi, ponownie zajmującymi wiodące miejsca w raportach o zapadalności i umieralności populacji krajów cywilizowanych. Nie bez...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.